справа № 562/2566/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повна)
21.12.2016 року Здолбунівський районний суд Рівненської області в складі: головуючого судді Ковалика Ю.А. секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, в уточненій позовній заяві просила зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з 87% заробітної плати починаючи з 01.05.2016 року, згідно довідки Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області від 13.06.2016 року № 01/13-230 (а.с. 32).
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначила, що вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про перерахунок пенсії, згідно довідки виданої Управлінням Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області від 13.06.2016 року № 01/13-230. Листом від 29.06.2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України "Про державну службу". З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає, що така відмова є неправомірною та порушує її законні права та інтереси.
В судове засідання позивачка ОСОБА_2 не зявилася, згідно поданої заяви, просила розглянути справу без її участі (а.с. 32).
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, так як з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до деяких законів України в тому числі Закону України «Про державну службу», а також у звязку з тим, що позивачці безпідставно було видано довідку на підставі якої ОСОБА_2 просить перерахувати пенсію.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі та давши їм належну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку відповідача з 28 липня 2006 року та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року, збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 13.06.2016 року № 01/13-230 виданої Управлінням Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області.
Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області листом від 29.06.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1Закону України "Про державну службу"(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1Закону України "Про державну службу"передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії"із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до п. 4Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Отже, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1Закону України "Про державну службу"на підставі наданої довідки про заробітну плату від 13.06.2016 року № 01/13-230 виданої Управлінням Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області
Зміни, які були внесені доЗакону України "Про державну службу"стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттямЗаконів № 213-VІІІта№1166-VIIне зазнали змін.
Прикінцеві положення Закону № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1Закону України "Про державну службу"таПостанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27 травня 2013 року у справі "Суханов та Ільченко проти України", першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в "інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обовязком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали "законне сподівання" на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції ( параграфи 51-56 ) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.
Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі "Будченко проти України", в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.
Згідно із п.23 рішення "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Суд вважає, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Згідност. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п"ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.06.2016 року, оскільки з заявою про перерахунок пенсії позивачка звернулася 13.06.2016 року (а.с. 5).
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогахзакону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Керуючись ст.ст.71,86,94,158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобовязання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно із Законом України "Про державну службу" починаючи з 01.06.2016 року, виходячи з 87 % від заробітної плати згідно довідки Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області від 13.06.2016 року № 01/13-230.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської областіпротягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Ю.А. Ковалик