Справа № 555/2401/16-а
Номер провадження 2-а/555/138/16
ПОСТАНОВА
іменем України
06 грудня 2016 року Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Мельничук Н. В.
при секретарі Кухарчук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась із позовом до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
Позивач в обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що з 15 травня 2005 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Березнівському районі Рівненської області, де їй було призначено пенсію за віком, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати сільського голови, так як на момент виходу на пенсію вона обіймала посаду сільського голови Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області. ЇЇ загальний стаж роботи складає 34 роки, з них 10 років і 4 місяці на державній службі.
02.11.2016 року із засобів масової інформації їй стало відомо про існування Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів", відповідно до якої з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області від 07.11.2016 року № 4307, заробітна плата Прислуцького сільського головиБерезнівського району Рівненської області з 01.12.2015 року становить 7035,93 грн. 21 коп., в тому числі посадовий оклад - 3127 грн. 50 коп.
Позивач вказує, що 07 листопада 2016 року звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України у Березнівському районі щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції від 1993 року, що діяла на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області про заробітну плату від 07.11.2016 року № 4307.
Листом від 14 листопада 2016 року № 2838/04 управління Пенсійного фонду України у Березнівському районі відмовило їй в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Вважає, що відмовою в перерахунку пенсії відповідач грубо порушив надані їй Конституцією України права, оскільки на правовідносини, що склалися між сторонами не розповсюджується дія п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки про підвищення посадового окладу, відповідач повинен був здійснити, керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції від 16.12.1993 року, яка діяла на час призначення пенсії та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Також, позивач зазначає, що у травні місяці 2016 року звернулася до відповідача із усною заявою про отримання інформації та розяснення щодо існування на день звернення нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати державним службовцям, зокрема працівникам органів місцевого самоврядування, що слугувало би підставою для перерахунку її пенсії. Але відповідачем було повідомлено про відсутність таких нормативно-правових актів на день звернення. За весь цей час відповідач не вчиняв будь-яких дій, направлених на реалізацію її права і не розяснював позивачу про відновлення права на перерахунок пенсії, але зобовязаний був це зробити.
Достовірно про порушення своїх прав відповідачем позивачу стало відомо 02 листопада 2016 року із засобів масової інформації, після чого вона одразу звернулася із відповідною заявою про перерахунок пенсії. В своєму листі від 14 листопада 2016 р. відповідач зазначив Постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка передбачала підвищення заробітної плати державним службовцям, а їй в даному випадку перерахунку пенсії. Таким чином рахує, що строк звернення до суду з цими позовними вимогами не пропущений. Однак, якщо суд буде вважати, що цей строк в якійсь його частині пропущений, просить поновити його в звязку із зазначеними причинами пропуску, які позивач вважає поважними.
Вважаючи дії відповідача протиправним та таким, що порушують її соціальні права щодо пенсійного забезпечення і незаконно звужують конституційні гарантії, просить:
-- поновити строк для звернення до адміністративного суду;
-- визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови здійснити їй перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців;
-- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області провести їй з 29.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - на посаді голови Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
-- стягнути з управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на її користь 551 грн. 20 коп. на відшкодування судового збору.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, згідно письмової заяви свої вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача УПФУ в Березнівському району Рівненської області в судове засідання не зявився, подав до суду письмові заперечення, в яких покликається на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213- VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. У звязку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, з 01.12.2015 року пункт 4 постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» щодо поряду проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до пункту 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям.
Підсумовуючи викладене, сторона відповідача вказує, що проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону чинним законодавством не передбачено, а, враховуючи внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 зміни до постанови від 31.05.2000 року №865, для перерахунку пенсії підстав немає, оскільки форма довідки про перерахунок пенсії державним службовцям була скасована постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2. Крім того, довідка долучена до матеріалів справи не відноситься до позивача, оскільки в довідці зазначено заробітну плату взагалі іншої людини. Крім того, сторона відповідача вказує на відсутність підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається із трудової книжки ОСОБА_1 27.07.2000 року її було обрано на посаду Прислуцького сільського голови відповідно до ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування». 14.04.2006 року позивача було звільнено з посади Прислуцького сільського голови у звязку із закінченням строку повноважень та у звязку із виходом на пенсію.
Згідно пенсійного посвідчення серія АЗ №381366 позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Із довідки Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області №4307 від 07.11.2016 року вбачається, що основні та заохочувальні виплати Прислуцького сільського голови за грудень 2015 року становили 7035,93 грн., а саме: посадовий оклад - 3127,50 грн., ранг (9) -90 грн., вислуга років 15% - 485,62 грн., премія згідно постанови №268 від 09.03.2006 року 3332,81 грн.
Згідно листа від 14 листопада 2016 року № 2838/04 управління Пенсійного фонду України у Березнівському районі ОСОБА_1 було відмовило в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. А долучена до звернення довідка видана Прислуцькою сільської радою всупереч чинному законодавству і не може бути прийнята до уваги.
На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.
Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року за №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про зарплату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
У зв`язку із прийняттям КМУ Постанови від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 - змінений.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, враховуючи викладене, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а пункт 5 викладено у новій редакції. На час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою КМУ № 865 не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Європейський суд вказав також, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила вручання в права заявників, передбачені ст. 1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Суд також вважає необґрунтованим посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими.
При вирішенні питання щодо поновлення позивачу строку для звернення до адміністративного суд, суд приймає до уваги наступні обставини.
Згідно ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач, обґрунтовуючи причини пропуску строку на звернення до адміністративного суду, вказує, що не замовляє передплату періодичних видань, що в повній мірі не дало їй можливості прослідкувати за прийняттям нових законів. В травні 2016 року звернулася до УПФУ в Березнівскому районі із усною заявою про отримання інформації та розяснення щодо існування на день звернення нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати державним службовцям, зокрема працівникам органів місцевого самоврядування, що слугувало би підставою для перерахунку її пенсії. Але відповідачем було повідомлено про відсутність таких нормативно-правових актів на день звернення. За весь цей час відповідач не вчиняв будь-яких дій, направлених на реалізацію її права і не розяснював про відновлення права на перерахунок пенсії, але зобовязаний був це зробити. Достовірно про порушення своїх прав їй стало відомо лише 02 листопада 2016 року із засобів масової інформації, після чого вона одразу звернулася із відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Суд, приймаючи до уваги похилий вік особи, вважає, що наведені нею обставини є поважними причинами пропуску строку на звернення до адміністративного суду та вважає за можливе цей строк поновити.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. №213-VIII, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»,ст.ст.99,160-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до адміністративного суду.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області провести ОСОБА_1 з 29.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - на посаді голови Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. на відшкодування судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_3