Постанова № 63535908, 19.12.2016, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
676/5830/16-а
Номер документу
63535908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 676/5830/16-а

Номер провадження 2-а/676/227/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.

з участю секретаря Перун А.М.

представника відповідача Дереховської О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що з 24.03.2005 р. їй було призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від заробітної плати померлого чоловіка. 19.07.2016 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 60% від заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих. Листом відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача неправомірними, такими, що суперечить Конституції України та законам України оскільки таке застосування норм права суперечить вимогам ч.І ст. 58 Конституції України. Позивачка посилається на правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 р. по справі №21-48а 13, рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 та вказує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 1 грудня 2015 р., було підвищено на 25 відсотків посадові оклади встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", а тому у неї виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, в зв'язку з цим відповідач повинен був перерахувати її пенсію з 1 грудня 2015 р., згідно довідки прокуратури Хмельницької області, відповідно до ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру", в редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії, з розрахунку 60% від суми заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16. Позивачка просить суд винести рішення яким: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні їй перерахунку пенсії в розмірі 60 % від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01.12.2015 р. відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час її призначення, в розмірі 60 % від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16. В суді позивачка позов підтримала, просить його задоволити.

Представник відповідача в суді позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. Суду представник відповідача пояснив, що позивачка з 2005 р. отримувала пенсію по втраті годувальника, дійсно в листопаді 2016 р. вона зверталася із заявою про перерахунок пенсії однак управлінням в задоволенні заяви відмовлено. Заявник вважає вимоги позивачки такими що не підлягають задоволенню оскільки відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 з 01.06.2015 р. пенсії призначені відповідно до закону України «Про прокуратуру» не перераховуються, крім цього Кабінетом міністрів України не прийнято постанову якою встановлено умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, в т.ч. по втраті годувальника.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне. З 2001 р. позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду, отримувала пенсію по віку, з 16.05.2006 р. їй було призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_4

Позивачка 29.11.2016 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» чинній на час призначення пенсії, в розмірі 60% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16.

Листом Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 29.11.2016 р.(а.с.5) відмовлено у здійсненні перерахунку. В листі зазначено, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно закону України «Про прокуратуру». Відтак органами Пенсійного фонду України з 01.06.2015 р. пенсії відповідно до закону України «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються.

Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція на облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 16 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакції на час призначення пенсії 2006року) - членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Починаючи з 01.01.2015 р. вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

15 липня 2015 року набрав чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії по втраті годувальника законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Ураховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 р. і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), а також існуючи практику Європейського суду з прав людини.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Посилання відповідача на пункт 5 розділу IIІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним рішення відповідача та вважає за необхідне зобов'язати його провести позивачці перерахунок її пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Хмельницької області № 18-381 від 29.11.2016 року.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню з 01.12.2016 року, оскільки до відповідача позивач звернувся з відповідною заявою про перерахунок пенсії 29.11.2016 р., в зв'язку з цим позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи кількість задоволених позовних вимог, з відповідача підлягає до стягнення на користь держави 551 грн. 20 коп. судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 19, 58 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 94, 158-163, 244-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року(із змінами і доповненнями), ст.ст. 4, 6 закону України «Про судовий збір», суд,-

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії в розмірі 60 % від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».

Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час її призначення, в розмірі 60 % від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 29.11.2016 №18-381 вих.16.

Стягнути з Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37863929) 551 грн. 20 коп. судового збору на користь ОСОБА_2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37863929) 551 грн. 20 коп. судового збору на користь держави.

На постанову сторонами може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.

Постанову виготовлено в повному обсязі 19.12.2016 р.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В