ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 490/5647/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гуденко О.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді доповідача - Косцової І.П.
суддів - Стас Л.В.
- ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 22 вересня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про зобовязання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
У червні 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо не проведення перерахунку призначеної їй пенсії, скасувати рішення відповідача №35/№ від 20.05.2016 року про відмову у перерахунку пенсії, та зобовязати провести перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 16.05.2016 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Проте рішенням від 20.05.2016 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 22 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Суд визнав протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва № 35/3 від 20.05.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії та зобов'язав провести перерахунок пенсії з 01.06.2016 року, виходячи із розміру заробітної плати 5 987 грн. 52 коп., яка складається із посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, визначеної згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №05-14/850 від 31.12.2015 року, виданої фінансовим управлінням Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись зокрема на те, що судом першої інстанції не вірно визначено термін проведення перерахунку пенсії.
Сторони в судове засідання не з'явились, тому справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 з 22.02.2005 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва та отримує пенсію, призначену їй згідно Закону України «Про державну службу».
31 грудня 2015 року у звязку із підвищенням посадових окладів працівників фінансового управління Миколаївської районної державної адміністрації, що відбулося на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», позивачу видано довідку №05-14/850 від 31.12.2015 року про заробітну плату.
16 травня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки, виданої фінансовим управлінням Миколаївської районної державної адміністрації.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви, рішенням Управління від 20.05.2016 року №35/3 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213. Зокрема, з тих підстав, що наведеною правовою нормою скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені в тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу».
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на перерахунок пенсії було гарантоване законодавством на момент виникнення права на пенсію, отже забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, проте перерахунок призначеної позивачу пенсії необхідно проводити з урахуванням приписів ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.06.2016 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Стеттею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ст. 37-1 цього Закону (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та
рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Водночас, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на те, що перерахунок призначеної їй пенсії необхідно проводити з 01.12.2015 року, оскільки, як зазначалось вище, приписи законодавства, які визначали обовязок пенсійного органу перераховувати такі види пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати, втратили свою чинність, у звязку з чим суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що перерахунок призначеної позивачу пенсії слід проводити з урахуванням приписів ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.06.2016 року.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 22 вересня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про зобовязання провести перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя-доповідач: ОСОБА_3
Судді: Л.В.Стас
ОСОБА_4