УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2016 року Справа № 876/9515/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 року у справі за Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Терра-Захід» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
в с т а н о в и в :
Державна служба геології та надр України звернулася в суд з адміністративним позовом до ПП «Терра-Захід» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Державна служба геології та надр України оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення адміністративного позову, оскільки на виконання плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року посадові особи позивача здійснили вихід за місцезнаходженням ПП Терра-Захід і до перевірки допущені не були. Посадовими особами Держгеонадра України складено акт про недопущення до перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94 та припис від 27.11.2015 року № 372-14/02, яким встановлено порушення ПП Терра-Захід законодавства у сфері надрокористування. У зв'язку з чим наявні усі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Державної служби геології та надр України не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ПП Терра-Захід надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року з метою видобування кварцових пісків, придатних після збагачення для виробництва скловиробів високої світло прозорості, Задвірївського родовища, Перемишлянського району, Львівської області.
Наказом Держгеонадра України від 18.09.2015 року № 288 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ПП Терра-Захід увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.
Держгеонадра України на адресу ПП Терра-Захід направлено рекомендованим листом повідомлення від 16.10.2015 року № 13630/13/14-15 про проведення планової перевірки.
20.11.2015 року Держгеонадра України посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України та Державної організації Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр видано направлення № 351-14/02 на проведення у строк з 23 по 27 листопада 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ПП Терра-Захід.
За результатами проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94.
Як вказано у акті, такий складно у звязку із неможливістю провести перевірку через відмову відповідача від проведення перевірки, оскільки поширюється дія мораторію на преведення перевірок , встановленою Законом України від 28.12.2014 р №71-VIII.
На підставі акту перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94 складено припис від 27.11.2015 року № 372-14/02, яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.
Приписом запропоновано у строк до 04.12.2015 усунути вказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ПП Терра-Захід вимог законодавства у сфері надрокористування за визначеним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Листом від 27.11.2015 року № 375-14/02 акт перевірки та припис від 27.11.2015 року № 372-14/02 направлено на адресу відповідача.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України винесено подання від 07.12.2015 року № 396- 14/02 на зупинення дії спеціального дозволу № 4612 від 18.12.2007 року та повідомлено, що станом на 07.12.2015 не надходило жодних листів та документів від відповідача щодо виконання вимог припису.
Наказом Держгеонадра України від 25.12.2015 року № 446 Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 18.12.2007 року № 4612 та надано ПП Терра-Захід 30 календарних днів для усунення порушень.
Листом від 06.01.2016 року № 129/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ПП Терра-Захід про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 25.12.2015 року №446 .
09.02.2016 року за № 91-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання від на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року.
Листом від 17.03.2016 року № 4052/13/14-16 позивачем запропоновано ПП Терра-Захід в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року у звязку з неусуненням причин зупинення його дії . ПП Терра-Захід не відреагувало на лист від 17.03.2016 року № 4052/13/14-16, незгоди на припинення права користування надрами не висловило.
Колегія суддів зазначає, що Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі-Положення).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;
якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
Таким чином,за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Позивач вказує про те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо незгоди на припинення права користування надрами не надходило.
Вказане свідчить про відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.
При цьому, колегія суддів наголошує, що відсутність згоди на припинення права користування надрами не може бути підставою для звернення до суду із зазначеним позовом.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 року у справі № 813/2616/16 без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийА.Р.Курилець
СуддіМ.П.Кушнерик
ОСОБА_1