ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року № 876/7341/16Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді:Гінди О.М.
суддів:Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань:ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії,
встановив:
15.08.2016 ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України у якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо неприйняття рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах ДПС (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку та зобовязати їх прийняти рішення про таку виплату у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він працював в органах ДФС України на посаді заступника начальника оперативного управління Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області і 28.01.2016 був звільнений зі служби, а 24.03.2016 йому встановлено ІІІ групу інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах податкової міліції внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку. Він звертався з заявами до відповідачів, у яких просив здійснити передбачену законодавством виплату йому одноразової грошової допомоги, однак ОСОБА_2 було в цьому неправомірно відмовлено. У звязку з чим, він вимушений звернутись до суду за захистом порушених прав.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 позов задоволено повністю.
Із цією постановою суду першої інстанції не погодилися відповідачі та оскаржили її в апеляційному порядку. Вважають, що така є необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просять її скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційних вимог, апелянти посилаються на те, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки дія Закону України «Про Національну поліцію» не поширюється на працівників податкової служби. Крім того, згідно довідки обласної МСЕК Волинського обласного бюро МСЕ ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності та зазначено захворювання, яке «повязане з проходженням служби в ОВС», а не в органах ДФС (ДПС), де він працював. Також позивач не звертався до роботодавця з повідомленням про нещасний випадок, а тому відсутні акти проведення службового розслідування нещасного випадку в установі.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні апеляційні скарги заперечили.
Представник відповідачів в судовому засіданні апеляційні скарги підтримав, а також подав додаткові пояснення.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційні скарги слід задовольнити частково.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 працював в органах Державної фіскальної служби України на посаді заступника начальника оперативного управління Луцької обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області.
28.01.2016 на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 28.01.2016 № 22-О полковника податкової міліції ОСОБА_2 заступника начальника оперативного управління Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області звільнено із займаної посади та з органів податкової міліції в запас Збройних Сил України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114.
24.03.2016 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах ОВС внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку, ступінь втрати працездатності становить 60 % та у звязку з цим він звернувся до відповідачів із заявою, у якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» та подав пакет документів.
Однак, ОСОБА_2 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги за відсутністю законних підстав для її виплати.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, оскільки відповідачі допустили протиправну бездіяльність у неприйнятті рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, у звязку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах ДПС (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Пунктом 356.1 статті 356 Податкового кодексу України встановлено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені, зокрема, статтями 20-23 Закону України «Про міліцію».
Відповідно до частини шостої статті 23 Закону № 565-XII «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно пп. 3 п. 15 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію».
Постановою КМУ від 12.05.2007 № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції», яка є чинною, передбачено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності, зокрема працівника податкової міліції (далі Порядок).
Відповідно до пп. 2 п. 1 Порядку одноразова грошова допомога виплачується, у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби, зокрема в органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися під час виконання службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, зокрема у розмірі трирічного грошового забезпечення інвалідам третьої групи.
Згідно з п. 5 цього Порядку, для виплати одноразової грошової допомоги в разі поранення (контузії травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник податкової міліції подає органу державної податкової служби за місцем проходження служби наступні документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації; довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника).
Пунктом 7 вищевказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, подає ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
Аналіз вище вказаних норм права дає підстави до висновку, що рішення про призначення виплат, в даному випадку приймає ДФС, а самі виплати здійснює орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.03.2016 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, захворювання повязане з проходженням служби в органах податкової міліції. (а. с. 9).
Згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12ААА № 014156 від 24.03.2016, виданій ОСОБА_2, ступінь втрати його професійної працездатності становить 60 відсотків (а. с. 9, зворотня сторона).
05.04.2016 позивач звернувся до начальника ГУ ДФС у Волинській області із заявою, у якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із отриманням ІІІ-ої групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах ДПС (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку, що підтверджується рапортом ОСОБА_2М та до такої долучено наступні документи: оригінал довідки МСЕК від 25.03.2016 серії 12ААА № 014156, копія довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 245735 від 25.03.2016, грошовий атестат № 1 від 01.02.2016, копія паспорту, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідка «Оранта» від 28.03.2016 № 0390-07-05/508/117 (а. с. 6, 9-14).
Листом ГУ ДФС у Волинській області від 28.04.2016 № 560/Ц/03-20-05-44 позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, у звязку з відсутністю законних підстав для проведення такої виплати.
Суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки, позивачем для призначення виплати одноразової грошової допомоги було надано всі необхідні документи, передбачені п. 5 Постанови КМУ від 12.05.2007 № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції», а тому відмова ГУ ДФС у Волинській області у ненаданні висновку про можливість проведення виплати грошової допомоги позивачу є неправомірною.
Описка у довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 245735 від 24.03.2016, щодо органу в якому проходив службу позивач і отримав захворювання, не спростовує того факту, що інвалідність позивача настала в період проходження служби в органах податкової міліції ДФС, оскільки саме в цьому органі працював ОСОБА_2, що підтвердили сторони в судовому засіданні
З метою захисту прав позивача відповідно до ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не прийняття рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах ДПС (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку.
Однак, суд апеляційної інстанції вважає, що належним способом захисту прав позивача, є визнання протиправними дій ГУ ДФС у Волинській області щодо ненадання висновку про можливість проведення такої грошової допомоги.
Крім того, оскільки п. 7 постанови КМУ від 12.05.2007 № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» передбачено, що орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, подає ДПА висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, то належним способом захисту прав позивача є зобовязати Головне управління ДФС у Волинській області вчинити саме такі дії.
Щодо позовних вимог позивача до ДФС України, то такі заявлені передчасно, а тому задоволенню не підлягають, з огляду на таке.
Відповідно до п. 7 Порядку № 707 ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, для проведення виплати.
Оскільки, ГУ ДФС у Волинській області у спосіб та строки не подало висновок щодо можливості призначення виплати одноразової грошової допомоги позивачу та не направляло його разом з іншими документами до ДФС України для прийняття рішення про призначення виплати у порядку визначеному у постанові КМУ № 707, а тому позовні вимоги заявлені ОСОБА_2 до ДФС України щодо визнання неправомірною бездіяльність та зобовязання прийняти рішення, є передчасними та задоволенню не підлягають.
А відповідь ДФС України від 01.08.2016 № 8080/Ц/99-99-05-02-01-14 на звернення позивача із запитом на Урядову «гарячу лінію» від 20.07.2016 (вх. ДФС № ЦИ-5519275/2794 від 21.07.2016) не можна розцінювати, як відмову у виплаті одноразової грошової допомоги в розумінні постанови КМУ № 707, оскільки таке звернення відбулось не у спосіб визначений цією постановою.
З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 254 КАС України, суд,-
постановив:
апеляційні скарги Державної фіскальної служби, Головного управління ДФС у Волинській області задовольнити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року у справі № 803/1225/16 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Волинській області щодо ненадання висновку про можливість проведення виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах державної податкової служби (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку.
Зобовязати Головне управління ДФС у Волинській області надати висновок про можливість проведення виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах державної податкової служби (податкової міліції) внаслідок захворювання за наслідками нещасного випадку та направити висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, що визначені п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення про призначення виплати.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:О.М. Гінда
Судді:В.Я. Качмар
ОСОБА_3
Постанова у повному обсязі складена та підписана 21.12.2016