Постанова № 63547150, 07.12.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
820/2976/16
Номер документу
63547150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 грудня 2016 р. № 820/2976/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3 до Державного реєстратора ОСОБА_4, треті особи: Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інститут тваринництва національної академії аграрних наук України", Інститут тваринництва національної академії аграрних наук України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_3 (котра замінена судом за її клопотанням замість ОСОБА_5 ухвалою суду від 10.08.2016р. в порядку ст. 52 КАСУ), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Державного реєстратора ОСОБА_4 щодо розгляду документів, поданих для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про підписанта юридичної особи Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва національної академії аграрних наук України" (код ЄДРПОУ 01203834)", вчинені шляхом вилучення запису про підписанта ОСОБА_3 та внесення взамін неї підписантом ОСОБА_6;

- зобов'язати Державного реєстратора ОСОБА_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо визначення підписантом Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва національної академії аграрних наук України" (код ЄДРПОУ 01203834) ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.05.2016р. державним реєстратором ОСОБА_4 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис №14541070033000374 про зміну відомостей про юридичну особу - Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України", а саме: зміна підписантів з ОСОБА_7 на ОСОБА_6. На думку позивача, такі дії державного реєстратора суперечать вимогам чинного законодавства та змісту статуту Національної академії аграрних наук України та статуту Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України , а тому підлягає скасуванню. Вказане слугувало підставою для звернення позивача до суду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.

Відповідач - Державний реєстратор ОСОБА_4, у судове засідання не прибув, повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (а.с.182).

У письмових запереченнях на позов (а.с.35-37) вказав, що 23.05.2016 року до державного реєстратора з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі та відповідним пакетом документів особисто звернувся ОСОБА_6. Відповідачем проведено перевірку відповідності документів вимогам чинного законодавства, не знайшовши підстав для зупинення чи відмови в державній реєстрації, та вніс зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Таким чином, державний реєстратор Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської ради ОСОБА_4 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбаченим Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", і тому підстав для задоволення позову, на думку відповідача, немає.

Представник третьої особи - Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України, проти задоволення позовних вимог заперечував.

У письмових запереченнях на позов (а.с.124-126) зазначив, що Інститут тваринництва НААН є органом управління ДП "ДГ "Гонтарівка", до компетенції якого належить видача наказів і розпоряджень. Відповідно до наказу №03/в від 17.05.2016 р. Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук на ОСОБА_6 покладено обов'язки директора ДП "ДГ "Гонтарівка" ІТ НААН". За таких підстав ОСОБА_6 звернувся з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.

Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав доводи відповідача, вказав, що державний реєстратор діяв в межах повноважень, встановлених чинним законодавством та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа - Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва національної академії аграрних наук України", у судове засідання повноважного представника не направила, про дату, час і місце судового засідання повідомлена судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (а.с.180). Правом надати письмові пояснення чи заперечення проти позовних вимог не скористалася, клопотань про відкладення розгляду справи суду на надсилала.

Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, що прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 23.05.2016 року державним реєстратором ОСОБА_4, на підставі заяви ОСОБА_6, прийнятої 19.05.2016 р., з посиланням нв ст.25 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань", внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осі-підприємців та громадських формувань про зміну підписана юридичної особи - Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва національної академії аграрних наук України" (код ЄДРПОУ 01203834), а саме: вилучено запис про підписанта ОСОБА_3 та внесено взамін неї підписантом ОСОБА_6. Вказане підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осі-підприємців та громадських формувань №1000972534 від 30.05.2016 року. (а.с.131-139).

Фактичною підставою для внесення спірного запису від 23.05.2016 року державним реєстратором слугували, надані ОСОБА_6 до заяви про реєстрацію, разом з іншими документами: наказ Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України №02/в від 16.05.2016 року про припинення повноважень виконуючого обов'язки директора Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України" ОСОБА_3 (а.с.193) та наказ Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України №03/в від 17.05.2016 року, яким виконання виконуючого обов'язків директора Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України" покладено на ОСОБА_6 (а.с.194).

Перевіряючи відповідність закону спірних дій державного реєстратора, суд відмічає, що критерії правомірності рішень та діянь субєкта владних повноважень викладені законодавцем в ч.3 ст.2 КАС України.

Досліджуючи обставини дотримання відповідачем згаданих критеріїв при реалізації владної управлінської функції у спірних правовідносинах, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За визначенням ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Законом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, є Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осі, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від від 26.11.2015 № 835-VIII (преамбула Закону).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При проведені державної реєстрації юридичних осіб та змін до статутних документів, державний реєстратор керується Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №359/5 від 09.06.2016 р. (Порядок №359/5).

Згідно частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення звязку з юридичною особою; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (імя, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби звязку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, повязаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, повязаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, повязаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Пункт 6 Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи встановлено, що державна реєстрація проводиться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації; судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»; рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону; шляхом внесення державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі державний реєстратор) відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

За приписами пункту 2 розділу ІІ Порядку №359/5 встановлено, документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, установленим Законом.

Зміни до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляються шляхом викладення його в новій редакції.

Виходячи з положень пункту 8 розділу ІІ Порядку №359/5, державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Положеннями пункту 14 Порядку №359/5 зазначено, що за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення у випадку проведення реєстраційної дії щодо громадського формування, його символіки, засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського обєднання та проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

Судовим розглядом встановлено, що дії державного реєстратора щодо розгляду документів, поданих для державної реєстрації та внесення запису №14541070033000374 про зміну відомостей про юридичну особу - здійснено цілком правомірно, оскільки, накази Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України №02/в від 16.05.2016 року та №03/в від 17.05.2016 року, що слугували підставою для звернення до державного реєстратора, чинні та в судовому порядку не скасовані.

Окремо суд зазначає, що ст.1.6 Статуту Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України встановлено, що науковій установі безпосередньо підпорядковані як самостійні структурні суб'єкти, з правами юридичної особи: Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України" , код ЄДРПОУ 01203834 (с.Гонтарівка, Вовчанського району, Харківської області).

Відповідно до ст.1.3 статуту Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України" , ДП "ДГ" Гонтарівка" Інституту тваринництва НААН" безпосередньо підпорядковано Інституту тваринництва НААН.

Статтею 6.5 Статуту Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України передбачено, що директор, діючи в межах законодавства, в інтересах наукової установи, згідно з контрактом та цим статутом, самостійно вирішує питання діяльності наукової установи, за винятком питань віднесених до компетенції ОСОБА_2, зокрема: організовує і здійснює керівництво науково-дослідною та господарською діяльністю наукової установи та загальне керівництво підпорядкованими їй самостійними дослідними господарствами, а також в межах своєї компетенції видає накази і розпорядження, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників наукової установи.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що органом управління ДП "ДГ" Гонтарівка" Інституту тваринництва НААН" є саме Інститут тваринництва НААН, та саме він наділений правом укладання контракту з директором господарства, а також звільнення з посади.

Таким чином, суд погоджується з доводами третьої особи про те, що Інститут тваринництва НААН є органом управління ДП "ДГ "Гонтарівка", до компетенції якого належить видача наказів і розпоряджень, які є обов'язковими для всіх підрозділів та працівників наукової установи.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди серед іншого перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин справи.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 не обґрунтовані, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст..ст.11, 12, 51, 71, ст.158, ст.159, ст.160, ст.161, ст.162, ст.163. ст.167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державного реєстратора ОСОБА_4, треті особи: Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інститут тваринництва національної академії аграрних наук України", Інститут тваринництва національної академії аграрних наук України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 12 грудня 2016 року.

Суддя Панченко О.В.