Постанова № 63594540, 20.12.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
756/14101/16-а
Номер документу
63594540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

20.12.2016 Справа № 756/14101/16-а

Унікальний № 756/14101/16-а

Провадження № 2-а/756/415/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Белоконна І.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Державного агентства України з управління зоною відчуження, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві (відповідач 1) у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (позивач) відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з урахуванням виплачених сум надбавки за вислугу років в розмірі 40%, компенсації за 284 дні невикористаної щорічної та додаткової відпусток, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати зазначених у довідці Державного агентства України з управління зоною відчуження від жовтня 2016 року, за постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2016 року та зобов'язати відповідача 1 здійснити таку виплату.

Також позивач просить визнати протиправними дії Державного агентства України з управління зоною відчуження (відповідач 2) щодо не включення у довідку про заробітну плату компенсації невикористаної щорічної і додаткової відпусток в межах максимальної величини доходу в розмірі 14400 грн. та відмови у наданні цієї довідки позивачу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, станом на 1 червня 2011 року та відмови у наданні довідок позивачу станом на 1 грудня 2015 року та на 1 травня 2016 року про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим просить зобов'язати відповідача 2 вчинити необхідні дії з цього приводу.

У обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він працював на державній службі в державному департаменті - Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення - урядовому органу державного управління у складі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження (м. Чорнобиль) у період з 04 серпня 2005 року по 31 травня 2011 року (Адміністрація зони відчуження).

Наказом Адміністрації зони відчуження від 31 травня 2011 року позивача було звільнено з посади начальника відділу з питань Чорнобильської АЕС та об'єкта «Укриття» у зв'язку з виходом на пенсію. Пунктом 2 наказу Адміністрації зони відчуження від 25 січня 2011 р. № 02 (по особовому складу) 31 співробітнику скасовано вислугу років у полуторному розмірі за час роботи на державній службі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, у тому числі і позивачу.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 липня 2011 року визнано не чинним пункт 2 наказу Адміністрації зони відчуження від 25 січня 2011 року № 2 (по особовому складу), яким скасовано доплату за вислугу років у полуторному розмірі за час роботи на державній службі у зоні відчуження.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2016 року зобов'язано відповідача 2 виконати позивачу перерахунок заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% за час роботи на державній службі у зоні відчуження за наступні місяці: з 19 березня, за квітень та травень 2011 року, а також надати довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Також позивач зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача 1 та з 13 листопада 2006 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте відповідач 1 не здійснив перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2016 року.

До того ж позивач повідомляє, що відповідачем 2 у довідку про заробітну плату за останні 24 календарних місяці роботи у її складові не було включено суму компенсації невикористаної щорічної і додаткової відпусток в межах максимальної величини доходу в розмірі 14 400,00 грн.

Відповідач 1 повідомив позивачу, що зазначені складові не входять до структури заробітної плати державного службовця та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.

Відтак позивач вважає, що при визначенні суми пенсії відповідачем 1 в червні 2011 року не були враховані всі складові заробітної плати позивача за останні 24 календарних місяці роботи у Адміністрації зони відчуження за період з 01 червня 2009 р. по 31 травня 2011 р., що вплинуло на розмір пенсії, а саме суми: індексації заробітної плати - 6481,93 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 2759,0 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 1090,0 грн., суми компенсації за 284 дні невикористаної щорічної та додаткової відпусток - 50986,52 грн. (для пенсії необхідно врахувати в межах максимальної величини доходу в розмірі 14400,0 грн.), чим порушені права позивача.

Представник відповідача 1 надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що проти наданого позову заперечує, також просить в задоволенні позову до відповідача 1 відмовити, посилаючись на обставини викладені у письмовому запереченні.

Представник відповідача 2 надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що проти наданого позову в частині вимог до відповідача 2 заперечує та просить в їх задоволенні відмовити, посилаючись на обставини викладені у письмовому запереченні.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку у відповідача 1 та отримує пенсію за віком призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993, яка призначена у розмірі 85 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2016 по справі № 826/13941/15 відповідача 2 зобов'язано здійснити позивачу перерахунок заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 % за час роботи на державній службі у зоні відчуження з 19.03.2011 по 31.05.2011 (згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу» та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати особам , які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 № 831).

На виконання зазначеної постанови позивачу було здійснено перерахунок заробітної плати та надано довідки по заробітній платі. Щодо перерахунку позивачу компенсації за 284 дні невикористаної щорічної та додаткової відпусток у вищенаведеній постанові не зазначено.

Відповідач 2 є бюджетною установою, яка у своїй діяльності керується, зокрема, нормами Бюджетного кодексу України, а норми бюджетного законодавства позбавляють бюджетну установу можливості у поточному бюджетному періоді нараховувати заробітну плату за минулий період. Нарахування здійснюється лише в межах бюджетного періоду.

Згідно ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж самого року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з вищенаведеним суд вважає, що для здійснення перерахунку компенсації за дні невикористаної щорічної та додаткової відпустки у відповідача 2 повноваження відсутні.

Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців с Державний бюджет Україні та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Такі види виплат, як матеріальне допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно даного 4 пункту, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 із постанови Кабінету Міністри України від 31.05.2000 № 865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям.

З огляду на зазначене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальні допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії і іншими надбавками не є.

Також відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у раз: неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Отже, з 01.06.2015 скасовані норми щодо призначення та перерахунку раніше призначений пенсій, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-19 від 24.12.2015 з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2016 року продовжує дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, який був чинна до 01.01.2015 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно підпункту 1) пункту 2 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону Україну «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 та постановою Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.

Враховуючи викладене, суд не вбачає законних підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 3, 6-9, 69-71, 99, 100, 158-163, 167,183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Державного агентства України з управління зоною відчуження, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя: І.В. Белоконна