П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.12.2016 Справа №607/12434/16-а
08 год. 55 хв. м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 03 листопада 2016 року пред'явила до суду адміністративний позов до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, просила визнати неправомірними дії відповідача з відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01 вересня 2015 року, враховуючи під час обчислення розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що їй з травня 2012 року призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач з травня 2013 року та по даний час отримує пенсію в розмірі 949 гривень. Законом України «Про державний бюджет на 2015 рік» та Законом України «Про державний бюджет на 2016 рік» збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Так, з 01 січня 2015 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в місячному розмірі становив 949 гривень, з 01 вересня 2015 року - 1074 гривень, з 01 січня 2016 року - 1074 гривень, з 01 травня 2016 року - 1130 гривень, з 01 грудня 2016 року - 1208 гривень. У зв'язку із цим вона звернулася до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії. Однак відповідачем 19 жовтня 2016 року було відмовлено їй у перерахунку пенсії, і роз'яснено, що у зв'язку із тим, що загальний страховий стаж позивача становить 23 роки 8 місяців 12 днів, який є недостатнім для виплати пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому відповідач нараховує позивачу пенсію у меншому розмірі. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 04 листопада 2016 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.
Ухвалою судді від 12 грудня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 вересня 2015 року до 03 травня 2016 року залишено без розгляду, оскільки позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду.
25 листопада 2016 року судом отримано від Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області заперечення на позов, за результатами розгляду якого суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, оскільки:
З 08 травня 2012 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
13 жовтня 2016 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок її пенсії на підставі зростання з 01 вересня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Листом №12779/01 Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що загальний страховий стаж позивача становить 23 роки 8 місяців 12 днів, який є недостатнім для виплати пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому відповідач нараховує позивачу пенсію у меншому розмірі. Крім цього, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26 березня 2008 року «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» передбачено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, крім осіб, зазначених у п. 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3?рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня 2015 року - 1074 гривень.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривень, з 1 травня 2016 року - 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року - 1208 гривень.
Згідно з ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
З аналізу норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, слід прийти до висновку, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З довідки №3721/02 від 14 вересня 2016 року, виданої Тернопільським об'єднанням управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, встановлено, що розмір пенсії, яка виплачується позивачу, є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Згідно з ст. 8 Конституції України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейський Суд з прав людини в рішенні від 21 червня 2016 року в справі Петриченко проти України прийшов до аналогічних висновків.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на пенсію в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача у зв'язку із збільшенням на законодавчому рівні прожиткового мінімуму є протиправними.
Оцінивши обставини справи, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про порушення прав позивача, які підлягають захисту шляхом визнання дій відповідача, які полягають у відмові у здійсненні їй перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням на законодавчому рівні прожиткового мінімуму протиправними. А також слід зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити з 03 травня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1, про захист яких вона просить, та узгоджується з вимогами ч. 2 ст. 11 КАС України.
Також, згідно зі ст. 94 КАС України слід стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань в користь позивача 551 грн. 20 коп. судового збору.
На підставі викладеного, відповідно до Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про прожитковий мінімум», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням на законодавчому рівні прожиткового мінімуму, протиправними.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити з 03 травня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Суддя