У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1096/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дмитришена Р.М.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
14 грудня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Марцісь Ю.А.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представкника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "СБК" Водпроект" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "СБК" Водпроект" до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
27 липня 2016 року позивач, публічне акціонерне товариство "СБК" Водопроект" звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Вінницької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, в якому просив скасувати рішення Вінницької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області №0013241303 від 11.07.2016 року про застосування до публічного акціонерного товариства "СБК" Водопроект" штрафу у розмірі 68 983,84 та пені у розмірі 11 806,49 та стягнути на користь позивача судові витрати.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, та просив її задовольнити з підстав, викладених у ній.
Представник відповідача заперечила проти задоволення апеляційної скарги та просила залишити рішення суду І інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, публічне акціонере товариство "СБК "Водпроект" зареєстровано у Вінницькому міському управлінні юстиції з 26.02.1996 р., код ЄДРПОУ 01039607 та перебуває на податковому обліку в органах державної податкової служби з 08.08.1996 р., є платником податку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до рішення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області від 11.07.2016 №0013241303 до позивача на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" застосовано штраф у розмірі 68 983,84 грн. та нараховано пеню в загальному розмірі 11 806,49 грн. за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.05.2015 до 04.07.2016.
Не погоджуючись з рішеннями від 11 липня 2016 року №0013241303, позивач оскаржив його в судовому порядку.
Суд І інстанції, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, виходив з того, що зобов'язання із сплати єдиного внеску не були сплачені своєчасно (з порушенням термінів сплати), що, відповідно, зумовило правомірне нарахування штрафу і пені.
Колегія суду погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 67 Конституції України проголошено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України №2464-VI визначається, зокрема, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
ОСОБА_4 з ч. 2 ст. 6 Закону України №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 статті 8 Закону України №2464-VI передбачено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Статтею 9 Закону України №2464-VI встановлений порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема:
- платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй (п. 8 ст. 9);
- днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пп. 1 п. 10 ст. 9);
- у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (п. 11 ст. 9).
Частиною 12 статті 9 Закону встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
ОСОБА_4 з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 13 Закону передбачено, що органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Стаття 25 Закону України №2464-VI визначає заходи впливу та стягнення, зокрема -
- на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 11 ст. 25);
- орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме - накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25);
- про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (ч. 14 ст. 25).
За приписами ч.13 ст. 25 Закону нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Аналіз вищевказаних норм дає можливість зробити висновок, що за несплату та/або несвоєчасне перерахування єдиного внеску, нараховується штрафна санкція та пеня в розмірі 20% та 0,1 % відповідно, яка нараховується до фактичного перерахування коштів. При цьому, часткове погашення боргу здійснюється в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до акту №62/1702/01039607 від 29.01.2016 року планової виїзної документальної перевірки позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2012 року по 30.06.2015 року, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.06.2015 року, військового збору за період з 03.08.2014 року по 30.06.2016 року встановлено недоїмку по сплаті єдиного соціального внеску позивачем на суму 86 458,48 грн. За несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску позивачем за період з 01.01.2011 року по 30.06.2015 року на підставі ч. 10 п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-VI позивачу нарахована пеня у сумі 32 329,2 грн. та застосовано штраф у розмірі 53 908,89 грн.
Відповідно до рішення №0013241303 від 11.07.2016 року Вінницькою ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області на підставі ч.10 та п.2 ч. 11ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" позивачу нараховано штраф у розмірі 68 983,84 грн. та пеню у розмірі 11 806,49 грн. за період з 21.05.2015 року до 04.07.2016 року.
Як вбачається з карток особового рахунку єдиного соціального внеску ПАТ "СБК "Водпроект", 20.05.15 року позивачу збільшено суму недоїмки в розмірі 22912,12 грн. та станом на 20.05.15 сума недоїмки складала 91 555,15 грн., станом на 24.06.15 року було погашено недоїмку в сумі 7850 грн., в результаті чого загальна сума недоїмки складала 86 458,48 грн., 22.07.15р. погашено недоїмку в сумі 1402,79 грн., залишок не сплаченої суми становив 98410,72 грн.
В матеріалах справи містяться платіжні доручення №468 від 04.09.2015 року про сплату єдиного соціального внеску за травень на суму 26 036,27 грн., №470 від 04.09.2015 року про сплату єдиного соціального внеску за червень на суму 13 033,05 грн., №497 від 16.09.2015 року про сплату єдиного соціального внеску за липень на суму 22 471,90 грн. (а.с.25-27), які підтверджують, що позивачем несвоєчасно було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а отже нарахування штрафу і пені відповідачем відповідно до рішення №0013241303 від 11.07.2016 року здійснено в межах періоду, щодо якого було здійснено нарахування.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суми штрафних санкцій та пені, які нараховані на борг, що виник з 21.05.2015 року та був погашений позивачем після 30.06.2015 року, включені до рішення №0013241303 від 11.07.2016 року, що унеможливлює подвійне нарахування санкцій та пені за один і той самий період.
Щодо посилань апелянта на те, що рішення про нарахування пені та застосування штрафу приймається на наслідками розгляду акту, колегія суддів зазначає наступне.
За даними оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску ДФС та її територіальними органами формується звітність про нарахування та надходження податків, зборів, єдиного внеску, надходження митних та інших платежів до бюджетів, податковий борг, недоїмку зі сплати єдиного внеску, відшкодування податку на додану вартість, результати контрольно-перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачені податки, збори, єдиний внесок тощо.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Відповідно до положень Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом МФУ від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015р. за №508/26953, передбачено, що у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
ОСОБА_4 VІІ Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
За приписами п. 2 Р. VІІ Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені є документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення діяв у межах повноважень на підставі чинного законодавства , оскільки застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску здійснюється без проведення перевірок та за даними платника, що відображаються за даними інформаційної системи органів ДФС, а отже обов"язкове складання акту перевірки при застосуванні штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску діючим законодавчими та нормативними документами не передбачено.
Таким чином, апеляційний суд вважає рішення суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову законним та обґрунтованим. Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, а оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст.200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "СБК" Водпроект" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 20 грудня 2016 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6