Постанова № 63546800, 16.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2016
Номер справи
815/5962/16
Номер документу
63546800
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5962/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України, про стягнення коштів, інфляційних витрат, трьох відсотків річних за період з 25.01.2016 року по день постановлення рішення у справі, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд стягнути з ГУ МВС України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області на користь ОСОБА_1 кошти у сумі 256 162 (двісті пятдесят шість тисяч сто шістдесят дві) гривні 00 копійок та стягнути з відповідача інфляційні витрати, а також 3% річних за період з 25.01.2016 року по день постановлення рішення у справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року у справі №815/495/16 за позовом ОСОБА_1 до МВС України зобовязано відповідача призначити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності другої групи. Також вказує на те, що згідно висновку затвердженого директором ДФОП МВС України 08.08.2016 року ОСОБА_1 призначено одноразову грошову допомогу у сумі 256162, 00 грн. Але відповідач ухиляється від виконання своїх обовязків, тому вказану суму необхідно стягнути примусово.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти продовження розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.

Представник відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області до судового засідання, яке було призначено на 13 грудня 2016 року не з'явився, був повідомлений відповідно до вимог КАС України, причин неявки суду не повідомив. В судовому засіданні, яке відбулось 01 грудня 2016 року, позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позову в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги затверджений та позивач перебуває у черзі на виплачу цих коштів. Разом з тим, представник відповідача зазначив, що Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області утримується за рахунок коштів державного бюджету України і кошти за зазначеним призначенням виплачуються в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС, в порядку черговості.

Таким чином, на думку представника відповідача, правові підстави для примусового стягнення з відповідача одноразової допомоги на користь ОСОБА_1 відсутні.

Представник третьої особи Міністерства внутрішніх справ України до судового засідання не з'явився, про явку сповіщений належним чином. Причин неявки суду не повідомив.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив наступне.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року по справі № 815/495/16 адміністративний позов ОСОБА_1 до МВС України, ГУМВС України в Одеській області, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про визнання протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Одеській області у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, зобовязання Міністерства внутрішніх справ України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі двохсот кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності та зобовязання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Одеській області провести ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до рішення Міністерства внутрішніх справ України задоволений частково. Визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Зобовязано Міністерство внутрішніх справ України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності другої групи. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Постанова набрала законної сили 08.06.2016 року. (а.с. 6-8).

08.08.2016 року директором ДФОП МВС України затверджений висновок ГУМВС України в Одеській області, складений 28.07.2016 року про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року по справі № 815/495/16, складений на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 42.)

Відповідно до висновку ГУ МВС України від 28.07.2016 року, позивачу нарахована одноразова грошова допомога у розмірі 275600, 00 грн. та з урахуванням раніше виплаченої суми у розмірі 19437, 60 грн., розмір допомоги що підлягає виплаті складає 256 162, 40 грн.

Листом № 15/2-307аз від 31.08.2016 року Міністерство внутрішніх справи повідомило представника позивача ОСОБА_2, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється ліквідаційними комісіями ГУМВС, УМВС областей, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету України. Висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за 2-гу групу інвалідності, відповідно до Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року по справі №815/495/16, затверджений 08.08.2016 року та надісланий для проведення виплат до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області. Оскільки переважна більшість з числа тих, хто звернувся за отриманням одноразової грошової допомоги, є інвалідами, які мають травми чи захворювання і потребують термінового лікування, вказана допомога виплачується виключно в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновків, як передбачено Порядком. З огляду на викладене, указану допомогу ОСОБА_1 буде виплачено в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновків та за умови наявності коштів на зазначені цілі. (а.с. 30-31).

Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджено постановою КМ України від 21.10.2015, № 850.

Відповідно до п.10 цього Порядку грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.

Згідно з п. 11 Порядку виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.

Як вбачається, з висновку ГУМВС України в Одеській області від 28.07.2016 року, затвердженого 08.08.2016 року, розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягає виплаті позивачу, з урахуванням вже виплаченої йому суми, складає 256 162, 40 грн.

В судовому засіданні 01.12.2016 року представник відповідача підтвердив, що вказана сума ОСОБА_1 не виплачена.

Отже, відповідачем порушений встановлений Законом двохмісячний строк на виплату позивачу одноразової грошової допомоги, а тому позовна вимога щодо стягнення з ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 256 162, 00 грн. підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог щодо стягнення з відповідача інфляційні витрати, а також 3% річних за період з 25.01.2016 року по день постановлення рішення у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року по справі №815/495/16, яким зобовязано Міністерство внутрішніх справ України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності другої групи.

На підставі рішення суду та матеріалів справи працівника міліції ОСОБА_1 членами ліквідкомісії ГУ МВС України в Одеській області 28.04.2016 року складений висновок про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, який затверджений директором ДФОП МВС України 08.08.2016 року.

Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Тобто, індексації за вказаним Законом підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, відтак, виплати повинні проводитися на постійній основі.

Положеннями ст.ст. 1, 2, 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Разом з тим, згідно п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (в редакції, яка діяла на час звернення позивача до суду та в редакції, яка діє станом на момент розгляду справи), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

Вимогами п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 встановлено, що до об'єктів індексації, визначених у п. 2, не відносяться, зокрема одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності, одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо.

Відповідно до Порядку, затверджено постановою КМ України від 21.10.2015, № 850, працівнику міліції, якому установлена інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, призначається одноразова грошова допомога у відповідному розмірі.

Тому, враховуючи те, що в даному випадку позивачу нарахована одноразова грошова допомога яка має разовий характер, то компенсація, визначена діючим законодавством, до даних коштів не застосовується.

Таким чином, позивач помилково вважає, що одноразова грошова допомога є тим доходом, за порушення строків виплати якого здійснюється компенсація, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача індексу інфляції за час прострочення виплати одноразової грошової допомоги задоволенню не підлягає.

Частина 2 ст. 625 ЦК України, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, встановлює відповідальність за порушення грошового зобов'язання та визначає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Водночас, ст. 1 ЦК України визначено, що цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

Отже, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача три проценти річних від простроченої суми задоволенню не підлягають, оскільки між позивачем та відповідачем були встановлені адміністративні відносини з приводу проходження служби та звільнення з ОВС, а тому в даному випадку норми ЦК України не поширюються на спірні правовідносини і не можуть бути застосовані до них.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України, про стягнення коштів, інфляційних витрат, трьох відсотків річних за період з 25.01.2016 року по день постановлення рішення у справі підлягає задоволенню в частині вимог про стягнення з ГУМВС України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області на користь ОСОБА_1 кошти у сумі 256162, 00 грн. (двісті пятдесят шість тисяч сто шістдесят дві гривні 00 копійок). В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ч. 6 ст. 128, 159-163, 254, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12, код ЄДРПОУ 08592268) на користь ОСОБА_1 (м. Одеса, вул. Затонського, 10/13), ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу у розмірі 256162, 00 грн. (двісті пятдесят шість тисяч сто шістдесят дві гривні 00 копійок ) .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

СуддяЛевчук О.А.