Постанова № 63534785, 14.12.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
607/13520/16-а
Номер документу
63534785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.12.2016 Справа №607/13520/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді: Грицака Р.М.

за участю секретаря: Чех Ю.Ю.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Легкого В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що із 17.03.2014 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) із розрахунку 80 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески. У зв'язку із підвищенням з 01.05.2016 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, він звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час, зазначеного у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем. Однак, 23 листопада 2016 року відповідачем йому було відмовлено у перерахунку пенсії від розміру заробітної плати на даний час та роз'яснено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015р., раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок йому пенсії з 01 травня 2016 року, призначеної йому як державному службовцю, з розрахунку 80 % від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці №01-01/3 виданій 09.11.2016 року Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації. Крім того просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України повернути йому суму незаконно утриманої індексації пенсії з 15.09.2015 року та провести індексацію за новим розміром пенсії перерахованої згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 04.04.2015 року встановивши базовий місяць для проведення індексації місяць виходу на пенсію.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити, посилаючись на мотиви викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позову не визнав та подав суду письмове заперечення в якому зазначає, що пенсія позивачу призначена у 2014 році на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, яка лише до 01.01.2015 р. передбачала можливість перерахунку пенсії державного службовця в разі підвищення розміру заробітної плати особи, працюючої на аналогічній посаді, і пунктом 4 Постанови № 865 визначались умови такого перерахунку. Разом з тим, на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент його звернення до відповідача із заявою від 10.11.2016 р. щодо перерахунку його пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ взагалі втратила чинність, а Постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, крім того Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності 01.05.2016 року проведення перерахунку пенсій непередбачено. Щодо проведення індексації пенсії позивача зазначає, що місяць перерахунку пенсії - базовий місяць, який прописано автоматизованим способом згідно розпоряджень по індивідуальних перерахунках пенсії є вересень 2015 року. Наступний базовий місяць - травень 2016 року, прописаний внаслідок масового перерахунку пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму з 01.05.2016 року. Виходячи з вищезазначеного, просить відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав:

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

ОСОБА_1 з 17.03.2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Тернополі, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. № 1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано в Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати.

Як вбачається з інформаційної довідки №01-01/3 виданої 09.11.2016 року Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 дійсно працював в Департаменті економічного розвитку і торгівлі на посаді заступника директора та з 01 травня 2016 року заробітна плата за даною посадою становить: посадовий оклад - 6031,00 гривень; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг - 400,00 гривень; надбавка за вислугу років - 3015,50 гривень.

10 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям.

Листом №553 від 23.11.2016 року Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області було відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 скасовано норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України « Про державну службу». З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунків пенсій. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців лише на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-ХІІ), Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-ІІІ), постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013). Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Частиною 7 статті 21 Закону № 2493-ІІІ в редакції, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії, передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на момент призначення позивачу пенсії, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У п. 4 Постанови № 865 у попередній редакції було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. На підставі Постанови № 1013 зазначений пункт Постанови № 865 було виключено. Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній з 01.01.2015 р. до 01.05.2016 р., умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Станом на листопад 2016 року вказана стаття Закону № 3723-ХІІ втратила чинність. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким у свою чергу, не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшення грошового забезпечення працюючих осіб. Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом до 01.01.2015 р., а саме статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у відповідній редакції, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку. Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і станом на листопад 2016 року воно не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Пенсія позивачу ОСОБА_1 призначена у 2014 році на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, а її перерахунок позивач просить здійснити у листопаді 2016 року за ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, яка до 01.01.2015 р. дійсно передбачала можливість перерахунку пенсії державного службовця в разі підвищення розміру заробітної плати особи, працюючої на аналогічній посаді, і пунктом 4 Постанови № 865 визначались умови такого перерахунку. Таким чином на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент його звернення до відповідача із заявою від 10.11.2016 р. щодо перерахунку його пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ взагалі втратила чинність, а Постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ані таке право особи, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення. З огляду на вищенаведене суд, вважає, що у відповідача на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки від 09.11.2016 р. № 01-01/3 про заробітну плату не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11 жовтня 2016 року у справі № 484/1671/16-а. Разом з тим слід зазначити, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист, а також суд звертає увагу на те, що як було встановлено вище, право на пенсію позивач набув не на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, за якою він просить здійснити її перерахунок, а на підставі зовсім іншої законодавчої норми - ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, і в даному випадку зміна редакції ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а в наступному втрата нею чинності, є зміною законодавства, що у свою чергу змінює соціально-економічні права певного кола осіб.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок йому пенсії з 01 травня 2016 року, призначеної йому як державному службовцю, з розрахунку 80 % від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці №01-01/3 виданій 09.11.2016 року Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації слід відмовити.

Щодо позовних вимог про проведення перерахунку індексації пенсії на виконання рішення суду пенсії слід зазначити наступне.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 04.04.2016 року задоволено позов ОСОБА_1 та визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не включення до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця ОСОБА_1, сум премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати - неправомірними. Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з 15.09.2015 року здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат»: премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати у розмірі 80% заробітної плати, згідно довідок №01/4-285 від 02.03.2016 року, виданих Департаментом економічного розвитку, інвестиційної діяльності та міжнародного співробітництва Тернопільської обласної державної адміністрації, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням раніше здійснених виплат.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду та здійснення індексації пенсії.

Листом №323/Г-11 від 12.08.2016 року, Тернопільським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомлено ОСОБА_1, що на виконання постпанови суду від 04.04.2016 року обчислено розмір пенсії із середньомісячного заробітку 6151,76 грн., пенсійна виплата склала 4921,41 грн. (6151,76*80%), пенсію в новому розмірі та доплату по проведеному перерахунку в сумі 7608,32 грн. нараховано на вересень поточного року. Також в листі зазначено, що механізм проведення індексації визначений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінетів Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (із змінами). У даному випадку місяць підвищення розміру пенсії - базовий місяць, який прописаний автоматизованим способом згідно перерахунку пенсії на виконання рішення суду - вересень 2015 року. Наступний базовий місяць - травень 2016 року, прописаний внаслідок касового перерахунку пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму з 1.05.2016 року. Відповідно до даних базових місяців пенсія після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду не індексується.

Проведення індексації пенсії передбачено Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Згідно цього Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст. 4 Закону № 1282-ХІІ «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка». Згідно статті 2 цього ж Закону, до об'єктів індексації грошових доходів населення відноситься, зокрема, пенсія, а також вказано що «індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників

Відповідно до п. 1.1. «Порядку № 1078» «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 р.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 р.№1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Суд вважає, що відповідачем, на виконання постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04.04.2016 р., після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправно, в порушення п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 р. №1078, змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача з травня 2015 року на травень 2016 року. Крім цього, суд вважає, що збільшення розміру пенсії позивача на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії. Вказаним рішенням суду було поновлене порушене право ОСОБА_1 на отримання необхідного розміру пенсії, на який вона мала право.

Крім того протиправно змінивши базовий місяць нарахування індексації пенсії позивачу з травня 2015 року на травень 2016 року, відповідач, безпідставно утримував нараховані суми індексації за період з 01.05.2015 року, не сплативши позивачу всієї суми підвищення пенсії перерахованої на підставі рішення суду.

Утримавши таким чином, частину пенсії позивача, що підлягала до виплати, відповідач порушив вимоги ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання рішень.

В силу ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України повернути ОСОБА_1 суму утриманої індексації з 15.09.2015 року та провести індексацію за новим розміром пенсії перерахованої згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 04.04.2015 року встановивши базовий місяць для проведення індексації місяць виходу на пенсію.

В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

На підставі вищезазначеного, відповідно до Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України повернути ОСОБА_1 суму утриманої індексації з 15.09.2015 року та провести індексацію за новим розміром пенсії перерахованої згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 04.04.2015 року встановивши базовий місяць для проведення індексації місяць виходу на пенсію.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий Р.М. Грицак

Головуючий суддяР. М. Грицак