Постанова № 63517454, 15.12.2016, Болградський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
497/1623/16-а
Номер документу
63517454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

15.12.2016

Справа № 497/1623/16-а

Провадження № 2-а/497/33/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.12.2016 року Болградський районний суд Одеської області

в складі: головуючого - судді Раца В.А.

секретарі - Божевій І.Д.

за участю сторін: представника позивача - Пельтек С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Болграді адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області до Управляння Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання дій державного виконавця неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу та стягнення виконавчого збору, -

ВСТАНОВИВ:

19.08.2016 року позивач Управління пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області та просить постановити рішення яким визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби неправомірними, визнати протиправними та скасувати постанови державного виконавця про накладення штрафу від 10.08.2016 року та про стягнення виконавчого збору від 15.08.2016 року за виконавчим провадженням № 51091081.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 16.08.2016 року до управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області надійшла постанова державного виконавця від 10.08.2016 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду, а 17.08.2016 року надійшла постанова від 15.08.2016 року про стягнення з боржника виконавчого збору. Вищевказані постанови винесені на підставі виконавчого листа Болградського районного суду Одеської області № 2-а-120/10 від 27.08.2013 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Болградському районі проводити нарахування та виплату ОСОБА_3 як особі, віднесеної до категорії 1, державної пенсії не нижче 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.50 і 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 1 березня 2010 року довічно. Позивач з вищезазначеними постановами не згоден, вважає їх незаконними, та посилається на те, що громадянину ОСОБА_3 пенсія призначена довічно та за період з 01.03.2010 року по 22.07.2011 року ОСОБА_3 фактично отримав 80 769,00 грн., але розмір пенсії управлінням визначається відповідно до норм діючого законодавства, тому виконання рішення суду після 22.07.2011 року не можливе у зв'язку з тим, що 19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

В судовому засіданні представник позивача Пельтек С.І. підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, заяв про перенесення судового засідання до суду не надав. Відповідно до ч.4 ст.128 КАСУ у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 пояснила, що ОСОБА_3 являється учасником ліквідації ЧАЕС, відносно якого було прийнято судом рішення про нарахування пенсії, і це рішення виконувалося, однак на сьогоднішній день неможливо його виконувати, оскільки відбулися зміни в законодавстві у бюджетній сфері та змінено такий порядок.

Вислухавши пояснення представника позивача, свідка, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступних підстав.

Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, які регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ст. ст. 19, 46, 55 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Гарантії незалежності суддів, включаючи заходи їх правового захисту, матеріального і соціального забезпечення, поширюються на всіх суддів України і не можуть бути скасовані іншими нормативними актами України.

Судом встановлено, що на виконанні відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області знаходиться виконавче провадження № 51091081 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-120/10 від 27 серпня 2013 року виданого Болградським районним судом Одеської області про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області проводити нарахування та виплату ОСОБА_3, як особі, віднесеної до категорії 1, державної пенсії не нижче 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.50 і 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 1 березня 2010 року довічно.

Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого ч.2 ст.25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до ст.89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно ч. 1 статті 28 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. від 12.05.2016 року відкрито виконавче провадження з виконання вищевказаного виконавчого листа та 13.05.2016 цю постанову надіслано боржнику для самостійного виконання.

Постановою від 21.06.2016 року старшим державним виконавцем було виправлено арифметичну помилку у постанові про відкриття виконавчого провадження № 51091081 від 12.05.2016 року, яку надіслано на адресу боржника - Управління Пенсійного Фонду України в Болградському районі 23.06.2016 року та попереджено про відповідальність за невиконання законних вимог.

05.07.2016 року відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області отримав відповідь, в які УПФ України у Болградському районі Одеської області зазначив, що 04.03.2010 року по справі № 2-а-120/10 до управління вже надходили постанова відділу примусового виконання рішень про відкриття виконавчого провадження від 03.03.2010 № ДВ-4/107 про стягнення з управління на користь ОСОБА_3 сум не нарахованої і не виплаченої пенсії за січень та лютий 2010 року в розмірі 5237,80 грн. та зобов'язання провести перерахунок відповідно до вимог статті 50 і статті 54 ЗУ від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанова від 03.03.2010 р. № ДВ-4/108 про зобов'язання провести нарахування та виплату ОСОБА_3 як особі, віднесеної до категорії 1, починаючи з 1 березня 2010 року йому державної пенсії не нижче 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 відсотків мінімальних пенсій за віком відповідно до ст..50 і 54 ЗУ від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Про виконання зазначених постанов управлінням до підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області було направлено лист за вих.. № 1671/07 від 10.03.2010 року та копія платіжного доручення від 10.03.2010 року. 03.02.2012 року до управління надійшла заява від ОСОБА_3 щодо виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 16 грудня 2011 року. Згідно рішення апеляційного суду Одеської області від 16.12.2011 року управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2010 року по 02.03.2010 року та 03.03.2010 року по 22.07.2011 рік, оскільки у вказаній постанові суду не зазначено кінцевого терміну для перерахунку. Виконання рішення суду після 22.07.2011 року не можливе у зв'язку з тим, що 19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік». Тобто своєю відповіддю боржник повідомив державного виконавця, що даний виконавчий документ ним виконуватися добровільно не буде.

10.08.2016 року за невиконання рішення суду на боржника - Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області накладено штраф в розмірі 1020,00 грн. Дану постанову позивач отримав 16.08. 2016 року (вхідний №5484).

15.08.2016 року за невиконання боржником - Управлінням пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, виконавчого листа у наданий строк - з останнього стягнуто виконавчий збір у розмірі 2040,00 грн. Дану постанову позивач отримав 17.08. 2016 року (вхідний №5510).

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема виконавчі листи, що видаються судами.

Вимоги до виконавчого документа визначені в ст.18 Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч.1ст. 258 КАС України, за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

Відповідно до ст. 89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу та призначає новий строк для виконання.

У відповідності до частини 2 статті 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24.03.1998 року №202/98-ВР завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Частиною 1 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» закріплено обов'язок державного виконавця вживати передбачені цим Законом заходи примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

В силу частини 2 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.

Таким чином, враховуючи, що УПФ в Болградському районі Одеської області зазначило, що ними не буде виконуватися виконавчий лист №2-а-120/10, так як 19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», суд вважає постанови державного виконавця від 10.08.2016 року та від 15.08.2016 року цілком законними, тому позовні вимоги позивача УПФ в Болградському районі Одеської області не підлягають задоволенню як такі, що не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст.19, 46, 55 Конституції України, ст.ст 6,8,9,17,18,49,51,104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 11,28, 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -

ПОСТАНОВИВ

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області до Управляння Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання дій державного виконавця неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу та стягнення виконавчого збору - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня прийняття постанови.

Суддя В.А.Раца