ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 року м. Київ К/800/26841/16
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий); Горбатюка С.А., Стрелець Т.Г., розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10 серпня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного військового комісаріату про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просив, з врахуванням уточнення позовних вимог від 04 травня 2016 року, визнати дії Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - відповідач) протиправними та зобов'язати останнє перерахувати і виплатити йому пенсію відповідно до статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін до статті 51 вказаного Закону, які внесено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15 липня 2015 року №614-УІІ, який набрав чинності 1 січня 2016 року.
На обґрунтування позову позивач зазначав, що він майор у відставці та перебуває на обліку в головному управлінні з 1 січня 2007 року і отримує пенсію за вислугу років. Протокольним рішенням №3 Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року погоджено пропозиції Міноборони щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил шляхом збільшення розмірів їх преміювання. Наказом Міністра оборони України №44 від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців ЗС України в 2016 році» підвищено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій, зокрема премія для офіцерів військових частин складає 450 відсотків посадового окладу. Зазначав, що збільшення премії є підставою для перерахунку пенсії, оскільки премія є однією зі складових грошового забезпечення військовослужбовців. У відповідь на його звернення щодо проведення перерахунку пенсії відповідач протиправно відмовив йому в цьому, пославшись на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Постановою Світловодського міськрайонного с уду Кіровоградської області від 10 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, позивач просить оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій скасувати, ухвалити нове судове рішення про задоволення адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, перевіривши оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 1 січня 2007 року і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Протокольним рішенням №3 Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року погоджено пропозиції Міноборони щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил шляхом збільшення розмірів їх преміювання. Наказом Міністра оборони України №44 від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році» підвищено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій. У зв'язку з цим, на думку позивача, з 01.01.2016 року, відповідно до даного наказу, підвищено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій, що є підставою для перерахунку пенсії позивача. Позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок пенсії. Листом від 11.01.2016 року № 1/Д-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило в перерахунку пенсії позивачу.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що премія, яку встановлено, зокрема наказом №44, передбачена лише на 2016 рік, тобто має тимчасовий характер, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Виплати премії дозволена за наявності певних умов і тільки в межах видатків, передбачених в кошторисі Міністерства оборони України.
Вищий адміністративний суд України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено Розділом VIII Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
На виконання статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Пунктом 1 цього Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до вищевказаної постанови № 294, протокольного рішенням №3 Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року та з метою окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році прийнято Наказ Міністра оборони України №44 від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», яким підвищено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій.
З урахуванням викладеного, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що премія, яку встановлено, зокрема, наказом №44 носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Аналогічна правова позиція висловлювалась Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 4 листопада 2014 року №21-248а14, у постанові від 23 грудня 2014 року №21-569а14, де визначено, що премія, яку встановлено, зокрема, наказами Міністра оборони України носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, а тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частин 3 статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, як то передбачено пунктом 1 Порядку прийнято не було (див. постанову Верховного Суду України від 5 квітня 2016 року у справі №21-2277а15).
Суди попередніх інстанцій зробили правильний висновок про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а наказ Міністерства оборони України № 44 від 27 січня 2016 року не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, а доводи, викладені в касаційній скарзі, зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав вважати судові рішення таким, що ухвалене з порушеннями норм матеріального або процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 200-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10 серпня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді :