УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2016 р. № 876/8372/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання протиправними розрахунків по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 101548,67 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем неправомірно складені та надіслані ПрАТ "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" згідно повідомлення №1250/04 від 18.09.2015 розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, в яких визначено суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову, оскільки суд прийшов до висновку про правомірність надіслання відповідачем позивачу повідомлення від 18.09.2015 за № 1250/04 щодо сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
ПрАТ "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод", не погодившись з прийнятим рішенням, оскаржив його в апеляційному порядку.
Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, яка не ґрунтується на належних та допустимих доказах. Також судом допущено неповне зясування обставин, що мають значення по справі. Суд однобічно прийняв до уваги докази сторін, а тому просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному розмірі з підстав та доводів, наведених в апеляційній скарзі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує та мотивує аналогічно доводами, зазначеним в адміністративному позові, зокрема тим, що з моменту набрання чинності Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах не є загальнообов'язковим платежем, а тому вимоги відповідача щодо їх сплати є неправомірними та не відповідають вимогам законодавства.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області повідомленням № 1250/04 від 18.09.2015 надіслано позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та повідомлено про необхідність щомісячно до 25 числа перераховувати до Пенсійного фонду України зазначену у повідомлені суму фактичних витрат на виплату та доставку даних пенсій.
Згідно вказаного повідомлення, місячний розмір відшкодування, починаючи з 01.09.2015 складає за Списком № 1 68295,47 грн, за Списком № 2 30050,88 грн., сплата за попередні періоди станом на 01.09.2015 згідно розрахунків, що надійшли з відділів призначення пенсій органів Пенсійного фонду України по Списку № 2 3202,32 грн.
Відповідно до ст. 5 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відшкодовуються згідно абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в розмірі 100 відсотків фактичних витрат.
Постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 12 положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 01.03.2001 №121, затверджено Інструкцію Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі Інструкція № 21-1).
Згідно пункту 6 Інструкції № 21-1 визначено обов'язок підприємств здійснювати відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Пунктами 6.4, 6.5 Інструкції № 21-1 встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.7 Інструкції № 21-1 передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пункт 6.8 Інструкції № 21-1 встановлює, що разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Таким чином, обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій покладено на органи пенсійного фонду, які також повідомляють про зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування. Відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, відшкодовується тими підприємствами, на яких цей стаж було відпрацьовано. Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Підприємство може звертатись до управління Пенсійного фонду України з метою узгодження таких витрат на відшкодування.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до норм чинного законодавства обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на відповідача, у свою чергу позивач зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених відповідачем. При цьому, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилаються відповідачем.
Отже, відповідач на виконання вимог вказаних нормативно-правових актів правомірно, у вказаний законом строк надіслав позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату до доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до підпункту а, б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним та матеріалами справи.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 року у справі № 809/1024/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвалив повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
ОСОБА_2
Повний текст виготовлено 21.12.2016р.