Постанова № 63556016, 27.01.2016, Жашківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
693/12/16-а
Номер документу
63556016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 693/12/16-а

Провадження № 2-а/693/1/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.2016 р. м. Жашків

Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Первак М.О., розглянувши у порядку скороченого провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача - Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона пропрацювала на державній службі 16 років 3 місяці 13 днів, звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі за призначенням пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» № 3723-ХІІ. З травня 2010 року отримує пенсію згідно вказаного Закону в розмірі 86 % заробітної плати державного службовця.

При ознайомленні з пенсійною справою позивачу стало відомо, що при призначені пенсії відповідачем не було враховано отримані ним за період з 01 травня 2008 року по 30 квітня 2010 року інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію в загальній сумі 6929 грн. 48 коп., з яких, відповідно до чинного законодавства, проведені відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином відповідач порушив ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ, відповідно до якої при нарахуванні пенсії державним службовцям мають бути враховані всі суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі з заявою про проведення донарахуваня пенсії з дня її призначення та надала довідку про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарним місяці підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України, видану Уманською ОДПІ ДФС України у Черкаській області від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

24 грудня 2015 року позивач отримала відповідь з УПФ України в Жашківському районі № 5997/02-01, якою їй було відмовлено у включенні інших виплат у розрахунок пенсії та повідомлено, що матеріальна допомога та індексація не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, тому для включення до заробітної плати для обчислення пенсії, відповідно до Закону України № 3723-ХІІ, сум матеріальної допомоги та індексації, для проведення перерахунку із заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги та індексація підстав немає. Відповідач у своїй відповіді зазначив, що відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 60 % суми їх заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В результаті відмови у здійсненні перерахунку розмір пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових

питань, індексації, зазначених у довідці від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026, середньомісячна заробітна плата, з якої обрахована сума пенсії, відповідачем була зменшена.

В зв'язку з вищевикладеним позивач вимушений звернутися до суду з позовом.

Суддя, ознайомившись з матеріалами справи, та запереченням відповідача, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонеркою та отримує пенсію, починаючи зтравня 2010 року.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києві» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.

Крім того, суд бере до уваги те, що при перерахунку пенсії державного службовця із застосуванням виплат, на які нараховувалися і сплачувалися страхові внески, застосуванню підлягає той коефіцієнт, який був регламентований законодавством, чинним саме на момент призначення особі пенсії за віком, відповідно до Закону №3733-ХІІ.

Постільки пенсія позивачу була призначена з травня 2010 року, тобто до

внесення змін в ст. 37 Закону України «Про державну службу» N 213-VIII ( 213-19 ) від 02 березня 2015 року, то приписи вказаної статті застосовується лиши при призначенні особі пенсії, а не при здійсненні її перерахунку.

Тож, оскільки пенсія державного службовця була призначена ОСОБА_1 в розмірі 86% від заробітної плати, а страхові внески були нараховані на всі суми виплат, отримувані нею, згідно з відомостями в довідці про складові її заробітної плати від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026, то в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування відповідачем сум зазначених виплат при обчисленні пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 86% від суми її заробітної плати.

Позивач 23.11.2015 року звернулася до Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії з інших виплат, що включені до довідки, але 24 грудня 2015 року отримала відмову.

Відповідно до довідки, яка була надана позивачу для обрахування пенсії, в інші виплати включені суми матеріальної допомоги та індексації, на всі виплати нараховані страхові внески.

Таким чином, суд вважає, що є достатні правові підстави для перерахунку пенсії позивача із розрахунку 86% від заробітної плати з урахуванням виплат, визначених в довідці від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, з врахуванням при перерахунку пенсії коефіцієнту, який був регламентований законодавством, чинним саме на момент призначення особі пенсії за віком, відповідно до Закону №3733-ХІІ, і зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок.

Разом з тим, позивач просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з моменту призначення пенсії.

Згідно 84 Закону України « Про пенсійне забезпечення», перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа місяця включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано 15-го числа.

Враховуючи, що позивач звернулася до Управлінння Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії, враховуючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення - 23 листопада 2015 року, та враховуючи те, що довідку № 14704/23-05-05-026 видано Уманською ОДПІ ДФС України у Черкаській області лише 11 грудня 2015 року, суддя вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, а саме, з 01 січня 2016 року.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 84 ЗУ « Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 69-71, 100, 122, 160, 162, 1832 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів - задоволити частково.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 86 % заробітної плати, згідно довідки, виданої Уманською ОДПІ ДФС України у Черкаській області від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026, про заробітну плату за 24 місяці підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області здійснити перерахунок та постійну виплату призначеної пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням призначеного розміру 86 % заробітної плати, згідно довідки, виданої Уманською ОДПІ ДФС України у Черкаській області від 11.12.2015р. № 14704/23-05-05-026, про заробітну плату за 24 місяці підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

В іншій частині вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.

Головуючий суддя: М.О. Первак