Постанова № 63546798, 16.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2016
Номер справи
815/4991/16
Номер документу
63546798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4991/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЛевчук О.А.,

за участю секретаря Тишкової Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства Міські дороги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та, уточнивши позовні вимоги, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства Міські дороги (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) шляхом зобовязання комунального підприємства Міські дороги (код за ЄДРПОУ 32642110) повністю зупинити експлуатацію ТП 4432; - повністю зупинити виконання робіт на висоті та зварювальних робіт, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що під час проведення планової перевірки КП «Міські дороги» було виявлено 52 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та актом перевірки субєкта господарювання від 14 вересня 2016 року № 884 встановлено 9 порушень, які створюються загрозу життю та здоровю людей.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, просила його задовольнити, зазначила, що станом на дату розгляду справи порушення, виявлені під час перевірки відповідачем усунуті не в повному обсязі.

Представники відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечували та зазначили, що КП «Міські дороги» не виконує роботи на висоті та зварювальні роботи, а ТП-4432 не знаходиться на балансі підприємства. Крім того, відповідачем усунуто порушення, які встановленні актом перевірки № 884 від 14.09.2016 року та докази усунення надані до Головного управління Держпраці в Одеській області.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" N 877-V від 05.04.2007 р., зі змінами та доповненнями.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України Про охорону праці, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.03.2016 року № 1043 Про затвердження графіків перевірок субєктів господарювання та обєктів на вересень 2016 року затверджено графіки перевірок на вересень 2016 року піднаглядових субєктів та обєктів субєктів господарювання, зокрема, відділ нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві згідно додатку 2 в період з 06.09.2016 по12.09.2016 року, КП «Міські дороги», КВЕД 43.22, 65010, Одеська область, м. Одеса, вулиця Краснова, 2-Б, м. Одеса, вул. Промислова, 38 (а.с. 10-12 ).

18.08.2016 року винесено повідомлення про проведення планової перевірки виробничих обєктів у період з 06.09.2016 по 14.09.2016 року № 15/01-29-1112 КП «Міські дороги» 65010, Одеська область, м. Одеса, вулиця Краснова, 2-Б, яке отримане інжереном з ОП ОСОБА_1 26.08.2016 року (а.с. 13).

18.08.2016 року для проведення перевірки відповідно до Плану проведення перевірок субєктів господарювання (виробничих обєктів) Головного управління Держпраці в Одеській області в частині здійснення перевірок у вересні 2016 року позивачем було видано направлення № 15/01-29-2035 на здійснення перевірки у період з 06 вересня 2016 року по 14 вересня 2016 року (а.с. 14).

14 вересня 2016 року за результатами проведеної перевірки КП «Міські дороги», КВЕД 43.22, 65010, Одеська область, м. Одеса, вулиця Краснова, 2-Б, Головним управлінням Держпраці в Одеській області винесено акт № 884, яким встановлено 52 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 9 створюють загрозу життю та здоровю людей.

Так, згідно розділу V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 14 вересня 2016 року № 884 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоровю людей:

-ст. 21 п. 6 ЗУ № 2694, ПКМУ № 1107 від 26.10.2011, а саме: не отримано дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В, та на виконання зварювальних робіт;

-ст. 21 ЗУ № 2694, постанова КМУ № 1107 від 25.10.2011, а саме: не отримано дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1 000 В;

-п. 21 ПКМУ № 1107 від 26.10.2011, а саме: в Головному управлінні Держпраці не зареєстрована декларація відповіданості матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для виконання робіт підвищеної небезпеки ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуютьс на висоті понад 1,3 м., крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 м. і більше над поверхнею грунту, з перекритт або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників;

-п. 8 НПАОП 40.1-1.21-98 не наданий експертний висновок соціалізованої організації щодо можливості подальшої експлуатації електроустановок, які вичерпали свій ресурс;

-п. 8 НПАОП 40.1-1.21-98 не проведено опосвідчення безпечного стану електроустановок підприємства;

-п. 1.3.1 р. VII, п. 7.3, п. 4.36., дод. 1 НПАОП 40.1-1.21-98 не надано протоколи профілактичних вимірювань та випробувань електричного устаткування;

-ст. 17 ЗУ № 2694 - не надано висновки медичних оглядів електротехнічного персоналу;

-п. 4.2.5, п. 4.2.9 дод. 2 НПАОП 40.1-1.07-01 відсуній комплект електрозахисних засобів для виконання робіт електроустановках;

-п. 4.1 НПАОП .000-4.12-05 працівники, зайняті на роботах, де є потреба у професійному доборі, не пройшли спеціального навчання і перевірку знань відповідних норматично-правових актів з охорони праці.

14 вересня 2016 року на підставі акту перевірки № 884 від 14.09.2016 року винесено приписи № 884-1347 та № 884-1348 з вимогою усунути зафіксовані порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Зазначені приписи отримані особисто директором ОСОБА_2 14 вересня 2016 року про що свідчить підпис (а.с. 36-40).

Статтею 4 Закону України Про охорону праці визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоровя працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Статтею 21 Закону України № 2694 встановлено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію (до застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України. Не допускається застосування у виробництві шкідливих речовин у разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної реєстрації.

Пунктом 8 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів встановлено, що Регламентні роботи по проведенню опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів виконується підприємством (власником) згідно з орієнтовним переліком робіт. Періодичність опосвідчень стану безпеки встановлена один раз на три роки, після первинного опосвідчення, яке провадиться протягом року після затвердження цих Правил. Рівень безпечного стану електроустановок оформлюється актом, у якому оцінюється стан безпеки діючого електроустаткування, наявність необхідної експлуатаційної та оперативної документації в електрогосподарстві.

Опосвідчення стану безпеки тих електроустановок споживачів, що вичерпали свій ресурс, провадиться експертно-технічними центрами Держнаглядохоронпраці або іншими спеціалізованими організаціями, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на виконання таких робіт. За необхідності до вказаних робіт залучаються представники заводів-виробників електроустаткування, представники експлуатаційних організацій. Під час проведення опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів необхідно перевірити: стан безпеки електроустановок; відповідність експлуатації електроустановок нормативним вимогам безпеки; наявність та стан документації.

Доводи відповідача щодо того, що КП «Міські дороги» вже декілька років не виконуються роботи в діючих електроустановках та зварювальні роботи, а ТП-4432 не знаходиться на балансі підприємства, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.

КП «Міські дороги» надано до суду бухгалтеську довідку про те, що станом на 01.01.2016 рік та на 01.10.2016 року на балансі КП «Міські дороги» немає ТП-4432, яка знаходиться за адресою вул. Хімічна,3.

На підтвердження цього відповідачем надано копію рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 305 від 26.07.2012 року, згідно якого КП «Міські дороги» передає департаменту комунальної власності Одеської міської ради в управління за актом приймання-передачі приміщення нежитлового фонду, а саме: адміністративні ьудинки літ. «А1», «А11», виробничі будинки літ. «Б», «А», склади літ. «В», «Ді», «И», «К», прохідгі літ. «Д», «Е», цехи літ «Г», «Б1», «Г1», гараж літ. «З», побутовий будинок літ. Е1, бокс літ. «Ж», загальною площею 5 806,8 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Хімічна,3 та надано копію рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 205 від 28.08.2014 року, яким Департамент комунальної власності Одеської міської ради ради передає КП «Міськзелентрест» нежитлові будівлі та споруди загальною площею 5 649,5 кв.м, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Хімічна, 3.

Разом з тим, доказів того, що серед переліку переданих будівель та споруд була передача і ТП-4432 відповідачем до суду не надано, адже передача певних будівель за адресою вул. Хімічна,3, не є доказом передачі та постановлення на баланс КП «Міськзелентрест» цієї електроустановки.

Крім того, судом встановлено, що між відповідачем, КП «Міські дороги» та ВАТ «Електропостачальна компанія «Одесаобленерго» укладено договір на постачання електричної енергії , та згідно додатку 7 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» ТП-4432, вул. Хімічна,3, належить споживачу КП «Міські дороги» та споживач зобовязується утримувати установки, що вказані у цьому акті у справному стані.

Зокрема, вищевикладене також підтверджується листами ПАТ «Електропостачальна компанія «Одесаобленерго» від 28.11.2016 року та від 13.12.2016 року.

Таким чином, відповідачем не усунуті порушення законодавства, викладені в пунктах 1, 2, 4, 5, 6, 8 розділу V акту перевірки від 14.09.2016 року № 884.

Що стосується твердження відповідача про те, що у підприємства немає необхідності для отримання декларації на виконання робіт підвищеної небезепеки на висоті понад 1,3 м, оскільки такі роботи не виконуються та не передбачені статутною діяльністю, слід зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем під час проведення перевірки було надано копію програми стажування електромонтера та копію програми проведення навчання для електромонтера, який відповідно до специфіки своєї посади може виконувати роботи на висоті. Крім того, згідно штатного розпису, який був чинним на момент проведення перевірки КП «Міські дороги» на підприємстві наявні посади електромонтера та електрозварника.

Пунктом 21 Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки встановлено, що виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене у додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Зазначена декларація подається роботодавцем за формою згідно з додатком 8 у двох примірниках особисто чи надсилається рекомендованим листом з описом вкладення до територіального органу Держпраці за місцем виконання таких робіт не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку їх виконання відповідно до Порядку повідомлення державного адміністратора або дозвільного органу про відповідність матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р. N 685.

Разом з тим, доказів того, що КП «Міські дороги» зверталось до Головного управління Держпраці в Одеській області для реєстрації такої декларації та було зареєстровано до суду не надано.

Враховуючи зазначене, а також те, що порушення законодавства, викладені пунктах № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, розділу V акту перевірки від 14.09.2016 року № 884 відповідачем не усунуті, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущень спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вбачає підстави для зобовязання повністю зупинити експлуатацію комунальним підприємством «Міські дороги» ТП 4432, зупинити виконання зварювальних робіт та робіт на висоті.

Також, суд вважає за необхідне розяснити відповідачу, що на підставі ч.12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до комунального підприємства «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повністю зупинити експлуатацію комунальним підприємством «Міські дороги» ТП 4432, зупинити виконання зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Зобовязати комунальне підприємство «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) зупинити експлуатацію комунальним підприємством «Міські дороги» ТП 4432, зупинити виконання комунальним підприємством «Міські дороги» зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Звернути постанову до негайного виконання в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) шляхом зобовязання комунального підприємства «Міські дороги» повністю зупинити експлуатацію ТП 4432, зупинити виконання комунальним підприємством «Міські дороги» зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 16 грудня 2016 року.

Суддя О.А. Левчук

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до комунального підприємства «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повністю зупинити експлуатацію комунальним підприємством «Міські дороги» ТП 4432, зупинити виконання зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Зобовязати комунальне підприємство «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) зупинити експлуатацію комунальним підприємством «Міські дороги» ТП 4432, зупинити виконання комунальним підприємством «Міські дороги» зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Звернути постанову до негайного виконання в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства «Міські дороги» (код за ЄДРПОУ 32642110, юридична адреса вул. Краснова, буд. 2-Б, м. Одеса, 65010) шляхом зобовязання комунального підприємства «Міські дороги» повністю зупинити експлуатацію ТП 4432, зупинити виконання комунальним підприємством «Міські дороги» зварювальних робіт та робіт на висоті, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

16 грудня 2016 року.