Постанова № 63587643, 15.12.2016, Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
157/1256/16-а
Номер документу
63587643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 157/1256/16-а

Провадження №2-а/157/140/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2016 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Антонюк О.В.,

з участю секретаря - Фесь Т.І.,

розглянувши відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії

встановив:

24 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання протиправними дій відповідача та зобовязання провести перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 3, і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V та ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11. При призначенні їй пенсії відповідач, збільшуючи розмір пенсії на 1%, керувався лише Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено проведення доплати до пенсії у розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи для жінок 20 років, чим порушив її право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до якої вказана доплата повинна проводитися у розмірі 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи для жінок 15 років. 22 листопада 2016 року вона звернулася до Управління з заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з проханням провести перерахунок призначеної пенсії у відповідності до ст. 56 цього Закону, однак їй у проведенні перерахунку відмовлено. Позивачка просить визнати такі дії відповідача протиправними та зобовязати Управління провести перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років за період в межах визначеного законом строку позовної давності (6 місяців) та здійснювати нарахування та виплату вказаної доплати у подальшому.

У заперечені на позов представник відповідача просить відмовити у задоволені позовних вимог і зазначає, що пенсія по віку позивачці була призначена з 26.10.1997 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення». На даний час ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V. У відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Дана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього трудового стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормований стаж. До введення в дію Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V поняття доплати за понаднормований стаж взагалі не існувало. Законом України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено, що жінкам за наявності 20 років трудового стажу за основу береться розрахунок пенсії від заробітку в розмірі 55%, а за кожен наступний рік роботи понад 20 років (чорнобильцям 15 років) здійснюється збільшення розміру пенсії за кожен рік на 1%, але в межах 75% заробітку. Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, чинний з 01.01.2004 року не містить норми, яка б передбачала доплату за понаднормований стаж. Вперше поняття доплати до пенсії за понаднормований страховий стаж законодавцем передбачено в ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, якою передбачено, що за кожен повний рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Позивачці пенсію обраховано згідно з Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V з 12.01.2005 року, проводились перерахунки із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із зміною величини оцінки року страхового стажу. Частиною 5 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 не передбачено проведення перерахунку пенсії, а лише її призначення. Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V відносини, що виникають з субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються цим законом, інші нормативно-правові акти підлягають застосуванню лише у випадках, якщо в частині застосування вони не суперечать цьому Закону. Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 визначено, що фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Стаття 73 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V передбачає, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій передбачених тільки цим Законом (тобто, трудових пенсій). Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом. Відповідно до п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-Х11 та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором на підставі поданої нею заяви та зазначенням виду пенсії, яку вона бажає отримати. Оскільки позивачка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, то і збільшення пенсії повинно проводитись відповідно до цього ж Закону. Окрім того, ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено 6-місячний строк звернення в суд за захистом порушених прав, свобод та інтересів, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 та представник відповідача не зявилися. Із змісту позовної заяви та з поданих відповідачем заперечень вбачається, що вони просять справу розглянути у їх відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, категорія 3, що стверджується копією посвідчення серії Б № 625115, виданого Волинською обласною державною адміністрацією 1.01.1994 року.

З 26 жовтня 1997 року пенсія по віку позивачці призначена згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

На даний час позивачка отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V.

22 листопада 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі з заявою, в якій просила провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років.

Листом від 23.11.2016 року № 246/Х-01 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, мотивуючи тим, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, чинний з 01.01.2004 року, не містить норми, яка б передбачала доплату за понаднормований стаж. Окрім того, відповідач в листі зазначив, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 23.12.2004 року внесено зміни до ст. 28 вказаного Закону, згідно з якими, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Частина 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 застосовується лише при обчисленні розміру пенсії за нормами ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, тобто для обчислення розміру пенсії за першою складовою, іншого діючим законодавством не передбачено. З 01 жовтня 2011 року набрав чинності прийнятий 08 липня 2011 року Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, в тому числі і до ст. 28 цього Закону. Абзацами першим та другим частини першої цієї статі Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Норми щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімального розміру пенсії не поширюються на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», за винятком тих, кому пенсія перераховуватиметься відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Водночас відповідач повідомив і те, що станом на листопад 2016 року загальний страховий стаж позивачки становить 31 рік 06 місяців 15 днів, доплата за понаднормований стаж складає 52,81 грн. (за 11 років).

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і цього Закону.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом, а саме, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V або спеціальним Законом, - Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1, звернувшись до відповідача 22 листопада 2016 року з заявою про перерахунок пенсії, обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, тобто Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

Аналіз наведеного положення Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 свідчить про те, що ним встановлено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року № 21-727а15 (справа №754/12702/14-а) та від 20 вересня 2016 року 21-1255а16 (справа №1601/12900/12).

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства, суд доходить висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V є неможливим і навпаки, застосування окремих положень цього Закону № 1058-1V не є перешкодою для використання до цієї категорії осіб при розрахунку пенсії Закону України № 796-Х11. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати, застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон № 796-Х11.

З врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги, що позивачка обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, суд доходить висновку, що відповідач неправомірно відмовив їй у перерахунку та виплаті пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, чим порушив її права, встановлені ст. 56 цього Закону.

При визначені період часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд бере до уваги, що із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також про перерахунок пенсії, позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі лише 22 листопад 2016 року.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Із урахуванням наведеного, пенсія підлягає перерахунку з 1 грудня 2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області на користь позивачки понесені останньою по оплаті судового збору судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 70, 71, 72, 94, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області щодо відмови в проведені перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, починаючи з 1 грудня 2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (Волинська область, м. Камінь-Каширський, вул. 1 Травня, 1а, код ЄДРПОУ 20128713) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (с. Раків Ліс, Камінь-Каширського району, Волинської області) судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок), понесені по оплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: ОСОБА_2