Постанова № 63530940, 19.12.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
243/9578/16-а
Номер документу
63530940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер №243/9578/16-а

Номер провадження №2-а/243/318/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 грудня 2016року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий - суддя Пронін С.Г.

при секретарі - Чевела С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, обґрунтувавши свої вимоги наступним. 13 січня 2009 року йому призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 90 %. Зазначає, що на теперішній час суттєво зросли заробітні плати державних службовців, однак пенсія йому перерахована не була. 01.11.2016 року він звернувся до ПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак рішенням № 154 від 09.11.2016 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Просить визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 154 від 09.11.2016 року про відмову йому у проведенні перерахунку пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату Управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації № 01-15/94 від 01.11.2016 року з розрахунку 90 % від заробітної плати відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.01.2009 та зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити йому перерахунок пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату Управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації № 01-15/94 від 01.11.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.01.2009 року з розрахунку 90 % від заробітної плати у сумі 7821,77 грн. та виплатити різницю в пенсії починаючи з 01.11.2016 року.

Позивач до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в повному обсязі, посилаючись на доводи викладені в запереченні.

Суд,вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднані пенсійного фонду України та з 13 січня 2009 року йому призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 90 %.

01.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії, на підставі довідки про заробітну плату Управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації № 01-15/94 від 01.11.2016 року, однак рішенням № 154 від 09.11.2016 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до копії довідки про заробітну плату ОСОБА_1, з якої вбачається, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 7821, 67 грн.

Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну службу». Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання ) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні "показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)».

Крім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.09.2005року №5-рп/2005 роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя ). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правили, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена».

У зв'язку із цим Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Таким чином, скасування п.37-1 Закону України «Про державну службу» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України.

Враховуючи вищезазначене, а також положення чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою.

Таким чином, перевіривши доводи позивача, суд вважає, що право позивача підлягає захисту у вказаний ним спосіб.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

З 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах. Виплата раніше призначених пенсій повинна здійснюватись за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, необхідно визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок призначеної пенсії.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат від 01.11.2016 року подана позивачем до СО УПФУ 04 листопада 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням довідки від 01.11.2016 року, то право на перерахунок пенсії позивач має з 01 листопада 2016 року.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 154 від 09.11.2016 року про відмову ОСОБА_1, ІНН НОМЕР_1, у проведенні перерахунку пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату Управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації № 01-15/94 від 01.11.2016 року з розрахунку 90 % від заробітної плати відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.01.2009 року

Зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1, ІНН НОМЕР_1, перерахунок пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату Управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації № 01-15/94 від 01.11.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.01.2009 року з розрахунку 90 % від заробітної плати у сумі 7821,77 грн. та виплатити різницю в пенсії починаючи з 01.11.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя С.Г.Пронін