УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 р.Справа № 642/4446/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
за участю секретаря судового засідання - Ружинської К. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29.09.2016р. по справі № 642/4446/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області , 2 територіальний вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України
про визнання права на призначення і отримання пенсії, визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати за ним право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за безперервну службу, премія за 2014 рік, винагорода за участь в АТО;
- визнати дії (бездіяльність) 2 територіального вузлу урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України щодо не включення у довідку від 21.01.2016 р. № 9 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії відомості про розмір грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок;
- визнати дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахуванні розміру призначеної пенсії з 01.01.2016року з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО в розмірах зазначених у уточнюючий довідці 2 територіального вузла урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України від 29.03.2016 року № 53/06-576 та повернення зазначеної довідки без виконання протиправними;
- зобовязати 2 територіального вузла урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України повторно направити до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення;
- зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від 2 територіального вузла урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразово грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 року в розмірі який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО та здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.01.2016 року;
- зобовязати 2 територіальний вузол урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України;
- зобовязати головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 29.09.2016р. зазначений позов задоволено у повному обсязі.
ГУПФ України в Харківський області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин та обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 13.12.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, позивач проходив службу у Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та був звільнений із служби 31.12.2015 р. 2 територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України були оформлені документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-12 та подані для призначення пенсії до ГУ ПФУ. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі наданих документів позивачу призначена пенсія з 01.01.2016 р. При оформленні документів для призначення пенсії 2ТВУЗ не включив до довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову винагороду за безперервну службу, премію за 2014 рік, винагороду за участь в АТО які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок. Згодом 2ТВУЗ склав уточнюючу довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу та направив зазначену довідку до ГУ ПФУ.
Але ГУПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу та повернуло уточнюючу довідку до 2ТВУЗ. Позивач звернувся до ГУПФУ із заявою від 01.04.2016 р. про перерахунок розміру пенсії з моменту її призначення, згідно уточнюючий довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії. Головне управляння Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 20.04.2016 р. №6579/-14/20 відмовило позивачу в задоволенні зазначеної заяви та повідомило про повернення уточнюючої довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії до 2ТВУЗ.
Судом також встановлено, що ГУ ПФУ виплачує щомісяця позивачу пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення без врахування фактично отриманих позивачем у складі грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідачів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
У відповідності до ч.1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 вищевказаної статті).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою КМУ від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до Постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Згідно з ч. 1 ст. 10-1 зазначеного вище закону також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України від 30.11.2015р. № 731(далі - Інструкція № 731 ).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення до одноразових віднесено зокрема і одноразову грошову винагороду за безперервну службу, премії.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно з положеннями Постанови КМУ від 31.01.2015р. № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" (чинної на час виплати позивачу грошового забезпечення) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Проаналізувавши наведені правові норми, колегія суддів вважає вірним твердження суду першої інстанції про те, що допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально- побутових питань, одноразова грошова винагорода за безперервну службу, премії, винагорода за участь в АТО, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 вищевказаного закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України.
При цьому, одноразове додаткове грошове забезпечення, з якого сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно постанови Верховного Суду України від 25.09.2012 р. (справа № 21-230а12) та виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від06.02.2012 року (справа № 21-322а11).
Положеннями ч. 3 ст.1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням наведеного суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого також включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, одноразова грошова винагорода за безперервну службу, премія за 2014 рік, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, 2ТВУЗ протиправно не зазначив в довідці про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу відомості про складові грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження військової служби, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Згідно з абзацом 3 преамбули гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
У відповідності до ст. 43 зазначеного вище закону пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Враховуючи наведене, ГУ ПФУ не мало законних підстав для повернення до 2ТВУЗ уточнюючої довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу, а також для відмови позивачу у проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі зазначеної довідки.
Отже, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вищенаведене спростовує доводи апеляційної скарги з цього приводу.
Крім того, колегія суддів зазначає про помилковість посилання апелянта на такі обставини, що уточнююча довідка про грошове забезпечення та інші виплати, яка надана другим відповідачем не містить дати та номеру реєстрації, а тому не повинна прийматись до уваги судом, оскільки зазначена довідка є додатком до листа від 29.03.2016 року № 53/06-576, зареєстрованого належним чином.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки ГУПФУ повернуло уточнюючу довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу, тому 2ТВУЗ зобов'язаний подати до ГУ ПФУ нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, премії за 2014 рік, винагороди за участь в АТО.
Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29.09.2016р. по справі № 642/4446/16-а залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рахунок УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (банківські реквізити отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк ГУДКУ у Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) судовий збір у розмірі 1212 грн. (одна тисяча двісті дванадцять) гривень 64 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 19.12.2016 р.