Ухвала суду № 63548580, 15.12.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
641/5642/16-а
Номер документу
63548580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2016 р.Справа № 641/5642/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , Пянової Я.В.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О. Го

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28.09.2016р. по справі № 641/5642/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області треті особи Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області , Головне управління Національної поліції в Харківській області

про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку і виплаті йому пенсії з врахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України доплати за службу в нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ці суми. Зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу одного місяця з моменту набрання рішенням законної сили. Вийти за межі позову в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів за захистом яких позивач звертається.

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28.09.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням з органів ОВС України доплат за службу у нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням з органів ОВС України доплат за службу у нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України згідно довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області від 21.06.2016 року №48/5-884д починаючи з 30.12.2015 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28.09.2016 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу.

В апеляційній скарзі зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, доплата за службу в нічний час та у святкові дні, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні - мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

Згідно ст. 195 КСА України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 15.12.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що наказом Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області від 21.08.2012 року №107 о/с позивача звільнено зі служби в ОВС України з посади начальника сектору правового забезпечення організаційно-аналітичного відділу УДСО при ГУ МВС України в Харківській області за п. 64 «Б» (через хворобу).

З серпня 2012 року позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 2910,94 грн. на місяць, розмір якої був розрахований Головним управлінням ПФУ в Харківській області виходячи з посадового окладу в розмірі 1100 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 130,00 грн. та надбавки за вислугу років в розмірі 430,30 грн. на місяць, а також виходячи з фактично отриманих позивачем за 24 місяці служби перед звільненням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за використання особливо-важливих завдань в сумі 19397,40 грн. та щомісячної премії в розмірі 78531,93 грн.

Листом від 01.03.2016 року позивач звернувся до відповідача та до Головного управління національної поліції в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням отриманих позивачем сум разом з оригіналом довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області від 21.06.2016 року №48/5-884д.

Згідно вищевказаної довідки за період з серпня 2010 року по липень 2012 року, доплата за роботу (службу) в нічний час позивача склала 1121,07 грн., за роботу (службу) у святкові дні - 306,30 грн., індексація - 668,69 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 11748,94 грн. В серпні 2012 року позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в ОВС в сумі 62268,80 грн.

Листом відповідача від 14.03.2016 року позивача повідомлено, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає.

Листом від 21.06.2016 року позивач знов звернувся з заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку і виплати пенсії, у тому числі з урахуванням фактично отриманих сум за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року.

Листом відповідача від 05.07.2016 року позивача повідомлено, що надано вичерпну відповідь в листі від 14.03.2016 року, іншого чинним законодавством не передбачено.

Позивач не погодилась з відмовою в проведенні перерахунку йому пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання додаткового грошового забезпечення за службу в нічний час та грошового забезпечення за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України, тобто позовні вимоги є обґрунтованими і доведеними.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Спірні відносини стосуються наявності у позивача права на отримання додаткового грошового забезпечення за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі постанова №1294 ) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Постановою №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови КМУ № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1.14 Інструкції №499 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Згідно статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є гарантією мінімізації втрат доходу у звязку з ростом індексу споживчих цін.

Згідно статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Отже, колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 та позиції Вищого Адміністративного суду зокрема, у постанові у справі № К/800/16045 від 16.06.2015 року.

З наведених вище підстав доводи апеляційної скарги є безпідставними, не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють заперечення на позов, які подавались суду першої інстанції, були враховані ним при вирішення справи по суті, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду, переглянувши судове рішення в межах позовних вимог, вважає , що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги відповідача без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28.09.2016р. по справі № 641/5642/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 19.12.2016 р.