Ухвала суду № 63571795, 21.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
809/1062/16
Номер документу
63571795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року Справа № 876/8618/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Кіри Н.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у справі за позовом Державного підприємства «Виробниче обєднання «Карпати» до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобовязання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

ДП «Виробниче обєднання «Карпати» звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобовязання до вчинення дій.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з січня 2016 року № б/н, з травня 2016 року № б/н, з червня 2016 року № б/н, з липня 2016 року № б/н, № 4404/04 від 12.08.2016 року з серпня 2016 року витрат на відшкодування сум пільгових пенсій по пенсінерах ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську виключити суми витрат по відшкодуванню пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам з даних розрахунків. Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з січня 2016 року № б/н сум пільгових пенсій за 2015 рік по пенсіонерах ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську виключити суми витрат по відшкодуванню пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам з даного розрахунку. Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2016 року за № 140/04 від 06.01.2016 року, з травня 2016 року № 2183/04 від 05.05.2016 року щодо відшкодування сум пільгових пенсій по пенсіонерах ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити суми витрат по відшкодуванню пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам з даних розрахунків. Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за № 8251/04 від 30.12.2015 року сум пільгових пенсій за 2015 рік по пенсіонерах ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_11І, ОСОБА_15, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити суми витрат по відшкодуванню пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам з даного розрахунку.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову, оскільки перевизначення дат досягнення громадянами ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 пенсійного віку здійснено відповідачами у зв'язку з набранням чинності 1 жовтня 2011 року Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року за №2668-ІV, яким внесено зміни до статті 26 Закону Украни "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в частині поетапного підвищення пенсійного віку для жінок. А тому, правових підстав для виключення сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вказаним пенсіонерам із розрахунків немає.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року залишити без змін.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області в судове засідання не зявився, належним чином повідомлявся про час і місце слухання справи, і оскільки його явка в суді апеляційної інстанції не є обовязковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ДП "Виробниче об'єднання "Карпати" зареєстроване як юридична особа та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" являється страхувальником, який згідно частини 1 статті 15 вказаного Закону є платником страхових внесків.

Виключно Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначаються: принципи та структура системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обовязки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування"у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсій призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Згідно частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

У судовому засіданні встановлено, що громадяни ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_18, ОСОБА_15 та ОСОБА_16 працювали на підприємстві позивача та здобули спеціальний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Дана обставина підтверджується наявними у матеріалах справи довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданими ДП "Виробниче об'єднання "Карпати", а також розрахунками стажу згаданих осіб.

Згаданим працівникам позивача, які не досягли пенсійного віку, призначена пенсія за віком на пільгових умовах у відповідності до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Вказані пенсіонери отримують пільгову пенсію за місцем свого проживання, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 у місті Івано-Франківську; ОСОБА_17, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_18, ОСОБА_15 та ОСОБА_16- у Тисменицькому районі Івано-Франківської області.

Обовязок підприємств здійснювати відшкодування витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" встановлює Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1 (далі по тексту Інструкція), яка розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та розділом 6 Інструкції встановлено обовязок підприємств відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві, до досягнення такими особами пенсійного віку.

Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників), крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а з 28.04.2014 року до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Підпунктом 17 пункту 6 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону №3668 встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Суд першої інстанції вірно встановив, що ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську призначено громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 пенсію на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04.01.2010 року, з 21.03.2010 року, з 05.07.2010 року, з 18.07.2010 року та з 14.03.2011 року відповідно. ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі призначено громадянам ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13А, ОСОБА_18, ОСОБА_11, ОСОБА_15 та ОСОБА_16 пенсію на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 02.10.2008 року, з 15.12.2008 року, з 26.03.2010 року, з 06.04.2010 року, з 11.07.2010 року, з 14.11.2010 року, з 10.03.2011 року, з 01.06.2011 року та з 07.07.2011 року відповідно.

Колегія суддів зазначає, що дані пільгові пенсії вказаним пенсіонерам були призначені до набрання чинності статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону №3668 від 08.07.2011 року, тобто до 01.10.2011 року.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року у справі №1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки правовідносини з приводу відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, призначених згідно пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виникають з моменту призначення таких пенсій, то обовязок підприємства відшкодовувати такі витрати до досягнення пенсіонерами віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону України від 08.07.2011 за № 3668-VI, поширюється виключно на пільгові пенсії, призначені громадянам після 01.10.2011 року.

Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відтак, оскільки обовязок підприємства відшкодовувати витрати на виплату пільгових пенсій до досягнення пенсіонерами віку, визначеного статтею 26 вказаного Закону поширюється виключно на пільгові пенсії, призначені громадянам після 01.10.2011 року, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську протиправно включено до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, з січня 2016 року № б/н, з травня 2016 року №б/н, з червня 2016 року №б/н, з липня 2016 року № б/н, № 4404/04 від 12.08.2016 року з серпня 2016 року витрати по відшкодування сум пільгових пенсій по пенсіонерах: ОСОБА_4 у сумі 4758,04 грн., ОСОБА_5 у сумі 7791,84 грн., ОСОБА_6 у сумі 10 626,48 грн., ОСОБА_7 у сумі 6654,52 грн., ОСОБА_8 у сумі 7311,90 грн., а ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі до розрахунків з січня 2016 року за №140/04 від 06.01.2016 року, з травня 2016 року №2183/04 від 05.05.2016 року витрати по відшкодування сум пільгових пенсій по пенсіонерах: ОСОБА_9 у сумі 4498,38 грн., ОСОБА_10 у сумі 10382,88 грн., ОСОБА_11 у сумі 9 865,76 грн., ОСОБА_12 у сумі 9868,04 грн., ОСОБА_13 у сумі 10027,12 грн., ОСОБА_14 у сумі 9624,24 грн., ОСОБА_15 у сумі 10966 грн., ОСОБА_16 у сумі 2570,06 грн.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у справі № 809/1062/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийА.Р.Курилець

СуддіМ.П.Кушнерик

ОСОБА_19

Повний текст ухвали виготовлено 22 грудня 2016 року.