МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
19 грудня 2016 року № 814/2722/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2428, Госпітальної військово - лікарської комісії військової частини А2428, військово - лікарської комісії Південного регіону та Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку про зобов'язання госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 скасувати постанову госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 щодо офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1, викладену в Свідоцтві про хворобу №847 від 16.11.2016 року; зобов'язання госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 прийняти нову постанову госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 щодо офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1; зобовязання Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку направити особову справу офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1 для обчислення вислуги років для призначення пенсії; зобовязання Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку не направляти документи на звільнення офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1 на підставі підпункту «б» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями) «за станом здоровя - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час», -
В С Т А Н О В И В:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини А2428, Госпітальної військово - лікарської комісії військової частини А2428, військово - лікарської комісії Південного регіону та Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку про зобов'язання госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 скасувати постанову госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 щодо офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1, викладену в Свідоцтві про хворобу №847 від 16.11.2016 року; зобов'язання госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 прийняти нову постанову госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 щодо офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1; зобовязання Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку направити особову справу офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1 для обчислення вислуги років для призначення пенсії; зобовязання Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку не направляти документи на звільнення офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1 на підставі підпункту «б» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями) «за станом здоровя - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час».
Ухвалою від 19.12.2016 року Миколаївським окружним адміністративним судом провадження у даній справі було відкрито та призначено справу до судового розгляду.
16 грудня 2016 року позивачем разом з позовною заявою до суду надано заяву про забезпечення адміністративного позову шляхом зобовязання Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку утриматись від здійснення дій щодо оформлення та подання відповідній посадовій особі документів щодо звільнення з військової служби офіцера режимної служби Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку майора ОСОБА_1 відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІ1 на підставі постанови госпітальної військово-лікарської комісії військової частини А2428 від 16.11.2016 року викладеної в Свідоцтві про хворобу №847 від 16.11.2016 року до набрання законної сили рішення у справі.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що необхідність забезпечення позову викликана тим, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд заяви про забезпечення позову в порядку письмового провадження.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Суд, розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, вважає, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 117 КАС України визначено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 та 4 ст. 117 КАС України суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржується. Також адміністративний позов, може бути забезпечено шляхом заборони вчиняти певні дії.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду, у разі задоволення позову; для задоволення судом поданого позивачем клопотання про забезпечення адміністративного позову останній має обґрунтувати необхідність задоволення такого клопотання та довести, що незадоволення клопотання призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених ч. 1 ст. 117 КАС України.
За приписами п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» № 2 від 06.03.2008 р., в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Положення ст. 117 КАС України передбачають, що обов'язковою передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, є обґрунтоване клопотання сторони в тому рахунку з зазначенням очевидних ознак можливості заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
Доводи заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших осіб, які беруть участь в справі; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у випадку невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таким заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.
В свою чергу позивачем не надано доказів на підтвердження того, що існує небезпека заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття забезпечення позову.
Вказані позивачем доводи клопотання про забезпеченням позову співпадають із обґрунтуванням адміністративного позову, інших доводів позивачем не зазначено та оскільки рішення відповідача та пов'язані з ним порушення прав позивача є предметом оскарження у даній справі, а тому оцінка цим обставинам з точки зору законності буде надаватися при розгляді справи по суті, а не при вирішенні клопотання про забезпечення позову.
Таким чином, здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням розумності та обґрунтованості таких вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін; наявності зв'язку між заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу, суд приходить висновку, що клопотання про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.117, 118, 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського окружного адміністративного суду протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Г.В. Лебедєва