Ухвала суду № 63513773, 14.12.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
805/2557/16-а
Номер документу
63513773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2016 року справа № 805/2557/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання - Куленко О.Д., за участю представників позивача - Кошель М.М., Чихабах Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року у справі № 805/2557/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій, визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнень, просило: визнати протиправними дії по нарахуванню та стягненню штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 450 599,28 грн.; визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002281204 від 20.05.2016 року; визнати протиправними дії з нарахування пені по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у сумі 607 531 грн., зобов'язати виключити з картки облікового рахунку обчислену пеню на виявлену суму несвоєчасної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період з 01.10.2014 року по 29.12.2015 року в розмірі 607 531 грн. (а.с. 4-11, 159-160).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року позов було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправними дії Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області по нарахуванню та стягненню штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 450 599,28 грн.; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0002281204 від 20.05.2016 року; визнано протиправними дії Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з нарахування пені по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів за період з 01.10.2014 року по 29.12.2015 року у сумі 607 531грн.; зобов'язано Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області виключити з картки облікового рахунку обчислену пеню на виявлену суму несвоєчасної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період з 01.10.2014 року по 29.12.2015 року в розмірі 607 531 грн. (а.с. 200-203).

Не погодившись з таким рішенням, Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 206-213).

Представники позивача у судовому засіданні просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» зареєстровано в якості юридичної особи 23.09.2004 року, що підтверджується Витягом з ЄДР, знаходиться на податковому обліку у відповідача.

Позивачем було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2013 рік від 25.02.2014 року за № 9090618909, в якій самостійно визначено авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно у сумі 375501 грн. (рядок 23 Декларації).

Відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати позивачем податку на прибуток за період з 30.09.2014 року по 30.12.2015 року, якою встановлено порушення строку сплати позивачем суми авансових внесків з податку на прибуток, визначеного п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України. За результатами перевірки було складено акт від 19.04.2016 року за № 27/05-81-12-04-1/33200048 та винесено спірне податкове повідомлення-рішення № 0002281204 від 20.05.2016 року, яким донараховано штрафні санкції в розмірі 450 599,28 грн.

Основним завданням камеральної перевірки є: перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, та перевірка правильності застосування ставок податків і податкових пільг, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок.

Відповідно до п.76.1, п.76.2 ст.76 Кодексу камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до приписів п. 86.2 ст.86 Кодексу за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно приписів акту перевірки контролюючим органом було встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток, створених за участю іноземних інвесторів та з авансових внесків з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, а саме: за вересень 2014 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 30.09.2014 року - погашено за рахунок переплати у сумі 9 грн. 61 коп., та сплачено 28.07.2015 року у сумі 75 грн., 03.08.2015 року у сумі 13 246 грн. 97 коп., 04.08.2015 року у сумі 170 грн., 11.08.2015 року у сумі 3 грн. 09 коп., 25.09.2015 року у сумі 20 грн., 06.10.2015 року у сумі 161 656 грн. 78 коп., 30.12.2015 року у сумі 200 319 грн. 55 коп., тобто, з затримкою більше 30 календарних днів; за жовтень 2014 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 30.10.2014 року погашено 30.12.2015 року у сумі 375 501 грн., тобто з затримкою більше 30 календарних днів; за листопад 2014 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 30.11.2014 року погашено 30.12.2015 року у сумі 375 501 грн., тобто з затримкою більше 30 календарних днів; за грудень 2014 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 30.12.2014 року погашено 30.12.2015 року у сумі 375 501 грн., тобто з затримкою більше 30 календарних днів; за січень 2015 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 30.01.2015 року погашено 30.12.2015 року у сумі 375 501 грн., тобто з затримкою більше 30 календарних днів; за лютий 2015 року у сумі 375 501 грн. по строку сплати 02.03.2015 року погашено 30.12.2015 року у сумі 375 501 грн., тобто з затримкою більше 30 календарних днів.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, у редакції, що діяла до 01.01.2016, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Разом з тим, постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2014 року по справі № 810/6146/14 було визнано протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганни Георгіївни по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 26.09.2014 р. № 12661050050001280 про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048); зміна складу або інформації про засновників; визнано протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганни Георгіївни по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 30.09.2014 р. № 12661070051001280 про внесення змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048), що не пов'язані зі змінами в установчих документах; зміна керівника юридичної особи; визнано протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганни Георгіївни по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 30.09.2014 № 12661050052001280 про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048); зміна місцезнаходження; визнано протиправним та скасовано запис від 26.09.2014 р. № 12661050050001280, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганною Георгіївною про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048); зміна складу або інформації про засновників; визнано протиправним та скасовано запис від 30.09.2014 р. № 12661070051001280, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганною Георгіївною про внесення змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048), що не пов'язані зі змінами в установчих документах; зміна керівника юридичної особи; визнано протиправним та скасовано запис від 30.09.2014 р. № 12661050052001280, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Орел Ганною Георгіївною про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048); зміна місцезнаходження; зобов'язано Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та легалізації реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області передати реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048) до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року по справі № 810/6146/14 було скасовано постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2014 року в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та легалізації реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області передати реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінбіас Фарма" (код ЄДРПОУ: 33200048) до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку. В задоволені позову в цій частині було відмовлено. В іншій частині постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2014 року було залишено без змін.

Додатковою постановою Київського окружного адміністративного суду від 08.06.2015 року по справі № 810/6146/14 було скасовано запис від 02.12.2014 р. про заборону на проведення реєстраційних дій, внесений до Єдиного державною реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ОСОБА_5 щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (код ЄДРПОУ: 33200048); скасовано запис від 04.11.2014 р., внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за допомогою програмних засобів Державним реєстратором Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області Кравченком Сергієм Григоровичем про зняття з обліку та відправку реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (код ЄДРГІОУ: 33200048) до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області в зв'язку зі зміною місцезнаходження та відкликати передану реєстраційну справу; скасовано запис від 04.11.2014 р. №13551070055006802, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області Кравченком Сергієм Григоровичем про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (код ЄДРПОУ: 33200048); зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників; скасовано запис від 04.11.2014 р. №13551060054006802, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області Кравченком Сергієм Григоровичем про підтвердження відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (код ЄДРПОУ: 33200048): зміна інформації про утворення юридичної особи, зміна додаткової інформації; скасовано запис від 04.11.2014 р. №1355107005300682. внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державним реєстратором Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області Кравченком Сергієм Григоровичем внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінбіас Фарма» (код ЄДРПОУ: 33200048), зміна керівника юридичної особи.

Частиною 1 статті 134 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.

Тобто платник податків, який є суб'єктом господарювання, має право розпоряджатися належним йому майном, зокрема коштами, на свій розсуд. Право розпоряджатися своєю власністю гарантоване також статтею 41 Конституції України.

Розпорядження коштами полягає у їх переказі із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

З урахуванням обставин, встановлених Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року по справі №810/6146/14, позивач у період з вересня 2014 року по грудень 2015 року був позбавлений права розпоряджатися майном, в тому числі коштами підприємства, у зв'язку з проведенням невідомими особами змін у складі учасників товариства, змін місцезнаходження товариства та змін діючого керівника товариства ОСОБА_7, що призвело до рейдерського захоплення підприємства.

З матеріалів справи вбачається, що позивач відновив роботу товариства та 30.12.2015 року надав до контролюючого органу податкову звітність з податку на прибуток підприємства за 2014 рік за № 9082195239 за підписом керівника ОСОБА_7, якою визначено зобов'язання по сплаті податку на прибуток підприємства за результатами 2014року у сумі 1129573грн.

Сторонами не заперечується факт несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за період з вересня 2014 року по березень 2015 року, проте колегією суддів встановлено, що фактично позивач був позбавлений юридичної можливості вчиняти будь-які дії щодо управління товариством. Так, керівник товариства, який був обраний на підставі протоколу загальних зборів учасників товариства від 21.09.2013 року та призначений на посаду наказом про прийняття на роботу № 125-П від 24.09.2013 року, був позбавлений права підпису первинних, банківських та податкових документів у зв'язку з протиправними змінами у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців чинного керівника юридичної особи.

Крім того, позивачем до суду апеляційної інстанції було надано сертифікат Донецької торгово-промислової палати.

Донецька торгово-промислова палата видала позивачу сертифікат № 7090 від 14.12.2016 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який засвідчує позивачу форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов'язку платника податків, а саме: сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами: податку на прибуток за вересень 2014 року - лютий 2015 року, виконання якого наступило: 30.09.2014, 30.10.2014, 30.11.2014, 30.12.2014, 30.01.2015, 02.03.2015, які унеможливили його виконання в зазначений термін.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII.

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053», яким визначено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, зокрема м. Маріуполь Донецької області.

Відповідно до частини 2-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Згідно з додатком до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Донецьк та м. Маріуполь Донецької області.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Відповідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що, оскільки сертифікатом Донецької торгово-промислової палати № 7090 від 14.12.2016 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) встановлена неможливість сплати позивачем податку на прибуток за вересень 2014 року - лютий 2015 року у строки, встановлені нормативно-правовими актами, тому податкове повідомлення-рішення № 0002281204 від 20.05.2016 року підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій по нарахуванню та стягненню штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 450 599,28грн., визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002281204 від 20.05.2016 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до приписів п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання з податку на прибуток (авансових внесків з податку на прибуток) на суму податкового боргу, відповідачем за період з 01.10.2014 року по 29.12.2015 року була нарахована позивачу пеня в розмірі 607531 грн.

Таким чином, з урахуванням попередніх висновків стосовно обґрунтованості позовних вимог про скасування спірного податкового повідомлення-рішення, колегія суддів вважає вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача з нарахування пені по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у сумі 607531 грн., зобов'язання виключити з картки облікового рахунку обчислену пеню на виявлену суму несвоєчасної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період з 01.10.2014 року по 29.12.2015 року в розмірі 607531грн. такими, що підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року у справі № 805/2557/16-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року у справі № 805/2557/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 19.12.2016.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов