МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
21 грудня 2016 року Справа № 814/2565/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, пров. Дачний, 6,Миколаїв,54038
доЗаводський районний військовий комісаріат м. Миколаєва, вул. Пушкінська, 69-а,Миколаїв,54020
провизнання протиправним та скасування рішення від 28.09.2016р.,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Заводського районного військового комісаріату м. Миколаєва (далі-відповідач) про визнання протиправним рішення від 28.09.2016 року про взяття позивача на облік військовозобовязаних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки порушує його права та прийняте в порушення вимог діючого законодавства України.
Відповідач позов не визнав, зазначивши про його невмотивованість, адже враховуючи норми Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» позивача правомірно взято на облік.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог, виходячи з такого.
Приписами ст. 4 Закону України Про основи національної безпеки України визначено, що Збройні Сили України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України та інші військові формування, утворені відповідно до законів України, є суб'єктами забезпечення національної безпеки України.
Згідно зі ст. 1 Закону України Про оборону України та ст. 1 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в Україні діє особливий період, що настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію.
Відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 № 14/2015 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 грудня 2014 року Про деякі оборонно-мобілізаційні питання введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20.12.2014 року, з метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України, що гарантує адекватне реагування на загрози національної безпеки держави.
Заводський районний військовий комісаріат м. Миколаєва, є структурним підрозділом Збройних Сил України та відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. №389, є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обовязку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
У звязку з тим, що в Україні на даний час діє особливий період ОСОБА_1 було викликано до Заводського районного військового комісаріату повісткою, яка отримана ним 22.09.2016 року для уточнення облікових даних та зясування ступеню придатності до військової служби.
28 вересня 2016 року ОСОБА_1 прибув до Заводського районного військового комісаріату м. Миколаєва.
Позивачу було розяснено, що відповідно до ст. 27 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу» у запас Збройних сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоровя до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в районних (міських) військових комісаріатах та відповідних органах інших військових формувань.
Запас військовозобовязаних поділяється на першу і другу категорії.
До запасу першої категорії належать військовозобовязані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово- облікову спеціальність.
До запасу другої категорії належать військовозобовязані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби, а також військовозобовязані- жінки.
Військовозобовязані, зараховані до запасу другої категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії (крім військовозобов язаних-жінок).
Крім того, відповідно до ст. 28 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» запас військовозобовязаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобовязаних.
Військовозобовязані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: перший розряд - до 35 років; другий розряд - до 60 років.
Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком: перший розряд: молодший офіцерський склад - до 45 років; старший офіцерський склад: майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) - до 50 років; полковник (капітан 1 рангу) - до 55 років; вищий офіцерський склад - до 60 років; другий розряд: молодший та старший офіцерський склад - до 60 років; вищий офіцерський склад - до 65 років.
Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
Враховуючи вищезазначені норми та придатність позивача до військової служби (відповідно до крайнього рішення комісії Заводського РВК від 17.04.1996 визнано непридатним до військової служби у мирний час обмежено придатним у воєнний час) його було зараховано до запасу ЗСУ як рядового, ВОС - 901074 А - діловод.
28 вересня 2016 ОСОБА_1 взято на військовий облік до Заводського РВК, як такого, що проживає на території відповідальності військового комісаріату.
Враховуючи вищезазначене, посилання позивача, як на обґрунтування протиправності рішення відповідача, на ст. 37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» є безпідставним, адже районний військовий комісаріат відповідно до ст. 27 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» бере на військовий облік громадян на території відповідальності та вносить відповідні записи у військово-облікові документи.
Після зарахування ОСОБА_1 у запас Збройних сил України було направлено на військово-лікарську експертизу, однак він відмовився від проходження комісії, що не заперечується позивачем.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Таким чином, відмовившись від проходження ВЛК позивач порушив норми ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу».
Відповідно до ч. ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно вимог частин 1,2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідачем, субєктом владних повноважень повністю доведено правомірність своїх дій щодо взяття на військовий облік до Заводського РВК.
Вищенаведене є підставою для відмови в задоволенні позову.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є.В. Марич