УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 р. Справа № 876/5260/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЗаверухи О.Б.,
суддівГінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засіданняАндрушківа І.Я.,
представника позивачаОСОБА_1,
представника відповідачаОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ТВК «Перша приватна броварня «Для людей як для себе!» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
04 січня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю ТВК «Перша приватна броварня «Для людей як для себе!» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 15 грудня 2015 року № 000464.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07 серпня 2015 року було подано звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року за формою № 1-ОА в електронній формі. Проте, відповідач застосував до позивача штрафні санкції, оскільки не було подано відповідного звіту у паперовій формі у відповідності до форми 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв», затвердженої наказом ДПА України від 27 квітня 2006 року № 228.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної фіскальної служби України від 15 грудня 2015 року № 000464 про застосування фінансових санкцій.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачем було вчасно подано звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року за формою № 1-ОА у спосіб та в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Не погодившись з прийнятою постановою, Державна фіскальна служба України подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема зазначає, що відповідно до форм звітів № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв» та інструкцій Звіти складаються субєктами господарювання окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, надаються в електронному вигляді та на паперових носіях до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України за місцем реєстрації субєкта господарювання.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Державної фіскальної служби України від 15 грудня 2015 року № 000464 за порушення частини 3 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: неподання звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року, відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано до ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей - як для себе!» фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн(а.с.11-12).
Вищезазначене рішення винесене на підставі висновку від 17 серпня 2015 року № 4547/8/13-01-21-02-15 про неподання звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв згідно форми № 1-ОА ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей - як для себе!» за липень 2015 року(а.с.37-38).
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Форма № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв», а також Інструкція щодо заповнення форми № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв», затверджені наказом ДПА України від 27 квітня 2006 року № 228, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2006 року за № 713/12587.
Згідно із п.п. 72.1.1.2. п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних із сплатою податків і зборів. Згідно п. 74.1 ст. 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує податкову і митну політику. У відповідності до п. 74.2 Податкового кодексу України, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Відповідно до п. 1 розділу І Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011 (далі по тексту - Інструкція № 233) квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС. Подання податкових документів в електронному вигляді - подання податкових документів до органів ДПС у визначеному для документообігу порядку за умови включення платника податків до системи подання податкових документів в електронному вигляді
Пунктом 1 Розділу ІІ вказаної Інструкції встановлено, що платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Відповідно до п. 4 Розділу ІІ Інструкції № 233 податкові документи в електронному вигляді з обов'язковими реквізитами (у тому числі з електронним цифровим підписом платника податків (його посадових осіб), подані відповідно до цієї Інструкції, згідно із законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися під час судового або досудового вирішення спорів.
Згідно із п. 5. Розділу ІІ Інструкції № 233 у разі подання податкового документа в електронному вигляді платник податків має право не подавати податкові документи на паперових носіях.
Пунктом 7.5. Розділу ІІІ вказаної Інструкції передбачено, що підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС
Відповідно до п. 7.6. Розділу ІІІ Інструкції № 233 якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
З матеріалів справи слідує, що 07 серпня 2015 року ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей - як для себе!» було подано звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року за формою № 1-ОА. Із квитанції № 2 слідує, що 07 серпня 2015 року о 17:22:39 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС було прийнято пакет з реєстраційним номером НОМЕР_1, в якому містився звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року. Відправником даної квитанції № 2 зазначено Державну фіскальну службу України. Виявлених помилок при поданні даного звіту немає.
Враховуючи вищенаведене, позивачем було вчасно подано звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року за формою № 1-ОА у спосіб та в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Крім того, колегія суддів зазначає, що санкцією абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не передбачено санкції за неподання звіту у відповідності до форми № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв» саме у паперовій формі.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції та під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачем було надіслано в електронній формі звіт у строк, передбачений законодавством.
Відтак, враховуючи вчасне надіслання звіту ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей як для себе!», колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування санкцій передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Державної фіскальної служби України від 15 грудня 2015 року № 000464 є протиправним.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Львівської митниці Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року у справі № 813/14/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:О.Б. Заверуха
Судді:О.М. Гінда
ОСОБА_3