Постанова № 63515255, 19.12.2016, Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
130/2885/16-а
Номер документу
63515255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2-а/130/134/2016

130/2885/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2016 р. м. Жмеринка

Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Шепель Костянтин Анатолійович, розглянувши в порядку скороченого провадження справу

за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом та вказав, що з вересня 2011 року та по даний час він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності другої групи, обчислену відповідно до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції до 01 жовтня 2011 року) в розмірі 90% середньомісячного заробітку на час виходу на пенсію. Розрахунки проводились на підставі положень Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року були внесені зміни до Закону України "Про державну службу", а саме цей закон доповнено ст. 37-1 такого змісту: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Тому в листопаді 2016 року позивач звернувся до відповідача із проханням здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування, подавши відповідну заяву та довідку виконавчого комітету Чернятинської сільської ради №1604 від 16 листопада 2016 року про розмір середньомісячного заробітку станом на 01 грудня 2015 року - 7995 грн. 80 коп.. У відповідь відповідач повідомив позивача про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки чинне на даний час законодавство не містить положень про перерахунок пенсії пенсіонерам, яким призначено пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що обмежують зміст та обсяг його права на пенсію, тому він звернувся до суду та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату раніше призначеної йому пенсії у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії в вересні 2011 року), згідно довідки Чернятинської сільської ради №1604 від 16 листопада 2016 року з розрахунку 90 % з 16 листопада 2016 року.

Представник відповідача надав до суду свої заперечення, мотивуючи їх тим, що відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213, постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1012 у позивача з 01 червня 2015 року відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. На підставі викладеного відповідач вважає вимоги позивача необґрунтованими та незаконними, тому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення з огляду на таке.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно з якими умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям. Про здійснення перерахунку пенсії в цьому нормативно акті не йдеться.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України (ст.1, ч.ч.1,2 ст. 8, ч.2 ст.19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1ст.46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (п.6 ч.1ст. 92 Конституції України).

За Конституцією України, Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 ст.116 Конституції України).

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним відповідачу 16 листопада 2016 року заяви про перерахунок пенсії та довідки відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, повинен бути здійснений з 01 грудня 2016 року.

Керуючись названими вище нормами Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідач зобов'язаний був із 01 грудня 2016 року перерахувати пенсію позивача, встановити її у розмірі 90% середньомісячного заробітку.

Доводи відповідача, в яких вказано, що згідно п. 4-5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 прийнятого Верховною Радою України 02 березня 2015 року в якому зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд до уваги не бере так як в розумінні цього положення закону, а також положень ст.22 Конституції України щодо права позивача на перерахунок пенсії, слід вважати, що скасуються норми щодо пенсійного забезпечення перелічених категорій осіб лише у разі їх призначення та неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, ст.ст. 2, 6-11, 14, 72, 94, 99, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 % заробітної плати працючого посадовця органів місцевого самоврядування відповідної посади та рангу станом на 01 грудня 2015 року.

Зобов'язати Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.№2005214857, перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за віком, у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії в серпні 2012 року) згідно довідки виконавчого комітету Станіславчицької сільської ради Жмеринського району № 1604 від 16 листопада 2016 року з розрахунку 90% із заробітку в розмірі 7995,80 грн. з 01 грудня 2016 року.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя К.Шепель