ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2016 р. № 876/9289/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 15 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
23 грудня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, яким з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування стягнутої за рішення суду матеріальної допомоги в розмірі 27625,88 грн та індексації грошових доходів для перерахунку раніше призначеної пенсії, зобовязати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням стягнутої за рішенням суду матеріальної допомоги в розмірі 27625,88 грн, виплаченої заробітної плати за березень квітень 2014 року в сумі 5286, 29 та індексації грошових доходів за період з 26 березня 2014 року та виплатити різницю із врахуванням збільшення на суму стягнутої за рішенням суму матеріальної допомоги та заробітної плати протягом 2014-2015 років та надалі виплачувати пенсію з врахуванням збільшення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 26 березня 2014 року отримує пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України Про державну службу. При цьому, при звільненні Закарпатським обласним центром зайнятості не було виплачено належну позивачу грошову винагороду в розмірі 27 625, 88 грн. Зазначені кошти 10.12.2015 стягнуті із Закарпатського обласного центру зайнятості на користь позивача згідно з рішенням суду на підставі виконавчого листа №807/1660/14/2015 від 24.09.2015. При цьому, з вказаної суми нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок в розмірі 3206, 92 грн та податок із доходів в розмірі 4151, 23 грн. На звернення позивача щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії із врахуванням стягнутих за рішенням суду коштів, відповідачем листом від 22.12.2015 № 02/Н-156 у такому перерахунку відмовлено та розяснено про відсутність підстав для його проведення.
Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії, з врахування сум, з яких сплачені єдиний внесок та податок з доходів фізичних осіб, протиправними та такими, що порушують його конституційні права на належне пенсійне забезпечення.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 15 лютого 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області щодо неврахування стягнутої згідно із рішенням суду грошової винагороди 27625, 88 грн, виплаченої заробітної плати в розмірі 5286, 29 грн за березень-квітень 2014 року та індексації грошових доходів для перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням стягнутої згідно із рішенням суду грошової винагороди в розмірі 27625, 88 грн, виплаченої заробітної плати в розмірі 5286,29 грн за березень квітень 2014 року та індексації грошових доходів за період з 26.03.2014 по теперішній час та виплатити різницю із врахуванням збільшення на суму стягнутої за рішенням суду грошової винагороди та заробітної плати протягом 2014-2015 років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним зясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскільки заробітна плата та грошова винагорода нараховані та виплачені позивачу після призначення пенсії, вказані грошові виплати не можуть враховуватися при обчисленні пенсії державного службовця.
В судове засідання сторони не зявились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддюдоповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював в Закарпатському обласному центрі зайнятості по 25.03.2014 року на посаді начальника відділу. З 26 березня 2016 року Управлінням пенсійного фонду в м. Ужгороді йому призначена пенсія відповідно зо Закону України «Про державну службу».
10 грудня 2015 року згідно з рішення суду, на підставі виконавчого листа №807/1660/14/2015 від 24.09.2015 із Закарпатського обласного центру зайнятості стягнуті на користь ОСОБА_1 невиплачені кошти в сумі 27625, 88 грн, з яких утримано і перераховано єдиний соціальний внесок 3206, 92 грн, та податок з доходів 4151, 23 грн, що підтверджується копіями платіжних доручень № 1916, № 1917 та № 1918 від 09.12.2015.
Окрім того, після звільнення та призначення пенсії у квітні 2014 року ОСОБА_1 була виплачена заробітна плата за березень-квітень 2014 року у розмірі 5286,29 грн, з якої сплачено податок з доходів фізичних осіб 748, 21 грн та єдиний внесок 298,23 грн.
11 грудня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду в м.Ужгороді із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії із врахуванням стягнутих на користь ОСОБА_1 грошових коштів в сумі 27625,88 грн згідно з рішення суду, з яких сплачені єдиний соціальний податок та податок із доходів.
Управління Пенсійного фонду в м.Ужгороді листом від 22.12.2015 №02/Н-156 відмовило позивачу у перерахунку пенсії та розяснило, що матеріальна допомога, стягнута згідно з рішенням суду не є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-XII (в редакції, чинній на день призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України Про оплату праці, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Беручи до уваги вищевикладені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що стягнуті на користь позивача кошти на підставі виконавчого листа №807/1660/14/2015 від 24.09.2015 згідно з рішенням суду, які є невиплаченою грошовою винагородою за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, а також нараховані суми заробітної плати у березні 2014 року та квітні 2014 року, входили до системи оплати праці державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу статті 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, а відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення, пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України Про оплату праці).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення враховуються при обчисленні пенсій.
Тому, отримані після призначення пенсії ОСОБА_1 суми, на які він набув право, перебуваючи на державній службі, є підставою для перерахунку пенсії позивачу з моменту призначення пенсії, з урахування отриманих після призначення пенсії коштів, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 15 лютого 2016 року у справі №308/14825/15-а без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддяІ. В. Глушко
СуддіО.О. Большакова
ОСОБА_2
Ухвала складена в повному обсязі 20.12.2016.