ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"21" грудня 2016 р. Справа № 806/1451/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_2,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України відомостей про зміни у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, які є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 як пенсіонера МВС на підставі внесених змін до законодавства України щодо пенсійного забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для проведення перерахунку пенсії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України відомостей про зміни у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, які є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 як пенсіонера МВС на підставі внесених змін до законодавства України щодо пенсійного забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України направити на адресу Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для проведення перерахунку пенсії.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1102,40 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Міністерство внутрішніх справ України звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до пунктів 1,2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 90% грошового забезпечення.
В липні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо перерахунку пенсії, узв'язку із змінами у законодавстві, зокрема у статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Листом від 15.07.2016 №1120/Д-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на тій підставі, що згідно вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Прядку проведення проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 р.№393" до Пенсійного фонду України інформації у вигляді довідки про розмір грошового забезпечення та про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила.
16.07.2016 ОСОБА_3 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України відповідної інформації та довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 29.07.2016 відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації, обґрунтувавши таку відмову тим, що факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. не породжує підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_3
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку про наявність порушеного права ОСОБА_3, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону №2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, та зобов'язання надіслати таку інформацію про зміни у такому грошовому утриманні на адресу Пенсійного фонду України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з такого.
Частиною 3 статті 63 Закону N 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і що розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.
Суд першої інстанції обгрунтовано відхилив доводи представників відповідача і третьої особи про те, що Закон України від 23.12.2015 р. N900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988, а тому не має зворотної дії в часі є безпідставними. Представниками відповідача та третьої особи трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим та безпідставно довільним.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Отже, на день набрання чинності Законом N900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2. Порядку N45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Колегія суддів погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції виходячи з того, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з наступними змінами (далі - Закон), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону N 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, та зобов'язання надіслати таку інформацію про зміни у такому грошовому утриманні.
Доводи апеляційної скарги з приводу того, що справу розглянуто з порушенням предметної підсудності не заслуговує на увагу. Виходячи зі змісту позовних вимог та предмету спору, судом не розглядався судовий спір з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, оскільки відповідач не є тим органом, що вчиняє дії з приводу обчислення, призначення та перерахунку пенсійних виплат.
Також, є безпідставним посилання апелянта на те, що судове рішення підлягає скасуванню з підстав не залучення до участі в справі Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Однак, апеляційна скарга не містить доводів про те, яким чином рішення у справі може вплинути на права, інтереси та обов'язки Пенсійного фонду України.
Щодо доводів апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції вийшовши за межі позовних вимог не навів відповідного обгрунтування.
Статтею 162 КАС України визначено повноваження суду при вирішенні справи по суті.
Відповідно до частини 2 статті 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Згідно із ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права. Колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" вересня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: Т.С. Котік
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10002
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024
4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003,