КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 875/95/16
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали позовної заяви кандидата на посаду Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання виборів недійсними, -
ВСТАНОВИВ:
21.12.2016 року до Київського апеляційного адміністративного суду надійшов позов кандидата на посаду Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання перших виборів депутатів Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області і перших виборів Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області недійсними.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що без дозволу ЦВК, виборці двох територіальних громад Решетилівки та Потічка голосували не на перших виборах об'єднаної територіальної громади, а фактично на позачергових виборах депутатів і селищного голови до Решетилівської селищної ради 8 скликання. Звертала увагу суду на те, що Решетилівська територіальна громада таким чином поглинає територіальну громаду Потічка, тобто, на її думку відбувається штучне збільшення кількості населення в Решетилівці, для того, щоб з селища міського типу зробити місто із новим генпланом, а не із генпланом смт. Решетилівка 1968 року. У зв'язку з чим, неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на перших виборах депутатів Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області і перших виборах Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області.
Представник Центральної виборчої комісії заперечував проти задоволення позовної вимоги, оскільки відсутні законні підстави для її задоволення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне увагу на наступне.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VIII (далі - Закон України «Про місцеві вибори») та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно з ч. 6 ст. 14 Закону України «Про місцеві вибори» перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
До Центральної виборчої комісії разом із супровідними листами надійшли звернення Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської обласних державних адміністрацій з доданими до них документами щодо прийняття Комісією рішення про призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у зв'язку з утворенням у зазначених областях об'єднаних територіальних громад.
07 жовтня 2016 року Центральною виборчою комісією була прийнята постанова № 437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року».
Даною постановою було призначено на неділю, 18 грудня 2016 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 22.
Оголошено з 29 жовтня 2016 року початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених пунктом 1 цієї постанови.
18 грудня 2016 року були проведені перші вибори депутатів Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області і перші вибори Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області.
Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. ст. 81 Закону України «Про місцеві вибори", дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що в даному випадку Центральна виборча комісія є неналежним відповідачем у справі, в той час як відповідачем повинна бути відповідна дільнична виборча комісія.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем, на підтвердження доводів, викладених в її позовній заяві, суду не було надано жодних доказів того, що вибори були проведенні з порушенням чинного законодавства, та не надано доказів та обґрунтувань в чому саме полягає вина Центральної виборчої комісії, яка призвела до визнання виборів недійсними.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову через доказову та правову безпідставність.
Згідно із ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Суд звертає увагу на те, що позивачка просила суд звільнити її від сплати судового збору, в зв'язку з важким майновим станом, проте жодних доказів з цього привиду суду не надала, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подачу позовної заяви.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру необхідно сплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Станом на 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 378 грн. Отже, апелянту необхідно сплатити судовий збір та надати квитанцію про його сплату у розмірі 551, 20 грн. (1378 грн. * 0,4).
Судовий збір має бути сплачений за наступними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, ЄДРПОУ одержувача - 38004897, рахунок отримувача - 31211206781007, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код отримувача (МФО) - 820019, код бюджетної класифікації - 22030001, код ЄДРПОУ суду 34729486.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 160, 165, 172, 179 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги кандидата на посаду Решетилівського селищного голови Решетилівського району Полтавської області ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_2 (38400, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030101) судовий збір у розмірі 551 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну грн.), 20 коп.
Постанова може бути оскаржена у дводенний строк з дня її постановлення, шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.