Копія
Справа № 822/2227/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2016 року 11:30м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю "Серединецьке" про стягнення коштів в розмірі 3329,64 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Серединецьке" про стягнення плати за проїзд в розмірі 3329,64 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що під час проведення 10 травня 2016 року документального габаритно-вагового контролю посадовими особами Укртрансбезпеки у Вінницькій області на а/д "Житомир - Могилів-Подільський 63 км 548 м" встановлено факт перевезення автомобілем марки SCANIA модель R 420, реєстраційний номер НОМЕР_1 напівпричіпом BODEX модель KIS 3WS, реєстраційний номер АА8805XT вантажу із перевищенням вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху України, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. В свою чергу, відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879), якщо рух транспортного засобу здійснюється без вищевказаних документів контролюючим органом стягується плата за проїзд.
Зважаючи на те, що визначена контролюючим органом плата за проїзд, відповідачем не оскаржена та в добровільному порядку, у встановлені чинним законодавством України строки не сплачена, вона набуває статусу заборгованості перед державним бюджетом України. Відтак, вказана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.
В судове засідання представник позивача не з'явився, проте подав до суду заяву від про розгляд справи без його участі. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив вказав, що додані позивачем до позовної заяви докази не можуть вважатись судом допустимими, так як не відповідають встановленій нормативними документами формі. Детально позиція відповідача викладена в письмових запереченнях проти позову, копія яких долучена до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов наступних висновків.
Посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на а/д "Житомир - Могилів-Подільський 63 км 548 м" 10 травня 2016 року виявлено факти перевезення ТОВ "Серединецьке" вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановленими Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, а саме - проведено документальний габаритно-ваговий контроль автомобіля марки SCANIA модель R 420, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричіпом BODEX модель KIS 3WS, реєстраційний номер АА8805XT, повна маса транспортного засобу 45,340 тон; автомобіль рухався маршрутом: м. Вінниця - с. Велика Медведівка Хмельницька область, та пройшов 193 км відстані.
За результатами контролю складено Довідку від 10 травня 2016 року та Акт №0002004 від 10 травня 2016 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі якого проведено Розрахунок №2004 від 10 травня 2016 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 115,80 євро, що в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку складає 3329,64 грн. (2875,3385 грн. * 115,80 = 3329,64 грн.)
Однак, визначена контролюючим органом сума платежу відповідно до зазначеного розрахунку відповідачем у добровільному порядку не сплачена. У зв'язку із чим контролюючий орган звернувся до суду із цим позовом до суду.
Згідно підпункту 4 п.1 Порядку 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18 січня 2011 року (далі - Правила №30) визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Положеннями пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м осі необхідно вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30 березня 1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31.1. Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року).
Відповідно до пункту 31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
Згідно пункту 26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Положеннями пункту 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Враховуючи вказане, суд вважає, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.
Суд встановив та зафіксовано в акті №0002004 від 10 травня 2016 року, транспортним засобом, який належить відповідачу, здійснене перевезення вантажу, при якому нормативно допустима повна маса автомобіля становила 45,340 тон, при нормативно допустимій 40 тонн.
За таких обставин контролюючим органом згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №2004 від 10 травня 2016 року нараховано відповідачу плату за проїзд в сумі 115,80 євро, що в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку складає 3329,64 грн.
Суд також встановив, що на підставі абз.3 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39 та 48 вказаного закону, постановою №020645 від 14 серпня 2016 року до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн.
Згідно постанови про закінчення виконавчого провадження ВП 51914372 від 22 серпня 2016 року вказаний штраф відповідач сплатив, однак представником відповідача не надано та судом не здобуто доказів сплати плати за проїзд у сумі 3329,64 грн.
У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Враховуючи, що ТОВ "Серединецьке" плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в добровільному порядку не сплачено, суд дійшов висновку про наявність підстав для її стягнення та задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 128, 158-163, 186, 254КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Серединецьке", ідентифікаційний код 32678262, в дохід Державного бюджету України 3329 (три тисячі триста двадцять дев'ять) грн. 64 коп., плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 22 грудня 2016 року , 11:00
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1