Справа № 2-а-173/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Стратовича О.В.
секретар Дворак Г.П.
з участю представника УПФ України
в Олевському районі ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області, Управління Пенсійного Фонду (УПФ) України в Олевському районі про стягнення допомоги громадянам та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просять суд стягнути на їх користь за період з 01.01.2006 року по 31.01.2009 року з УПСЗН Олевської РДА Житомирської області 6534,30 грн. допомоги кожному позивачу, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення та з Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі 30421,50 грн. доплати до пенсії кожному позивачу , як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії , проживають на радіоактивно забрудненій території, є непрацюючими пенсіонерами за віком і мають право на зазначені пільги.
Позивачі в судове засідання не з’явилися, але від них надійшла заява з проханням про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує.
Представник УПФ України в Олевському районі в судовому засіданні стосовно задоволення позову в частині стягнення коштів на користь позивачів з УПФ України в Олевському районі заперечує, вважає позов безпідставним, а також вважає, що позивачі пропустили річний строк звернення до суду.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілими 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а територія, на якій вони проживають , а саме с. Сущани Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копіями паспортів позивачів, довідкою Сущанської сільської ради Олевського району, посвідченнями потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії.
Позивачі є непрацюючими пенсіонерами за віком і отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто від в УПФ України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується копіями пенсійних посвідчень , обставинами зазначеними у запереченні відповідача .
Позивачам виплачується щомісячно допомога в розмірі 2,10 грн. , а також доплата до пенсії в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується непрацюючим пенсіонерам щомісячно грошова доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та виплати пенсії .
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, а тому суд вважає, що зазначені кошти слід стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА неправомірно обмежував позивачів у їх правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Щодо вимог заявлених до УПФ України в Олевському районі про стягнення з них доплати до пенсії, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником коштів. Тому в задоволенні позовних вимог до нього суд відмовляє.
Суд вважає, що позовні вимоги позивачів підлягають частковому задоволенню, оскільки відповідно до ст. 99 КАС України слідує, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачі звернулися до суду в лютому 2009 року, не заявили прохання про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, а тому стягненню підлягають кошти за період з 01.02.2008 року по 31.01.2009 року в сумі 2566,80 грн. допомоги та 12834,00 грн. доплати до пенсії кожному позивачу відповідно.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008; ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі про стягнення допомоги громадянам та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 2566,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 12834,00 грн. доплати до пенсії , передбаченої ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 2566,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 12834,00 грн. доплати до пенсії , передбаченої ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Звільнити ОСОБА_2, ОСОБА_3 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 308 грн. державного мита з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :