Головуючий у 1 інстанції - Васильченко О.Г.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року справа №263/5514/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Сухарьок М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на додаткову постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 08 вересня 2016 року у справі № 263/5514/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2016 року ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області (надалі позивач, Управління) з адміністративним позовом про скасування рішення від 12.04.2016 року № 74 як незаконне та зобовязання провести перерахунок пенсії на підстави довідки прокуратури Донецької області від 15.02.2016 року № 18-57-137 в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії (а.с. 2-8).
Постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 19 травня 2016 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо неврахування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, 90% від суми заробітної плати під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років з 01 грудня 2015 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-134 від 15.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, та здійснити відповідні виплати недоотриманої суми пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, з розрахунку 90 % від заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01.12.2015 року (а.с. 59-60).
25 серпня 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції з заявою про ухвалення додаткового судового рішення в порядку статті 168 КАС України, оскільки судом не вирішено питання щодо вимоги зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії у відповідному розмірі без обмеження граничного розміру пенсії (а.с. 78).
Додатковою постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 19 травня 2016 року року ухвалено додаткове судове рішення, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити Юр`єву ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-134 від 15.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, та здійснити відповідні виплати недоотриманої суми пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, з розрахунку 90 % від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01.12.2015 року.
Відповідач, не погодившись з додатковою постановою суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру». Апелянт також зазначив, що в даному випадку, відсутні підстави для проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки з 01.06.2015 року норми Закону України «Про прокуратуру», в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсії прокурорським працівникам скасовано на підставі Закону № 213-VIII (а.с. 89-91).
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а додаткова постанова суду першої інстанції скасуванню з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини 1 ст.168 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до п.17 постанови Пленуму ВАС України № 7 від 20.05.2013р. Про судове рішення в адміністративній справі додаткове судове рішення не може змінювати суті основного рішення або містити висновки про права й обов'язки осіб, які не брали участі у справі.
Додатковими судовими рішеннями є додаткова постанова чи додаткова ухвала, якими вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для постанов) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткові постанови (ухвали) можуть прийматися (постановлятися), якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.
Додаткове судове рішення є невід'ємною складовою основного судового рішення.
Задовольняючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-134 від 15.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, та здійснити відповідні виплати недоотриманої суми пенсії, з розрахунку 90 % від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01.12.2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з ч.17ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. На думку суду першої інстанції, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тому внесені Законами України №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках, а також максимального розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Судова колегія з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що з червня 2002 року ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону N 1789-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.
01.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області №18-57-137 від 15.02.2016 року про розмір фактичної заробітної плати, виданої на підставі постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», в якій зазначено, що ОСОБА_2 працював на посаді начальника відділу прокуратури Донецької області, заробітна плата станом на 01.12.2015 року складається з: посадового окладу - 3148,00 грн.; доплати за класний чин - 130,00 грн.; доплати за вислугу років 1311,20 грн. та інших виплат, до яких відносяться: щомісячні премії, надбавки за особливо важливі завдання; матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, відпускні та лікарняні виплати. Фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора складає 16435,46 грн. (а.с. 14).
Рішенням №74 від 12.04.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ту обставину, що Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 перерахунок пенсії у звязку із збільшенням посадових окладів не передбачено (а.с. 16).
Згідно частини 1 статті 50-1Закону України Про прокуратуру№ 1789-ХП (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VIII (набрав чинності з 01 квітня 2015 року), у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема, Закону України "Про прокуратуру".
До того ж, слід зазначити, що з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України Про прокуратуру № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року (надалі Закон №1697-VII) яким, зокрема, врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VI встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII щодо перерахунку пенсії втратили чинність.
Крім того, колегія суддів зазначає, що станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (01 квітня 2016 року) та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Положення Закону України Про прокуратуру №1697-VII від 14 жовтня 2014 року не були визнані не конституційними у встановленому порядку, а тому є чинними.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Згідно пункту 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підсумовуючи викладене, судова колегія зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у звязку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку щодо задоволення заяви, внаслідок чого додаткова постанова суду підлягає скасуванню з відмовою в задоволенні заяви позивача про ухвалення додаткового судового рішення в порядку статті 168 КАС України.
Керуючись статтями 162, 168, 197, 168, 202, 207, 211, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя - задовольнити.
Додаткову постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 08 вересня 2016 року у справі № 263/5514/16-а - скасувати.
Прийняти нову додаткову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 05.02.2016 № 18-57-137 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді: І.Д. Компанієць
ОСОБА_3