ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 грудня 2016 року м.ЧернігівСправа № 825/1886/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участі секретаря Пархомчука Д.А.,
представника заявника ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву про розстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом Чернігівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення податкового боргу
В С Т А Н О В И В:
09.12.2016 Публічне акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" (далі ПАТ "Облтеплокомуненерго") звернулось до суду з заявою про розстрочення виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 по справі №825/1886/16 щодо стягнення податкового боргу у розмірі 4278786,33 грн., рівними платежами з грудня 2016 по жовтень 2019 в розмірі 118855,17 грн. та за листопад 2019 року в розмірі 118855,38 грн., мотивуючи її вкрай критичним фінансовим станом підприємства та обставинами, що склалися навколо нього.
Заявник (боржник) на судовому засідання подану заяву підтримав.
Від представника Чернігівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (стягувач) заперечень проти задоволення заяви про розстрочення виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 по справі №825/1886/16 не надійшло.
Заслухавши пояснення заявника та представника позивача, дослідивши матеріали поданої заяви, суд встановив таке.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 у справі № 825/1886/16, позов задоволено повністю та стягнуто з ПАТ "Облтеплокомуненерго" податковий борг по податку на додану вартість у сумі 4278786,33 (чотири мільйони двісті сімдесят вісім тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 33 коп.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. При цьому, ч.2 ст.263 Кодексу встановлено, що суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Суд звертає увагу на те, що перелік обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, не є вичерпним, однак кожна із таких обставин повинна бути обґрунтована заявником.
Так, як вбачається з документів, доданих заявником до матеріалів справи суд встановив, що у звязку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 18.06.2014 постанови № 217, якою було затверджено Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу, прийнятого на виконання ст. 19-1 Закону України "Про теплопостачання", з листопада 2014 року по грудень 2015 року для ведення господарської діяльності боржнику залишились лише 29,47%, а з початку поточного року залишалось 48,92% від загального обсягу коштів, які надійшли на рахунки. Решта коштів перерахована гарантованому постачальнику природного газу.
Крім того, проаналізувавши надані заявником докази, вбачається, що з тих коштів, що залишись, боржник витрачає надзвичайно велику частину на оплату електроенергії, водопостачання, заробітну плату. Наприклад, за період з січня жовтень 2016 року за електроенергію сплачено майже 24,4 млн. грн., а фонд заробітної плати та нарахування склали майже 52 млн. грн.., водопостачання майже 5,07 млн. грн., тощо.
При цьому суд враховує, що одним з основних видів статутної діяльності ПАТ "Облтеплокомуненерго" є постачання та транспортування теплової енергії та гарячої води для потреб населення м. Чернігова та Чернігівської області.
Тобто, несвоєчасність оплати населенням поставленого природного газу, наявність мораторію на нарахування населенню штрафних санкцій за несвоєчасну оплату комунальних послуг в т.ч. газу, згідно з вимогами Закону України Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію може призводити до збиткової діяльності товариства. Водночас, суми відшкодування різниці в тарифах, які мають відшкодовуватися відповідними бюджетами майже не відшкодовуються, або відшкодовуються зі значними запізненнями.
Станом на 01.11.2016 дебіторська заборгованість складає 72 970 145,16 тис. грн. (з яких майже 33,7 млн. це пільги та субсидії, населення майже 21,51 млн., бюджети різних рівнів 14,5 млн.), у свою чергу кредиторська заборгованість перед основними постачальниками складає 197 051 722,92 тис.грн.
Слід також зважати і на ту обставину, що боржник виконує і значну соціальну функцію, суть якої полягає в теплозабезпеченні міста Чернігова та області. На даний час боржник забезпечує споживачів гарячим водопостачанням. Таким чином, у випадку примусового виконання судового рішення по даній справі, суд вважає що існує реальна загроза зриву опалювального сезону.
Слід також звернути увагу і на ту обставину, що відносно боржника порушена справа про банкрутство. Згідно ухвали від 18.01.2013 № 927/16/6б/13 Господарського суду Чернігівської області судом прийнято заяву кредитора ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Актив Плюс, порушено провадження у справі про банкрутство АТ ОТКЕ та введено мораторій на задоволення вимог (копія ухвали від 18.01.2013 додається).
На даний час по справі про банкрутство призначено судово-економічну експертизу (копії ухвал від 13.05.2016 та 22.08.2016 додаються)
Вказані обставини вказують на вкрай критичну ситуацію відносно ПАТ "Облтеплокомуненерго".
Відповідно враховуючи вищевикладене, суд зробив висновок, що єдиною безальтернативною можливістю зберегти соціально значуще підприємство, як і зробити можливим продовження його господарської діяльності та подальшу сплату заборгованості стягувачу, а також враховуючи ст.100 Податкового кодексу України, заява про розстрочення виконання судового рішення про податкового боргу в розмірі 4278786,33 грн. підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 41, 158-160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про розстрочення виконання судового рішення задовольнити.
Розстрочити виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 по справі № 825/1886/16 на суму 4278786,33 грн. встановивши термін погашення боргу частинами щомісячно в розмірі 118855,17 грн., починаючи з грудня 2016 року по жовтень 2019 року та в листопаді 2019 року у розмірі 118855,38 грн.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяІ.І. Соломко