Справа №: 343/3149/14-ц
Провадження №: 2/0343/791/16
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2016 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої судді Монташевич С. М.,
з участю: секретаря Шикор Г. В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - адвоката ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за позовом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення 36 сесії 6 скликання Долинської районної ради Івано-Франківської області від 27.11.2014 р. № 585-36/2014 «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні». Свої вимоги мотивує тим, що 20.06.2013 р. між ним та відповідачем укладено контракт, у відповідності до якого його призначено на посаду керівника (головного лікаря) Вигодської міської лікарні терміном на 5 років з 20.06.2013 р. по 20.06.2018 р. Однак, 27.11.2014 р. Долинською районною радою Івано-Франківської області без погодження з Долинською РДА та управлінням охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА прийнято рішення № 585-36/2014 «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні». Дане рішення вважає протиправним, оскільки відповідачем порушено норми Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та трудового законодавства. На час постановлення рішення жодних підстав передбачених законодавством України чи самим контрактом для його дострокового розірвання не було. Крім того, відповідачем при прийнятті оспорюваного рішення допущено ряд процедурних порушень, зокрема, проект рішення з даного питання не був оприлюднений за 20 днів до його розгляду, оскільки саме питання було внесено до порядку денного сесії районної ради тільки в день її проведення. Також дане питання проголосовано на сесії тільки з 2-го разу, що суперечить регламенту Долинської районної ради, а саме голосування відбувалося в його відсутності, так як він перебував на лікарняному і на сесію навіть не був запрошений. Таким чином оспорюване рішення порушує його права, загрожує втратою роботи, а тому він змушений звернутися в суд з даним позовом.
У судовому засіданні позивач та його представник - адвокат ОСОБА_2 позов підтримали, зіславшись на вищевикладені обставини, просили задовольнити. Додатково пояснили, що контракт є формою трудового договору, який може бути розірваний тільки з підстав, передбачених законом. У рішенні Долинської районної ради від 27.11.2014 р. № 585-36/2014 не зазначено жодної такої підстави. Контракт було розірвано в односторонньому порядку, оскільки під час його розірвання одна із його сторін (ОСОБА_1Д.) перебувала у лікарні, без будь-яких підстав, передбачених контрактом чи трудовим законодавством, з порушенням встановленої процедури. На звільнення головного лікаря Вигодської міської лікарні не було погодження Долинської РДА та департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА, як і не було подання Долинської ЦРЛ, хоча цього вимагає статут Вигодської міської лікарні. Питання судових витрат просили вирішувати відповідно до вимог ЦПК України.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, зіславшись на письмові заперечення проти позову. Додатково пояснила, що Вигодська міська лікарня заснована Долинською районною радою на базі майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селища, міст Долинського району Івано-Франківської області. Долинська районна рада, здійснюючи управління об'єктами спільної власності територіальних громад, на пленарних засіданнях в порядку та межах, визначених чинним законодавством України, приймає рішення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селища, міст району. Голова районної ради, будучи субєктом подання пропозицій на сесію районної ради, вніс на вимогу громадськості пропозицію щодо включення до порядку денного сесії питання «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні». На початку пленарного засідання 36 сесії районної ради головуючим доведено до відома усіх присутніх, що до розгляду на пленарному засіданні пропонується 27 питань. Порядок денний, до якого під № 10 було включення вищевказане питання, був затверджений депутатами. З даного питання доповідав голова районної ради. За результатами поіменного голосування прийнято рішення № 585-36/2014 «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні». Вказане рішення прийняте в межах повноважень районної ради, тому підстав для визнання його протиправним і скасування немає. Підставою розірвання контракту є п. 5.3.4 Контракту, а саме, інші підстави, передбачені законодавством.
Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
За змістом ст. 1 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно дост. 3 ЦПК Україникожному громадянину гарантується право звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у порядку визначеномуЦивільним процесуальним кодексом України.
Згідно зіст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Статтею 15 ЦПК Українипередбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами, встановленими ст. 4 Конвенції Міжнародної Організації Праці № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця 1982 року, яка ратифікована Верховною Радою України 04.02.1994 р. та набула чинності для України 16.05.1995 р., яка відповідно дост. 9 Конституції Україниє частиною національного законодавства, трудові відносини з працівниками не припиняються, якщо тільки немає законних підстав для такого припинення, пов'язаного зі здібностями або поведінкою працівника, або викликаного виробничою необхідністю підприємства, установи або служби.
У відповідності до ч. 9 ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровя» керівники державних, комунальних закладів охорони здоровя призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту.
Судом встановлено, що 20 червня 2013 року між Долинською районною радою Івано-Франківської області та ОСОБА_1 укладено контракт, відповідно до якого останнього призначено на посаду керівника (головного лікаря) Вигодської міської лікарні строком на 5 років з 20 червня 2013 року по 20 червня 2018 року (т. 1 а.с. 52-56).
Рішенням сесії Долинської районної ради Івано-Франківської області № 585-36/2014 «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні» від 27.11.2014 р., рада вирішила розірвати контракт з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 57). Суд звертає увагу на те, що у даному рішенні не зазначено підстав розірвання контракту. У своїх поясненнях представник відповідача вказує, що контракт з головним лікарем Вигодської міської лікарні було розірвано на підставі п. 5.3.4 Контракту, а саме, з інших підстав, передбачених законодавством. Водночас, цими підставами вважає повноваження районної ради, визначені Законом України "Про місцеве самоврядування", згідно п. 20 ч. 1 ст. 43 якого виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання призначення і звільнення керівників об"єктів спільної сумісної власності.
Обгрунтовуючи позов, позивач посилається на незаконність даного рішення, оскільки воно прийнято без погодження з Долинською РДА, управлінням (департаментом) охорони здоровя Івано-Франківської ОДА, а також з порушенням вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та трудового законодавства.
Згідно зі ст. 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до ч. 4 Положення про управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Долинського району, затвердженого рішенням Долинської районної ради № 282-15/2012 від 21.08.2012 р., здійснюючи управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Долинського району, районна рада на пленарних засіданнях в порядку і межах, визначених чинним законодавством України, приймає рішення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ і організацій, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селища, міста району (т. 1 а.с. 144-150, т. 2 а.с. 26-29).
У відповідності до ч. 6 ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровя» заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом).
Згідно Статуту Вигодської міської лікарні (заперечень щодо чинності та редакції даного Статуту від сторін не поступало), затвердженого рішенням Долинської районної ради від 15.11.2012 р. № 314-16/2012, Вигодська міська лікарня заснована Долинською районною радою на базі майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селища, міста району, належить до сфери управління Долинської районної ради та підпорядкована з питань реалізації державної політики у галузі охорони здоровя районній державній адміністрації, управлінню охорони здоровя обласної державної адміністрації та Долинській центральній районній лікарні, на яку покладаються функції органу управління сферою охорони здоровя району.
Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровя» призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства.
Розділом 9 даного Статуту визначені умови призначення і звільнення керівника (головного лікаря) лікарні.
У відповідності до п.п. 9.2.2. вказаного Статуту Долинська районна рада за поданням Долинської районної лікарні та за погодженням з Долинською РДА й управлінням охорони здоровя ОДА на умовах контракту призначає та звільняє із займаної посади керівника (головного лікаря) лікарні (т. 1 а.с. 42-51, т. 2 а.с. 6-11).
Судом встановлено, що у відповідності до вказаних положень Статуту Долинська центральна районна лікарня за погодженням з Долинською РДА та управлінням охорони здоров'я ОДА не зверталася з поданням про звільнення ОСОБА_4 з посади головного лікаря, що підтвердили в судовому засіданні сторони.
Відповідно до розяснень, які містяться у п. 23 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України № 3 « Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01.03.2013 р., діяльність особи, призначеної у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління на посаду керівника юридичної особи - суб'єкта господарської діяльності (наприклад, керівник житлово-експлуатаційної організації, призначений на цю посаду відповідним органом місцевого самоврядування), що функціонує на основі права господарського відання або права оперативного управління, або за рішенням органу місцевого самоврядування, не є публічною службою, передбаченою пунктом 15 статті 3КАС. Трудові правовідносини таких осіб регулюються законодавством про працю, а спори із цих питань розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Згідно ст. 4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 21 КзпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Згідно з п. 8 ст. 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є підстави, передбачені контрактом.
Пунктом 5.2 Контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні від 20 червня 2013 року передбачено, що його дія припиняється після закінчення дії контракту; за згодою сторін; до закінчення терміну дії контракту у випадках, передбачених п.п. 5.3, 5.4. цього Кнтракту; з інших підстав, передбачених законодавством.
Згідно п. 2.5.3 даного Контракту районна рада звільняє керівника у разі закінчення контракту, достроково за вимогою керівника, а також у випадку порушень законодавства та умов контракту.
Відповідно до п. 5.3. вказаного Контракту керівник може бути звільнений з посади, а цей контракт розірваний з ініціативи районної ради до закінчення терміну його дії: у разі систематичного невиконання керівником без поважних причин обовязків, покладених на цього чим Контрактом; у разі одноразового грубого порушення керівником законодавства чи обовязків, передбачених контрактом, у результаті чого для лікарні настали значні наслідки; у разі невиконання зобовязань перед бюджетами усіх рівнів та Пенсійним фондом України щодо сплати податків, зборів та обовязкових платежів, страхових внесків, а також невиконання лікарнею зобовязань щодо виплати заробітної плати працівникам чи недотримання графіку погашення заборгованості із заробітної плати; з інших підстав, передбачених законодавством.
Статті 40-41 КЗпП України визначають підстави для розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу та додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов.
Представник позивача зазначає, що за час роботи на посаді головного лікаря Вигодської міської лікарні його довірителя за порушення обов'язків, передбачених Контрактом з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні від 20 червня 2013 року та КЗпП України, до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягувалося. Вигодською міською лікарнею під керівництвом ОСОБА_1 не було допущено невиконання зобов'язань перед бюджетами усіх рівнів та Пенсійного фонду України щодо сплати податків, зборів та обов'язкових платежів, страхових внесків, а також невиконання зобов'язань щодо виплати заробітної плати працівникам. Доказів протилежного відповідачем не надано, а судом не здобуто. Не надано відповідачем та не зазначено інших підстав, передбачених трудовим законодавством, для дострокового розірвання контракту з головним лікарем Вигодської міської лікарні ОСОБА_1, хоча відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Слід також зазначити, що посилання сторони позивача як на одну з підстав незаконності розірвання контракту - винесення рішення в період його тимчасової непрацездатності, суд не приймає до уваги, оскільки, виходячи з нормативного тлумачення п.п. 4, 8 ст. 36, ч. 3 ст. 40, ч. 3 ст. 41 КЗпП України та враховуючи, що між сторонами виник спір з приводу припинення трудового договору з підстав, передбачених контрактом п. 8 ст. 36 КЗпП України, а не у звязку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, норми ч. 3 ст. 40 КЗпП України на ці відносини не поширюються. Такий висновок міститься у правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 23.01.2013 року у справі № 6-127цс12.
При цьому, суд звертає увагу на те, що Долинською районною радою при прийнятті рішення про розірвання контракту з керівником Вигодської міської лікарні було допущено процедурні порушення розгляду питання та прийняття вказаного рішення. Зокрема, проект даного рішення не був оприлюднений за 20 робочих днів до його розгляду з метою прийняття рішення по ньому, по даному проекту рішення депутати голосували двічі, розгляд проекту рішення відбувався за відсутності ОСОБА_5, що суперечить вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Долинської районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 23.12.2010 № 15-2/2010, від 18.08.2011 № 130-8/2011 (т. 1 а.с. 15-41, т. 2 а.с. 12-25). Вказане підтверджується Переліком питань, що плануються до розгляду на черговій сесії районної ради (т. 1 а.с. 11-14), протоколом 36 сесії Долинської районної ради 6 скликання від 27.11.2014 р. (т. 1 а.с. 65-80, т. 2 а.с. 30-37). Однак такі порушення не дають підстав для висновку про порушення трудових прав позивача та їх відновлення у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, у рішенні Долинської районної ради № 585-36/2014 «Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні» від 27.11.2014 р. не зазначено жодних підстав, передбачених Контрактом з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні від 20 червня 2013 року та трудовим законодавством, для дострокового розірвання контракту, що є прямим порушенням вимог чинного законодавства про працю. Таких підстав не було встановлено і під час розгляду даної справи. Дане рішення прийнято Долинською районною радою без подання Долинської районної лікарні та без погодженням з Долинською РДА й управлінням охорони здоровя ОДА. Тому, враховуючи зміст ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно яких рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб у судовому порядку, суд вважає за необхідне визнати незаконним та скасувати рішення тридцять шостої сесії Долинської районної ради Івано-Франківської області шостого скликання № 585-36/2014 "Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні" від 27 листопада 2014 року, а позов задовольнити.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України, з врахуванням роз'яснень, які містяться у п. 37 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" від 17.10.2014 р. Враховуючи те, що позов задоволений повністю, суд важає, що з Долинської районної ради Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути 536,40 грн. сплаченого судового збору, у зв'язку з розглядом даної справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій (243,60 грн. (сплачених при первісному зверненні до суду першої інстанції (а.с. 1)) + 121,80 грн. (сплачених за подання апеляційної скарги (а.с. 171)) + 171,00 грн. (сплачених за подання касаційної скарги (а.с. 202))).
На підставі викладеного, ст. 4 Конвенції Міжнародної Організації Праці № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця 1982 року, яка ратифікована Верховною Радою України 04.02.1994 р. та набула чинності для України 16.05.1995 р., ст.ст. 9, 19, 43, 144 Конституції України, ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровя», ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 3, 21, 23, 36, 40, 41, 231, 232 КЗпП України, ст.ст. 1, 3, 4, 15, 60 ЦПК України, керуючись ст.ст. 1, 57-60, 213-215 ЦПК України, суд,-
ВИРIШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Долинської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправним рішення про розірвання контракту задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення тридцять шостої сесії Долинської районної ради Івано-Франківської області шостого скликання № 585-36/2014 "Про розірвання контракту з керівником (головним лікарем) Вигодської міської лікарні" від 27 листопада 2014 року.
Стягнути з Долинської районної ради Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 40 копійок сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Долинський районний суд.
Суддя:
Повний зміст рішення виготовлений: 19 грудня 2016 року.