180/1702/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 р. м. Марганець
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої: Хомченко С.І
при секретарі: Назаренко А.В.
за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що вона вийшла на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 11.04.2012 року. При розрахунку пенсії як державному службовцю, пенсійним фондом не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області їй призначена пенсія, розрахована за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ.
Однак, при розрахунку пенсії їй, як державному службовцю, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, що є порушенням абз.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки в розрахунок пенсії включаються всі складові заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
23.08.2016 року вона звернулась до УПФ України в м. Марганці Дніпропетровської області із заявою про проведення перерерахунку призначеної їй пенсії, відповідно до абз. абз. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо включення в розрахунок пенсії всіх складових заробітної плати - суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, які зазначені у довідці від 18.08.2016 року за № 145, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 29.08.2016 року за № 4399/03-28 УПФ України в м. Марганці Дніпро-петровської області повідомило її про те, що з 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії в порядку та на умовах відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії (до 01.06.2015 року) не перерахо-вуються.
Просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати в заробіток для призначення їй пенсії державного службовця, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з дня звернення - 23.08.2016 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію) з урахуванням відсотка пенсії від заробітку на момент призначення пенсії 80% відповідно до Закону України «Про державну службу».
В судовому засіданні позивач на позовних вимогах наполягала, просила задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що вказані позивачем виплати не є складовими заробітної плати.
Суд, заслухавши сторони по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 вийшла на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 11.04.2012 року. Однак при розрахунку пенсії як державному службовцю, пенсійним фондом не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області позивачу призначена пенсія з 11.04.2012 року, розрахована за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ.
23.08.2016 року позивач звернулась до УПФ України в м. Марганці Дніпропетровської області із заявою про проведення перерерахунку призначеної їй пенсії, відповідно до абз. абз. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо включення в розрахунок пенсії всіх складових заробітної плати - суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, які зазначені у наданій до заяви довідці від 18.08.2016 року за № 145, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, відповідачем у перерахунку було відмовлено за безпідставністю.
Згідно з частиною 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував інші виплати, то зазначені виплати повинні бути враховані і при обчисленні пенсії державного службовця.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другою статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. До заробітку обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувалися страхові внески включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та які зазначені у ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Так, встановлені обставини справи свідчать про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, але е в повному обсязі. Так, згідно довідки про складові заробітної плати відсутння сума виплат за невикористану частину відпустки, тому суд приходить до висновку про задоволення позову в частині перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як нарахування суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення із заявою про перерахунок на підставі довідки від 18.08.2016 року № 145 - з 23.08.2016 року, з урахуванням у складі заробітку суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 99, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1протиправними.
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1з 23 серпня 2016 року, з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення суми індексації заробітної плати, згідно довідки № 145 від 18.08.2016 року, виданої начальником Нікопольської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, в розмірі 80% заробітної плати, включивши дані виплати до складу заробітної плати для призначення пенсії, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.
В іншій частині вимог відмовити за необгрунтованістю.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1551,21 грн. судових витрат.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя: С. І. Хомченко