Постанова № 63530257, 16.08.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
234/5524/16-а
Номер документу
63530257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/5524/16-а

Провадження № 2-а/234/196/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

судді Марченко Л.М.,

при секретарі Овчаровій Ю.Д.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального автотранспортного підприємства 052810, директора Комунального автотранспортного підприємства 052810 ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до КАТП 052810, директора цього підприємства ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно позову, 11.02.2016 року ОСОБА_1 направив до КАПТ 052810 електронний запит на інформацію №085-2016р., яким на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив повідомити за 2015 рік: про обсяг побутового сміття, вивезеного на полігон ТПВ з багатоповерхового та приватного сектора; загальний обсяг сміття, розміщеного на полігоні ТПВ, який обслуговує КАТП; кількість абонентів, яким здійснюється нарахування плати за вивіз сміття (окремо по приватному сектору та багатоповерхівкам); загальний річний обсяг нарахування пати за вивіз побутового сміття; кількість контейнерів для сміття, встановлених на території м.Краматорська. Відповідач листом №558-04 від 15.02.2016 року повідомив про продовження строку розгляду запиту, у зв'язку з чим позивач скаржився до Краматорського міського голови, а листом №857-04 від 11.03.2016 року - відмовив в наданні запитуваної інформації, оскільки не відносить її до публічної та не вважає себе розпорядником публічної інформації. Позивач ОСОБА_1 просить суд визнати дії, які виявилися у вищевказаній відмові, неправомірними та зобов'язати КАТП 052810 надати запитувану інформацію.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали та просили його задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечував, надав письмові заперечення, відповідно до яких підприємство не є суб'єктом владних повноважень та не є розпорядником публічної інформації, запитувана інформація не є публічною, для надання відповіді на запит по суті порушених питань потрібно вести аналітичну роботу. Просив в задоволенні позову відмовити.

У судове засідання відповідач директор КАТП 052810 ОСОБА_4 не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову заперечував.

Суд, вислухавши учасників судового засідання, дослідивши надані письмові докази, вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 ч.2 ст.17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

Частиною 3 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації встановлено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналіз та синтез указаних норм дозволяє зробити імперативний правовий висновок про те, що на будь-які спори про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації, які виникають у правовідносинах, урегульованих Законом України «Про доступ до публічної інформації», поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є визнання протиправними дії КП «КАТП 052810», що виразилися у відмові надати позивачу відкриту публічну інформацію на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зобов'язання відповідача надати позивачу ОСОБА_1 протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду таку інформацію.

Так, електронним запитом на інформацію №085-2016р. від 11.02.2016 року ОСОБА_1 просив комунальне підприємство КАТП 052810 повідомити за 2015 рік: про обсяг побутового сміття, вивезеного на полігон ТПВ з багатоповерхового та приватного сектора; загальний обсяг сміття, розміщеного на полігоні ТПВ, який обслуговує КАТП; кількість абонентів, яким здійснюється нарахування плати за вивіз сміття (окремо по приватному сектору та багатоповерхівкам); загальний річний обсяг нарахування пати за вивіз побутового сміття; кількість контейнерів для сміття, встановлених на території м.Краматорська. (а.с.27)

Відповідач листом №558-04 від 15.02.2016 року повідомив про продовження строку розгляду запиту (а.с.28), у зв'язку з чим позивач скаржився до Краматорського міського голови (а.с.29-30), а листом №857-04 від 11.03.2016 року - відмовив в наданні запитуваної інформації, оскільки не відносить її до публічної та не вважає себе розпорядником публічної інформації (а.с.31-32).

Суд вважає таку відмову неправомірною, при цьому з досліджених доказів вбачає, що

- за організаційно-правовою формою КАТП 052810 є підприємством комунальної форми власності (а.с.33);

- згідно Статуту - КАТП 052810 засновано виконкомом Краматорської міської ради, створено на основі відокремленої частини комунальної власності, майно підприємства перебуває у комунальній власності і закріплене за ним на праві господарського відання (п.1.2, п.3.1 Статуту); підприємство створене з метою утримання території міста в нормальному санітарно-епідемічному стані та покращення його благоустрою. Для досягнення мети підприємство виконує: своєчасне збирання, транспортування, утилізацію та знешкодження побутових відходів; експлуатацію міського звалищного полігону; відлов, знешкодження та захоронення трупів тварин; транспортування трупів із місць подій до міського моргу (п.2.1 Статуту); поточне керівництво підприємством здійснюється директором, який зокрема несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечує фіксування фактів здійснення усіх господарських операцій (п.4.3 Статуту) (а.с.57-70);

- питання, які сформульовані у запиті позивача, становлять суспільний інтерес, що підтверджується матеріалами преси та обговорень на офіційному сайті газети «Новини Краматорська» в Інтернеті (а.с.34-42).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Пунктом 2 ч.1 ст.5 вказаного Закону визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 вказаного Закону визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у ст.13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визначаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

На розпорядників інформації, визначених у п.п.2, 3, 4 ч.1 та в ч.2 цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Статтею 19 вказаного Закону визначено питання щодо оформлення запитів на інформацію.

Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.

На підставі наведеного суд вважає, що в даній справі предметом є спір фізичної особи із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його відмови у доступі до публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Аналіз змісту питань, поставлених у запиті, дозволяє віднести їх до публічної інформації, яка цікава широкому загалу громадськості міста Краматорська, та запити адресовані до належної особи, яка володіє такою інформацією, тобто є розпорядним даної публічної інформації, а також може та повинна її надати на підставі статистичних відомостей, що має за результатами свого бухгалтерського обліку та фіксування фактів здійснення усіх господарських операцій, звітів про виконання рішень засновника. Відмову в наданні публічної інформації суд вважає неправомірною, у зв'язку з чим відповідача слід зобов'язати до її надання позивачу, поновивши його порушені права.

Відповідно до ст.94 КАС України, у зв'язку з прийняттям рішення про задоволення позову, за рахунок відповідача позивачу слід відшкодувати понесені судові витрати по оплаті судового збору при зверненні з позовом до суду (а.с.16).

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального автотранспортного підприємства 052810, директора Комунального автотранспортного підприємства 052810 ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Комунального автотранспортного підприємства 052810, що виявилися у відмові надати ОСОБА_1 відкриту публічну інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувану запитом на інформацію №085-2016р. від 11.02.2016 року.

Зобов'язати Комунальне автотранспортне підприємство 052810 надати ОСОБА_1 протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду відкриту публічну інформацію, запитувану запитом на інформацію №085-2016р. від 11.02.2016 року.

Стягнути з Комунального автотранспортного підприємства 052810 (84303, вул.Артема, 235, м.Краматорськ, Донецька обл., р/р 26009000105022 в ПАТ «Укрсоцбанк» м.Київ, код ЄДРПОУ 05448946, МФО 300023) на користь ОСОБА_1 понесені витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 коп.)

На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Л.М.Марченко