Постанова № 63547320, 19.12.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
822/2146/16
Номер документу
63547320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2146/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Салюка П.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полівер" про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полівер", в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 6365,58 грн. що еквівалентно 219,60 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 05 травня 2016 року, встановленого Національним банком України в дохід Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області в м. Тульчині по вул. М. Леонтовича проведено документальний габаритно - ваговий контроль вантажного автомобіля DAF модель XF 95.430 реєстраційний номер НОМЕР_1 причіп STAS реєстраційний номер ВХ 4900ХТ.

За результатами перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю та АКТ № 0002003 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 05 травня 2016 року, на підставі яких проведено Розрахунок № 2003 від 05 травня 2016 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 219,60 євро. Вказує, що у зв'язку із тим, що відповідач не сплатив кошти у добровільному порядку, позивач звернувся із даним позовом на захист інтересів держави.

Представник позивача подав до суду заяву в якій просив розгляд справи провести без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, неодноразово повідомлявся судом про розгляд справи, проте направлена кореспонденція повернулась до суду із відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Згідно з ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Згідно ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 05 травня 2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області в м. Тульчин по вул. М. Леонтовича проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF модель XF 95.430 реєстраційний номер НОМЕР_1 причіп STAS реєстраційний номер ВХ 4900ХТ, який належить ТОВ "Полівер".

За результатами проведеної складно Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт №0002003 від 05 травня 2016 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів на підставі яких проведено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №2003 від 05 травня 2016 року та нараховано плату за проїзд у розмірі 219,60 євро.

Відповідно до Акту від 05 травня 2016 року посадовими особами під час перевірки виявлено порушення ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення вантажів з перевищенням вагового обмеження, повна маса транспортного засобу дозволена 40,0 т. фактична маса 51,080 т. без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека та її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.

Відтак, управління Державна служба України з безпеки на транспорті під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння сплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Судом встановлено, що позивачем проведено перевірку дотримання ТОВ "Полівер" вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої виявлено, що 05 травня 2016 року відповідачем здійснено перевезення вантажу без дозволу, який надає право на рух автодорогами України з перевищенням великовагових (великогабаритних) параметрів або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Водій перевіряємого автомобіля ОСОБА_1 від підпису акта перевірки відмовився жодних зауважень до нього не зазначив, вимоги управління Управляння Укртрансбезпеки у Вінницькій області щодо сплати плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунку №2003 від 05 травня 2016 року не були оскарженні відповідачем у визначеному законом порядку.

Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Змістовний аналіз норм Закону України "Про автомобільний транспорт", Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що право на стягнення Державною службою з безпеки на транспорті плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.

Відтак, суд дійшов висновку, що Державна служба з безпеки на транспорті правомірно звернулась до суду з позовом про стягнення з ТОВ "Полівер" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 6365,58 грн., що еквівалентно 219,60 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме станом на 05 травня 2016 року.

Згідно із ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене і враховуючи те, що заявлені позивачем вимоги відповідають фактичним обставинам справи, підтверджуються належними доказами та не спростовані відповідачем, суд доходить до висновку, що адміністративний позов слід задоволити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 86, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов - задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полівер" на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 6365,58 грн. що еквівалентно 219,60 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 05 травня 2016 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31113193700002 ЄДРПОУ 38054707 УК у м. Вінниці 22160100 у ГДКСУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2