Постанова № 63595799, 22.12.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
756/13199/16-а
Номер документу
63595799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

22.12.2016 Справа № 756/13199/16-а

Провадження № 2-а/756/384/16

Ун.756/13199/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2016 року суддя Оболонського районного суду м.Києва Камбулов Д.Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 16.02.2007 року він був звільнений з посади начальника відділу матеріально-технічного забезпечення Головного управління статистики в м. Києві відповідно до ст.38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію, а з 16.06.2004 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва. Згідно з вимогами Закону України «Про державну службу» для призначення пенсії державного службовця ним було надано довідки про складові заробітної плати без зазначення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла станом на 06.09.2010 року) у розмір 82% від вказаної в довідках заробітної плати.

Під час роботи у Головному управлінні статистики в м. Києві він щорічно отримував матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально -побутових питань і майже щомісячно - індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески. Ці суми не були включені до довідок, оскільки вони були надані за формою, що була затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11, і не передбачала включення зазначених сум.

Однак рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 по справі №2а-4753/09/2670, залишеним без змін згідно з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, Постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність вказану постанову до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

На виконання вказаного рішення суду Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджена інша форма довідки про складові заробітної плати, де включена графа «Інші виплати», до якої входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. Цією Постановою затверджена форма довідки про складові заробітної плати, відповідно до якої надається інформація за останні 24 календарні місяці роботи.

Про те, що його права щодо виплати пенсії згідно Закону України «Про державну службу» порушено він дізнався у вересні 2016 року і 15.09.2016 року звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про порушення при призначені пенсії його прав, коли при обчисленні заробітної плати для призначення пенсії були враховані не всі складові частини заробітної плати, яка була направлена до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. До заяви були додані довідки про складові заробітної плати від 06.09.2016 № 19-25/95 та від 13.09.2016 № 19-25/99. Із зазначених у довідках сум, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, нараховувалися та сплачувалися в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернувся до відповідача з вимогою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, але йому було відмовлено.

Посилаючись на вимоги статей 3, 8, 21, 22, 24, 55,56, 152 Конституції України, Законом України «Про державну службу» , Законом України «Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 2,6, 8-12, 17-19, 49,50,71, 104-107, 122,128,159, 167 КАС України, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії згідно заяви від 15.09.2016 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 06.09.2016 року № 19-25/95 та від 13.09.2016 року № 19-25/99, та зобов'язати Центральне об»єднань управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі провести йому перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі заяви від 15.09.2016 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 06.09.2016 № 19-25/95 та від 13.09.2016 року №19-25/99. та стягнути з відповідача на його користь судові витрати

У відповідності з вимогами ст.183-2 КАС України, дана справа розглядається судом в порядку скорочено провадження.

Представником відповідача у встановлений строк були подані заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що розрахунок пенсії позивача проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позов безпідставний та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на . державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п.4 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000, в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається, зокрема, на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії, премії та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця, як це передбачено п.3 та п.4 вказаної Постанови, відносяться: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років (враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії), надбавка за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, премії та інші надбавки, премії до державних свят.

З огляду на вищевикладене, обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії і іншими надбавками не є. Вони не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 та вищевказаною Постановою КМУ №865 як складові заробітної плати державного службовця.

Відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України, зокрема ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723, не призначаються, а раніше призначені відповідно до цього Закону пенсії не перераховуються.

Також відповідач зазначив, що положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 не визнані такими, що не відповідають Конституції України у частині скасування норм щодо пенсійного забезпечення, передбачених в ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.

За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем обставини, заперечення відповідача, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю правильним прийняти рішення про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з 19.02.2007 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

Обчислення пенсії позивачу було здійснено в розмірі 82% заробітної плати.

З 01.02.2008 року позивач отримує пенсію обраховану на підставі поданої ним довідки від 25.03.2008 року №15/2-28/53 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34.

Частина 1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частина 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, інша матеріальна допомога, надбавка за вислугу років та надбавка за спеціальне звання входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії від 15.09.2016 року, в якій просив відповідача перерахувати розмір пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати (а.с.19-20).

До заяви позивачем долучені довідка №19-25/99 від 15.09.2016 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.22), та довідка №19-25/95 від 06.09.2016 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.21).

У період з лютого 2005 року по листопад 2006 року позивачу були виплачені матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення. На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Під час здійснення перерахунку розміру пенсії відсотковий розмір від суми заробітної плати державного службовця - позивача відповідач повинен виходити з редакції ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла станом на день постановлення позивача на облік в управлінні Пенсійного фонду України, відповідно до якої пенсія призначається у розмірі 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи діяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, прихожу до висновку, що дії вчиненні відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеними принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яке не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, вважаю правильним стягнути з державного бюджету України на користь позивача 551, 20 грн. сплаченого судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись 3, 8, 19, Конституції України, ст. 33, 37, Закону України «Про державну службу», ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 17, 18, 69-71, 91, 94, 97, 98, 99, 104-106, 162, 183-2, 244-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) пенсії згідно заяви від 15.09.2016 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 06.09.2016 року № 19-25/95 та від 13.09.2016 року № 19-25/99.

Зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі заяви від 15.09.2016 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 06.09.2016 № 19-25/95 та від 13.09.2016 року №19-25/99.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого судового збору.

На підставі ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Д.Г.Камбулов