МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
20 грудня 2016 року Справа № 814/1892/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", Громадянська, 40,Миколаїв,54017 доСпеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС, пр. Шевченка,15/1 (в.Чкалова, 20/9,54017.Мик),ОСОБА_1,Одеська область,65058 провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.09.2016р. № НОМЕР_1,За участю представників:
від позивача: ОСОБА_2;
від позивача: ОСОБА_1;
від позивача: ОСОБА_3;
від відповідача: ОСОБА_4;
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі-позивач, ПАТ) звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000884100 від 15.09.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПАТ «Миколаївобленерго» надавши банківській установі платіжні доручення, виконало свої податкові зобовязання в повному обсязі 30.05.2016 р., у звязку з чим висновки відповідача викладені в акті перевірки щодо встановлення факту несплати грошового зобовязання та можливого нарахування штрафних санкцій відповідно до ст. 126 Податкового кодексу є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими з підстав викладених у письмових запереченнях.
У судовому засіданні 20.12.2016 року судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суд заслухав пояснення сторін, дослідив всі матеріали справи, оцінив наявні докази в їх сукупності та встановив наступне.
СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС у порядку статті 76 та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ПАТ "Миколаївобленерго", код ЄДРПОУ 23399393, з питання дотримання законодавчо встановленого терміну сплати до бюджету узгодженої суми податку на додану вартість.
За результатами камеральної перевірки встановлено, що на порушення п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16, п. 31.1 ст. 31, п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.10.2010 р. № 2755-УІ, із змінами та доповненнями, ПАТ "Миколаївобленерго" порушено терміни сплати узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 96 058,53 грн., у т. ч. з затримкою до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем сплати суми грошового зобовязання - 96 058,53 грн.
На підставі вищезазначених висновків контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000884100 від 15.09.2016 року.
Позивач вважає оскаржуване рішення податкової протиправним у звязку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Суд вирішуючи спір між сторонами виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що борг з податку на додану вартість виник 08.12.2015 року у сумі 807404,61 грн. внаслідок несплати штрафної санкції нарахованої згідно ст.126 ПК України по податковому повідомленню - рішенню (форма Ш) № НОМЕР_2 від 27.11.2015 року.
Відповідно до вимог статті 59 ПК України сформовано податкову вимогу від 10.12.2015 року № 27-47 на суму борг 807 404,61 грн., прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 10.12.1: № 635/10/28-08-47-50. Позивачу поштою з повідомленням про вручення 11.12.2015 року направлено податкову вимогу № 27-47 від 10.12.15.
Протягом грудня 2015 р. - травня 2016 р. відбулось поступове зростанні податкового боргу з податку на додану вартість внаслідок несплати самостійні задекларованих сум, подання уточнюючих розрахунків та донарахованих штрафні санкцій.
Станом на 29.05.2016 загальна заборгованість ПАТ «Миколаївобленерго» з ПДВ складала 6 450 577,67 грн., у т.ч. податкові зобовязання - 4 564 144,03 грн.; штрафи - 1 349 825,55 грн.; пеня - 536 608,09 грн.
Наявність податкового боргу Позивача підтверджується як податковою вимого» № 27-47 від 10.12.15 року, так і його листами до СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС (від № 01/29-3267, від 14.06.2016 № 01/29-3891), а також витягом з ІКП Позивача (арк .с .53-65, 68).
Згідно з п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), під податковим зобов'язанням розуміється сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що сума податкового зобов'язання не була сплачена своєчасно, вона набула статусу податкового боргу.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.п. 129.1.1. п. 129.1. ст. 129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Згідно п.п. 129.3.1. п. 129.3. ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Згідно, п. 131.1, п. 131.2 ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобовязані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначене підтверджується положеннями Порядку ведення органами Державно: фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року N 422, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за N 751/28881, а саме, згідно п. 1 розділу II Порядку облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати й проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
Крім того, положення п. 2 розділу VI «Відображення в ІКП сум погашенні податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, розстроченні (відстрочення) зобов'язань (боргів), а також списання податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску» зазначають, що у разі наявності у платника податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) кошти, що надходять від такого платний або в результаті здійснених щодо стягнення податкового боргу, прострочене заборгованості органами ДФС (Державної виконавчої служби України, органами Казначейства) заходів, зараховуються в рахунок погашення податкового борг (заборгованості зі сплати єдиного внеску) згідно з черговістю його виникненні незалежно від напряму сплати, визначеного платником: у першу чергу кошті зараховуються в рахунок погашення основної суми боргу, далі - в рахунок погашена штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на такий борг, в останню чергу - в рахунок погашення пені, нарахованої на такий борг.
У разі погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) у спосіб, інший ніж надходження коштів, таке погашення здійснюється згідно з черговістю його виникнення: в першу чергу кошти зараховуються в рахунок погашення основної суми боргу, далі - в рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих ні такий борг, в останню чергу - в рахунок погашення пені, нарахованої на такий борг.
Так, станом на 29.05.2016 загальна заборгованість ПАТ «Миколаївобленерго» з П.~- складала 6 450 577,67 грн., у т.ч. податкові зобовязання - 4 564 144,03 грн. штрафи - 1 349 825,55 грн. пеня - 536 608,09 грн.
Погашення податкових зобовязань, штрафів та пені здійснені наступним чином:
-платіжним дорученням від 30.05.2016 № 3377 - 442 917,96 грн. погашені податкові зобовязання, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 442 917,96 грн. (по податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року (подано 19.04.2016, термін сплати 30.04.2016);
-платіжним дорученням від 30.05.2016 № 3379 - 592 976,95 грн. погашені податкові зобовязання, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 592 976,95 грн. (по податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року (подано 19.04.2016, термін сплати 30.04.2016));
-платіжним дорученням від 30.05.2016 № 3380 - 756 848,60 грн. погашені податкові зобовязання, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 756 848,60 грн. (по податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року (подано 19.04.2016, термін сплати 30.04.2016));
-платіжним документом від 30.05.2016 № 6019149 - 3 949 972,04 грн. погашені податкові зобовязання, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 2 771 400,52 грн. (по податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року (подано 19.04.2016, термін сплати 30.04.2016)), погашено пені, яка рахувалась у заборгованості станом на 29.05.2016 - 536 608,09 грн., у т.ч. нарахованій 20.05.2016 за несвоєчасну сплату податкових зобовязань по податковій декларації з ПДВ від 18.12.2015 за листопад 2015 року (термін сплати по декларації 30.12.2015) - 49 655,88 грн., нарахованій 26.05.2016занесвоєчаснусплату податковихзобовязаньпо податковій декларації з ПДВ від 18.12.2015 за листопад 2015 року (термін сплати по декларації 30.12.2015)- 381 499,06 грн., нарахованій 26.05.2016 занесвоєчаснусплатуподатковихзобовязаньпо уточнюючим розрахункам з ПДВ від 11.01.2016 за січень та лютий 2015 року (термін сплати по уточнюючим розрахункам 11.01.2016)- 11 408,30 грн. нарахованій 26.05.2016за несвоєчаснусплату податковихзобовязаньпо податковій декларації з ПДВ від 19.01.2016 за грудень 2015 року (термін сплати по декларації 30.01.2016)- 94 044,85 грн., погашені штрафи, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 641 963,43 грн. (по податковим повідомленням рішенням від 10.05.2016, термін сплати по яких настав 26.05.2016)
-платіжним документом від 30.05.2016 № 6019148 - 8 197 384,45 грн. погашені штрафи, які рахувались у богу станом на 29.05.2016 - 707 862,12 грн. (по податковому повідомленню рішенню від 10.05.2016, термін сплати по якому настав 26.05.2016), погашена пеня, яка нарахована 30.05.2016 - 2 389,86 грн. (за несвоєчасну сплату податкових зобовязань по податковим повідомленням рішенням від 10.05.2016, термін сплати по яких настав 26.05.2016) та податкові зобовязання з ПДВ по терміну сплати 30.05.2016 - 7 487 132,47 грн (податкові зобовязання по податковій декларації з ПДВ від 19.05.2016 за квітень 2016 року (термін сплати по декларації 30.05.2015)
В результаті, заборгованість станом на 30.05.2016 склала 96 058,53 грн., у т.ч. по податковій декларації з ПДВ за квітень 2016 року № НОМЕР_3 від 19.05.2016.
Таким чином, ПАТ «Миколаївобленерго» порушено термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість (код платежу 14010100) протягом строку, визначеного п.57.1 ст.57 ПК України.
Грошові зобовязання, по яких порушено терміни сплати, визначені ПАТ «Миколаївобленерго» у наступній податковій звітності з податку на додану вартість: податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року (вх. № НОМЕР_3 від 19.05.2016).
Згідно практики Вищого адміністративного суду України (ухвали від 09.02.2016 р. у справі № К/800/39363/15, від 31.05.2016 р. № К/800/39838/15) у разі наявності податкового боргу у позивача на момент здійснення платежів в оплату податкова, зобов'язань із податку на додану вартість, тому податковий орган зараховував сплачену позивачем суми в рахунок погашення наявного податкового боргу, що виник у попередніх податкових (звітних) періодах, а не згідно призначення платежу, зазначеного у дорученнях на перерахування коштів.
Отже, з огляду на вищезазначене, дії податкового органу щодо зарахування коштів, які надходили від позивача в оплату податкових зобов'язань із податку на додану вартість, на погашення податкового боргу, що виник у попередніх податкових періодах є правомірними.
Твердження позивача щодо протиправності бездіяльності відповідача шляхом не надіслання відповідачем податкової вимоги про податкове зобов'язання на суму 98058,53 грн. спростовується наступним.
Так, борг з податку на додану вартість виник 08.12.2015 року у сумі 807404,61 грн внаслідок несплати штрафної санкції нарахованої згідно ст.126 ПК України п: податковому повідомленню - рішенню (форма 'Ш') № НОМЕР_2 від 27.11.2015 року.
Відповідно до вимог статті 59 ПК України сформовано податкову вимогу від 10.12.2015 року № 27-47 на суму борг 807 404,61 грн. (арк .с .65), прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 10.12.2016 № 635/10/28-08-47-50. Позивачу поштою з повідомленням про вручення 11.12.2015 р. направлено податкову вимогу № 27-47 від 10.12.15.
Протягом грудня 2015 р. - травня 2016 р. відбулось поступове зростанні податкового боргу з податку на додану вартість внаслідок несплати самостійні задекларованих сум, подання уточнюючих розрахунків та донарахованих штрафній, санкцій.
Станом на 29.05.2016 загальна заборгованість ПАТ «Миколаївобленерго» з ПДВ складала 6 450 577,67 грн., у т.ч. податкові зобовязання - 4 564 144,03 грн., штрафи - 1 349 825,55 грн., пеня - 536 608,09 грн.
30 травня 2016 року відбулась сплата податкового боргу платіжними дорученням від 30.05.2016, однак цього ж дня згідно ІКП було нараховано заборгованість у сумі 96 058,53 грн. (по податковій декларації з ПДВ за квітень 2016 року № НОМЕР_3 від 19.05.2016 року.
Згідно п. 3 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно п. 3 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, дії відповідача повністю відповідають приписам Податкового законодавства України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду правомірність оскаржуваного рішення та прийняття його в межах своєї компетенції та у спосіб встановлений законодавством. Доводи позивача, в свою чергу не спростовують правомірності прийнятого рішення та не можуть бути підставою для його скасування.
Судові витрати покласти на позивача.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими і таким, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є.В. Марич