Постанова № 63546921, 21.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
815/5835/16
Номер документу
63546921
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5835/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія і Газ Україна” до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо вимоги в формі запиту від 30.09.2016 року ТОВ “Енергія і Газ Україна” про отримання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Енергія і Газ Україна” до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо вимоги в формі запиту від 30.09.2016 року ТОВ “Енергія і Газ Україна” про отримання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень.

В судовому засіданні 30.11.2016 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, але він заявив клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справі. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.27-28), але не прибув до зали судових засідань без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 21.12.2016 року за наявними в справі письмовими доказами.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

До Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія і Газ Україна» (надалі по тексту - «Позивач», «ТОВ «Енергія і Газ Україна») надійшов запит ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 30.09.2016 року № 6743/10/15-54-14-01 (а.с.5) щодо отримання податкової інформації в вигляді пояснень та їх документальних підтверджень.

.

Відповідно до даних запиту, вказана інформація та документи податкового і бухгалтерського обліку позивача витребувані податковим органом у зв’язку із тим, що за результатом проведеного аналізу виявлена недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків – позивачем по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» (Код ЄДРПОУ 23811184) за період з 01.01.2015 – 31.06.2016 року.

Представник позивача вважає вказаний запит протиправним, оскільки він не відповідає вимогам п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України.

Розглянувши оскаржений акт суб’єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.3 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржуваний позивачем запит відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПКУ визначено, що позапланова виїзна перевірка призначається за наявності у податкового органу такої обставини - за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПКУ визначено, що позапланова виїзна перевірка призначається за наявності у податкового органу такої обставини - виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно п.7.3. ст.73 ПКУ визначено, що платники податків та інші суб’єкти інформаційних відносин зобов’язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов’язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до пп.14.1.171 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України, податкова інформація - це інформація у значенні, визначеному Законом України від 02.10.1992 року №2657-XII «Про інформацію».

Статтею 16 Закону України «Про інформацію» визначено, що податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

Відповідно до вимог п.п.16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.

У розумінні вищезазначених норм інформація отримана від платника податків у податкових деклараціях є податковою інформацією.

Відповідно до п.74.1 ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Перелік інформаційних баз. а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадашія таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Таким чином, інформація щодо підстав направлення на адресу позивача податкового запиту від 30.09.2016 року № 6743/10/15-54-14-01 відповідає вимогам п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України (аналіз податкової звітності позивача за відповідні податкові періоди).

Посилання представника позивача на необхідність зазначення у запиті податкового органу на конкретні порушення податкового чи іншого законодавства, які виявлені під час проведення аналізу податкової звітності позивача не ґрунтується на законі, оскільки для направлення запиту цього не вимагається, а порушення податкового чи іншого законодавства, в разі їх підтвердження в ході проведення відповідної податкової перевірки зазнаються в акті перевірки, що складається за її результатами.

Вчинення податковим органом дій, які відповідають встановленому законом порядку, згідно положень ч.3 ст.2 КАС України, законними, а отже акт суб’єкту владних повноважень, який видані на підставі вказаних законних дій не можуть бути визнані протиправними, а тому, в задоволенні позовних вимог слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія і Газ Україна” до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо вимоги в формі запиту від 30.09.2016 року ТОВ “Енергія і Газ Україна” про отримання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень – відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.