Постанова № 63589136, 22.12.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
358/1515/16-а
Номер документу
63589136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 358/1515/16-а Провадження № 2-а/358/140/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2016 року Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Корбута В.М., за участю секретаря судового засідання Ведмеденко І.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання рішення протиправним та зобовязання його вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

27 жовтня 2016 року ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області (далі - відповідач), вимоги якого уточнив (а.с. 27,28) та просив: визнати неправомірним рішення відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести йому з 01.10.2016 року перерахунок пенсії, виходячи із 86% розміру заробітної плати, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати № 07-34/3232, виданою 11.10.2016 року Богуславською районною державною адміністрацією Київської області.

В обґрунтування своїх вимог позивач, посилається на те, що він працював начальником відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення у Богуславській районній державній адміністрації Київської області (далі-Богуславська РДА).У відповідності до ОСОБА_4 України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 року (далі-Закон № 3723-Х11) він 07.04.2009 року вийшов на пенсію і тому на даний час перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком у розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця.

11.10.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії надавши довідку про підвищення розміру заробітної плати, з якої вбачається, що станом на 01.05.2016 року заробітна плата начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Богуславської РДА становить 7130 гривень. Однак, рішенням №1152 від 13.10.2016 року відповідач відмовив у задоволенні його заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Вважає, що він має право на перерахунок пенсії, а вищевказане рішення протиправним, оскільки відповідачем не враховано положення ст.37-1 ОСОБА_4 № 3723-Х11, постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі-постанова КМ України №865 від 31.05.2000 року), постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі-постанова КМ України №1035 від 09.12.2015 року), постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (далі-постанова КМ України №292 від 06.04.2016 року) та статей 22, 58 Конституції України.

В судовому засіданні представник позивач ОСОБА_1 вимоги позивача підтримала, посилаючись на вищевказані обставини та просила позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що на даний час чинне законодавство України не передбачає можливість проведення перерахунку розміру пенсії позивача, оскільки з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до ОСОБА_4 № 3723-Х11, так як пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» ОСОБА_4 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 (далі-Закон №213), було визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до ОСОБА_4 України «Про державну службу».

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, а саме: вилучено п. 4 вказаної постанови щодо обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. 23.09.2016 року постанова КМ України № 865 від 31.05.2000 року втратила чинність на підставі постанови КМ України №622 від 14.09.2016 року.

Також, представник відповідача зазначив, що з 01.05.2016 року набрав чинності ОСОБА_5 України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року (далі-Закон №889-УІІІ). Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень ОСОБА_4 №889-УІІІ, втратив чинність ОСОБА_5 № 3723-Х11, окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. ОСОБА_4 не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 працював на посаді начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Богуславського РДА, і з 07.04.2009 року вийшов на пенсію у відповідності до положень ОСОБА_4 № 3723-Х11 та отримує пенсію за віком в розмірі 86% суми заробітної плати державного службовця.

11 жовтня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату №07-34/3232, видану 11.10.2016 року Богуславською РДА, з якої вбачається, що заробітна плата працюючого начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, станом на 01.05.2016 року становить 7130 грн.

Рішенням №115 від 13.10.2016 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що ОСОБА_5 № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратив чинність на підставі ОСОБА_4 № 889-VIII від 10.12.2015 року, крім статті 37, яка визначає порядок призначення пенсій державних службовців з 01.05.2016 року. Постановою КМ України №1013 від 09.12.2015 року внесено зміни до постанови КМ України № 865 від 31.05.2000 року, а саме: вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Відповідно до ст.90 ОСОБА_4 № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ОСОБА_4 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_5 № 889-VІІІ, який набув чинності з 01.05.2016 року, не передбачає перерахунок пенсій державним службовцям (а.с.14).

Перевіряючи законність відмови відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу, суд дійшов висновку, що такі дії відповідача є протиправними виходячи з наступного.

Відповідно до ст.37 ОСОБА_4 № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до положень статті 33 цього ОСОБА_4, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 37-1 ОСОБА_4 № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2016 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим ОСОБА_4 відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, позивач є таким, що набув за ОСОБА_4 № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

ОСОБА_4 №76-VIII від 28.12.2014 року статтю 37-1 ОСОБА_4 № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою КМ України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4 та 5.

Так, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 ОСОБА_4 №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії, призначеної в розмірі 86% заробітної плати виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищень з 01.05.2016 року, відповідно до постанови КМ України від 06.04.2016 року №292, є протиправними.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» ОСОБА_4 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Згідно ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3

Згідно ч.4 ст.45 ОСОБА_4 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що порушене право позивача на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату підлягає задоволенню з 01 жовтня 2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до відповідача 11 жовтня 2016 року, а відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, ст.ст.8, 19, 22, 58 Конституції України, ст. 37-1 ОСОБА_4 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, ст.ст. 42, 45 ОСОБА_4 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області №1152 від 11 жовтня 2016 року щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області здійснити з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 призначеної відповідно до ОСОБА_4 України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), у розмірі 86 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення заробітної плати з 01.05.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292, з урахуванням довідки про заробітну плату №07-34/3232, видану 11.10.2016 року Богуславською районною державною адміністрацією Київської області.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Богуславському районі Київської області на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривну 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: суддя ОСОБА_6