Постанова № 63547706, 21.12.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
826/1177/16
Номер документу
63547706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 грудня 2016 року № 826/1177/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Впроваджувальний центр « 1С-Рарус Київ»доДержавної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві провизнання протиправним та скасування рішення від 06.11.2015 р. № 0025261706,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Впроваджувальний центр « 1С-Рарус Київ» (далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - Відповідач або ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві) про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ У Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві № 0025261706 від 06.11.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ДПІ в Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві безпідставно винесло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахуванню пені, оскільки Позивач своєчасно сплатив єдиний внесок до Державного бюджету України, у зв'язку з чим таке рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.

Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не заявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, ніяких клопотань до суду не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Позивач з 03.11.2014 р. перебуває на податковому обліку ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач отримав від ДПІ у Святошинському району ГУ ДФС у м. Києві вимогу про сплату боргу (недоїмки) № ІО-762 від 04.06.2015 р. у розмірі 44 337,88 грн.

В подальшому 06.11.2015 р. Відповідачем винесено рішення № 0025261706 про застосування до Позивача штрафних санкцій та нарахуванню пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Зазначеним рішенням було застосовано штрафні санкції у розмірі 31 370,38 грн., та пеню у вигляді 0,1 % від суми недоїмки у розмірі 5 064,04 грн.

Категорично не погоджуючись з рішенням ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві Позивач звернувся з відповідною скаргою № 30/15 від 20.11.2015 р. до Головного управління ДФС у м. Києві. Рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 11.12.2015 р. №18747/10/26-15-10-08-16 скаргу Позивача залишено без задоволення, а рішення про застосування штрафних санкцій - без змін.

22.12.2015 р. Позивач звернувся до Державної фіскальної служби України із скаргою № 37/15 на рішення ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві від 16.11.2015 р. №0025261706. Рішенням Державної фіскальної служби України від 15.01.2016 р. № 602/6/99-99-10-01-07-25 залишено без задоволення скаргу Позивача, а оскаржуване рішення без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві від 06.11.2015 р. №0025261706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - №2464-VI).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У відповідності до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Відповідно до ч. 8. ст. 9 Закону України №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Єдиний внесок нараховується на базу нарахування єдиного внеску незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати (частина п'ята ст. 7 Закону-№ №2464-VI).

Згідно п. 4.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затвердженої наказом Міністерства доходів зборів України від 09.09.2013 року №455, сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку такого платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства), для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно з п. 2.1. Положення «Про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затвердженого спільним наказом Міністерства фінансів України та Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 р. №493/815, Міністерство доходів і зборів України та територіальні органи Автономної республіки Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Пунктом 3.1 цього Положення визначено, що страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства.

Відповідно до ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 10 ст. 25 ст. Закону №2464-VI визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

З матеріалів справи вбачається, що платіжними дорученнями № 4 від 24.11.2014 р., № 8 від 02.12.2014 р., № 26 від 22.12.2014 р., № 44 від 06.01.2015 р., № 62 від 21.01.2015 р., № 67 від 22.01.2015 р., № 94 від 04.02.2015 р., Позивач сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з листопада 2014 р. по лютий 2015 р. на рахунок ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві.

У свої позовній заяві Позивач зазначив про помилкове перерахування грошових коштів зі сплати єдиного внеску на рахунок ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві замість рахунку ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві та надав до суду лист вих. № 10/15 від 11.06.2015 р., яким просив перерахувати помилково сплачений єдиний внесок з рахунків ДПІ у Києво-Святошинському ГУ ДФС у м. Києві районі на рахунок Відповідача.

Суд, об'єктивно оцінивши надані пояснення та подані сторонами докази, приходить до висновку, що Позивач своєчасно сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з листопада 2014 р. по лютий 2015 р. у розмірі 78 804,43 грн., що підтверджується вищеперерахованими платіжними дорученнями, а помилка в реквізитах платежу при зазначенні розрахункового рахунку платника єдиного внеску не впливає на своєчасність сплати таким платником єдиного внеску до бюджету.

Крім того, Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у своїй постанові від 16 червня 2015 р. по справі № 21-377а15 вказала на те, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений Податковим кодексом України, має кваліфікуватись, як дія, хоча й помилкова. На думку колегії суддів, для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений Податковим кодексом України, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений Податковим кодексом України строк.

Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених Податковим кодексом України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у Позивача відсутній борг (недоїмка) по сплаті єдиного внеску, а рішення № 0025261706 від 06.11.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вказані обставини справи, в повному обсязі дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Впроваджувальний центр « 1С-Рарус Київ» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві № 0025261706 від 06.11.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

3. Судові витрати в розмірі 1 378,00 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Впроваджувальний центр « 1С-Рарус Київ» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук