Головуючий у 1 інстанції - Чернобривко Л.Б.
Суддя-доповідач - Васильєва Ірина Анатоліївна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2016 року справа №415/1883/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Васильєвої І.А.
Судді: Жаботинської С.В.
Казначеєва Е.Г.
Секретаря судового засідання: Борисова А.Б.,
За участю сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача, 1 - ОСОБА_3, Шенькарук С.М.,
відповідача, 2 - Шенькарук С.М.,
третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лисичанської міської ради Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 09 листопада 2016 року у справі № 415/1883/16-а за позовом ОСОБА_5 до Лисичанської міської ради Луганської області, міського голови м. Лисичанська Шиліна Сергія Івановича, третьої особи: Лисичанське міське відділення «Спілка ветеранів Афганістану» організації Української спілки ветеранів Афганістану про оскарження дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2016 року ОСОБА_5 (далі - позивач, ОСОБА_5.) звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Лисичанської міської ради Луганської області (далі - відповідач 1, Лисичанська міська рада), міського голови м. Лисичанська Шиліна Сергія Івановича (далі - відповідач 2 - міський голова), третьої особи: Лисичанське міське відділення «Спілка ветеранів Афганістану» організації Української спілки ветеранів Афганістану (далі - третя особа, «Спілка ветеранів Афганістану») з вимогами про:
1) визнання протиправною дію Лисичанської міської ради щодо відмови проведення громадських слухань;
2) визнання протиправною бездіяльність міського голови м. Лисичанська, Лисичанської міської ради щодо нездійснення дій, направлених на скликання і проведення громадських слухань;
3) зобов'язання Лисичанську міську раду, міського голову м. Лисичанська скликати та провести громадські слухання в строки та в порядку визначеному законодавством України;
4) судові витрати покласти на Лисичанську міську раду в солідарному порядку (арк. справи 1).
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 09 листопада 2016 року вказаний адміністративний позов задоволено, визнано протиправною дію Лисичанської міської ради щодо відмови проведення громадських слухань; визнано протиправною бездіяльність Лисичанської міської ради, міського голови м. Лисичанська Шиліна Сергія Івановича щодо нездійснення дій, направлених на скликання і проведення громадських слухань, зобов'язано міського голову м. Лисичанська Шиліна Сергія Івановича скликати та провести громадські слухання в строки та в порядку визначеному законодавством України (арк. справи 143, 144-148).
Не погодившись із таким рішенням суду Лисичанська міська рада (далі - апелянт, міська рада) звернулась до Донецького апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в доводах якої апелянт посилався на те, що судом під час винесення постанови не взято до уваги, по-перше, що відповідно до ст. 2.7.2 Статуту Лисичанської міської ради, громадські слухання скликаються міським головою, а не міською радою, міська рада може бути тільки ініціатором, але такої ініціативи від міської ради не надходило. В листі - зверненні йдеться мова стосовно функціонування ринку, розташованого на кварталі Центральному, але дане питання не може бути винесено на обговорення з огляду на те, що на теперішній час земельна ділянка в районі будинку 5а у кв. Центральному м. Лисичанська перебуває в оренді у Лисичанського міського відділення Спілки ветеранів Афганістану (організації Української спілки ветеранів Афганістану) для розміщення скверу «Військової слави» - озелененої території загального користування площею 0,2402 га., на підставі рішення Лисичанської міської ради № 62/1059 від 24 лютого 2014 року. При цьому вищезазначене рішення оскаржувалось в судовому порядку, але даний позов залишено без розгляду. Тобто вищезазначена земельна ділянка на сьогодні сформована та зареєстрована у Державному земельному кадастрі, як об'єкт цивільних прав Лисичанського міського відділення спілки ветеранів Афганістану організації Української спілки ветеранів Афганістану.
По-друге, обґрунтовуючи підстави для задоволення позову суд першої інстанції послався на необхідність виконання вимог статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. З Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 25.05.2011 року № 555, але з даним висновком неможливо погодитися на підставі того, що згідно зі статтею 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється. Але ні міська рада, ні міський голова, ні виконавчі органи міської ради не планували та не планують взагалі розгляд проектів містобудівної документації, визначених ч. З ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», щодо території, відносно якої позивач просить призначити та провести громадські слухання з причин неможливості планування та розміщення на даній земельній ділянці ринку з дотриманням визначених чинним законодавством пунктів. Крім того, як зазначалось вище, дана територія не може бути предметом обговорення на громадських слуханнях з огляду нате, що перебуває в оренді і є об'єктом цивільних прав Лисичанського міського відділення Спілки ветеранів Афганістану, тобто вона не є вільною земельною ділянкою.
З урахуванням викладеного, апелянт просив задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову (арк. справи 156-161).
Позивач та його представник до судового засідання не з'явились, на адресу суду 14 грудня 2016 року надіслали заперечення, в яких посилаючись на те, що питання функціонування ринку за час с 2010 року по день подачі звернення в 2016 році так і не було вирішено, тобто КП «Лисичанський ринок» згідно реєстрів існує, а тому ставити питання про функціонування ринку є доцільним, з огляду на що просили відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін, а справу розглянути за їх відсутністю.
У судовому засіданні представники відповідача 1, 2 підтримали доводи апеляційної скарги, додаткового зазначили, що діяльність КП «Лисичанський ринок» припинена у 2011 році (на виконання подання прокуратури м. Лисичанська, про що Лисичанською міською радою 18 січня 2011 року прийнято рішення «Про припинення юридичної особи шляхом ліквідації») (арк. справи 104).
Третя особа, або її представники до судового засідання не з'явились, належним чином повідомлені судом про розгляд справи.
Відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доводи, заперечення та пояснення представників відповідача 1, 2, вивчивши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як вбачається з позовної заяви, звернення позивача до суду обумовлено відмовою першого заступника міського голови ОСОБА_3 листом від 15 квітня 2016 року у проведенні громадських слухань на колективний запит мешканців м. Лисичанську від 29 березня 2016 року, які виявили бажання «функціонування ринку, що розташований на кварталі Центральному у м. Лисичанську».
З аналізу відповіді першого заступника міського голови ОСОБА_3 листом від 15 квітня 2016 року у проведенні громадських слухань на вищенаведений колективний запит мешканців м. Лисичанську вбачається, що першим заступником Лисичанської ради не відмовлено у проведенні громадських слухань з питань функціонування ринку, а роз'яснено мешканцям про не доцільність проведення вказаних громадських слухань з питання функціонування ринку з огляду на те, що в листі - зверненні йдеться мова стосовно функціонування ринку, розташованого на кварталі Центральному, але дане питання не може бути винесено на обговорення з огляду на те, що на теперішній час земельна ділянка в районі будинку 5а у кв. Центральному м. Лисичанська перебуває в оренді у Лисичанського міського відділення Спілки ветеранів Афганістану (організації Української спілки ветеранів Афганістану) для розміщення скверу «Військової слави» - озелененої території загального користування площею 0,2402 га., на підставі рішення Лисичанської міської ради № 62/1059 від 24 лютого 2014 року. При цьому вищезазначене рішення оскаржувалось в судовому порядку, але даний позов залишено без розгляду. Тобто вищезазначена земельна ділянка на сьогодні сформована та зареєстрована у Державному земельному кадастрі, як об'єкт цивільних прав Лисичанського міського відділення спілки ветеранів Афганістану організації Української спілки ветеранів Афганістану.
Колегією суддів перевірені вказані обставини, та дійсно, як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи діяльність КП «Лисичанський ринок» припинена у 2011 році (на виконання подання прокуратури м. Лисичанська, про що Лисичанською міською радою 18 січня 2011 року прийнято рішення «Про припинення юридичної особи шляхом ліквідації»).
Вказане рішення не скасовано та є діючим.
24 липня 2013 року рішенням Лисичанської міської ради № 50/869 по розгляду клопотання громадської організації та заяви громадян про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вирішено дозвіл ЛИСИЧАНСЬКОМУ МІСЬКОМУ ВІДДІЛЕННЮ СПІЛКИ ВЕТЕРАНІВ АФГАНІСТАНУ ОРГАНІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИ ВЕТЕРАНІВ АФГАНІСТАНУ (ВОЇНІВ - ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТІВ) на розроблення, з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 0,2402 га, розміщеною за адресою: м. Лисичанськ, кв. Ленінського комсомолу, район буд. 5А, для розміщення скверу «Військової слави» - озелененої території загального користування.
Як вбачається з довідки з державної статистичної звітності від 24 грудня 2013 року, Лисичанському міському відділенню спілки ветеранів Афганістану надана згода на проектування документів по для розміщення скверу.
Згідно з договором оренди землі від 13 березня 2014 року укладеного між Лисичанською міською радою (Орендодавець) та Лисичанським міським відділенням Спілки ветеранів Афганістану Організації Української спілки ветеранів Афганістану (Орендатор) вбачається, що на підставі рішення № 62/1059 від 27 лютого 2014 року орендатору затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення скверу «Військової слави» - озелененої території загального користування, кадастровий номер: 4411800000:55:002:0147, яка знаходиться за адресою: Луганська область, кв. Ленінського комсомолу, буд. 5А (також до вказаного договору укладені додаткові угоди) (арк. справи 97-104). Договір укладений строком на п'ять років.
Рішенням від 24 грудня 2015 року кв. Ленінського комсомолу перейменований на кв. Центральний.
Згідно з Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права в оренді Лисичанського міського відділення Спілки ветеранів Афганістану Організації Української спілки ветеранів Афганістану перебуває земельна ділянка в районі будинку 5а у кв. Центральному м. Лисичанська для розміщення скверу «Військової слави» - озелененої території загального користування площею 0,2402 га., на підставі рішення Лисичанської міської ради № 62/1059 від 24 лютого 2014 року (арк. справи 104).
Тобто вищезазначена земельна ділянка на сьогодні зареєстрована у Державному земельному кадастрі, як об'єкт цивільних прав Лисичанського міського відділення спілки ветеранів Афганістану організації Української спілки ветеранів Афганістану, діяльність КП «Лисичанський ринок» припинена ще у 2011 році (на виконання подання прокуратури м. Лисичанська, про що Лисичанською міською радою 18 січня 2011 року прийнято рішення «Про припинення юридичної особи шляхом ліквідації»).
До того ж відповідачами на підтвердження того, що Комунальному підприємству «Лисичанський ринок» на території м. Лисичанська не надавались в користування (або у власність) земельні ділянки для розміщення ринку, або по іншому цільовому призначенню надано довідку управління власності Лисичанської міської ради від 13 грудня 2016 року № 1470/01-02.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 16.01.2016 року до Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, поштою надійшло депутатське звернення Народного депутата України Дунаева С.В., про те, що у відповідності зі ст. 7 закону України «Про статус народного депутата України» до нього звернувся голова Лисичанського міського відділу воїнів-інтернаціоналістів України Союзу ветеранів Афганістану
ОСОБА_8 з проханням сприяти вирішенню питання користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1. Згідно до змісту звернення зазначена земельна ділянка, відповідно до договору оренди землі від 13.03.2014 була надана
Лисичанською міською радою Лисичанському міському відділу воїнів-інтернаціоналістів України Союзу ветеранів Афганістану у оренду (платне користування) для забудови парку «Військової слави». Зараз орендатор не може користуватися орендованою земельною ділянкою в цілях зазначених у договорі через несанкціоноване розміщення на даній території торгівельного
ринку з продажу продуктів харчування та промислових товарів. Згідно до зазначеного вбачається, що права орендаря на використовування орендованої земельної ділянки на власний розсуд, відповідно до мети, обумовленої у договорі, грубо порушується.
Як повідомлено відповідачами, на теперішній час з урахуванням листа Лисичанського відділу поліції від 01 лютого 2016 року №3250/111/35-2016 прийнято рішення сконцентрувати увагу мобільної групи саме на ліквідації осередку несанкціонованої торгівлі, розташованому у кв. Центральний (в районі м. Брусничка), ця робота буде продовжуватись до його повної ліквідації у т. ч демонтажу незаконно встановлених конструкцій.
При цьому, в доповнення до вищенаведених пояснень відповідачами надано суду апеляційної інстанції рішення Лисичанської міської ради від 01 листопада 2016 року «Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд», в якому вирішено:
1) Управлінню з виконання політики Лисичанської міської ради в галузі житлово-комунального господарства:
- організувати демонтаж тимчасових споруд для провадження підп риємницької діяльності, а саме лотків у кількості 87 штук, які знаходяться за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, кв. І Центральний район будинків № 4, 5а, за рахунок коштів міського бюджету (схема додасться);
- готувати бюджетний запит про виділення коштів на здійснення за ходів по демонтажу, евакуації, зберіганню тимчасових споруд для прова дження підприємницької діяльності, та винести на розгляд чергової сесії Ли сичанської міської ради;
- укласти договір з суб'єктом господарювання про демонтаж, еваку ацію та зберігання з подальшим відшкодуванням власником (орендарем, ко ристувачем) об'єктів фактично понесених витрат суб'єктом господарювання, який здійснював демонтаж, евакуацію та зберігання тимчасових споруд;
2)Лисичанському відділу поліції Головного управління Національної поліції Луганській області забезпечити громадський порядок під час демо нтажу та евакуації тимчасових споруд для провадження підприємницької ді яльності.
3)Відділу з питань внутрішньої політики, зв'язку з громадськістю та ЗМІ оприлюднити дане рішення в на офіційному сайті міської ради та в газе ті «Новий путь».
4)Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника мі ського голови Якимчука А.П.
Отже з аналізу вищевикладеного вбачається, що позивач, який діє в інтересах мешканців міста Лисичанська звернувся до суду з вимогами провести громадські слухання з питань функціонування ринку, територія якого на сьогоднішній день відповідно до договору оренди земельної ділянки перебуває в оренді Спілки ветеранів Афганістану строком на п'ять років (до 2019 року), на території якої у зв'язку з несанкціонованою торгівлею триває процедура по демонтажу тимчасових споруд для провадження підп риємницької діяльності, а саме лотків у кількості 87 штук, у тому числі за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, кв. Центральний, район будинків № 5а, з урахуванням чого у суду немає підстав для задоволення вимог оскільки дана територія не може бути предметом обговорення на громадських слуханнях з огляду на те, що перебуває в оренді і є об'єктом цивільних прав Лисичанського міського відділення Спілки ветеранів Афганістану, тобто вона не є вільною земельною ділянкою.
При цьому згідно зі статтею 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється, а на даний час, у зв'язку з тим, що територія земельної ділянки перебуває в оренді іншого суб'єкта господарювання, де йде демонтаж тимчасових несанкціонованих споруд, торгівлю з яких бажає привести к функціонуванню позивач, є неможливим.
До того ж, в рамках частини 4 статті 13 ЗУ «Про місцеве самоврядування» відповідно до ст. 2.7.2 Статуту Лисичанської міської ради, громадські слухання скликаються міським головою, тому правомірно у даному випадку відповідач роз'яснив позивачу про недоцільність їх скликання.
За змістом статті 6 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Водночас суб'єктивна оцінка порушеного права не є абсолютною. В деяких випадках сам законодавець визначає коло осіб, права яких можуть бути порушені внаслідок бездіяльності, вчинення суб'єктом владних повноважень певних дій чи прийняття актів, правомірно обмежуючи право інших осіб на звернення до суду за захистом порушених прав, свобод або інтересів.
У даному випадку колегія суддів не вбачає підстав, які призвели до того, що рішенням, суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи або інтереси позивача в особі мешканців міста, оскільки мешканці міста не повинні виявляти бажання функціонування ринку, де йде несанкціонована торгівля та проводиться з цього приводу перевірка та демонтаж тимчасових споруд. Та повинні розуміти, що вказана територія знаходиться в оренді іншого суб'єкта господарювання строком на п'ять років.
З урахуванням того, що судом першої інстанції не взяті вказані обставини до уваги, колегія робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог статті 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового про відмову у задоволенні позовних вимог.
Всі здійснені документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору підлягають розподілу відповідно до вимог статті 94 КАС України, але з огляду на положення частини 2 статті 94 КАС України, де визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, - судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору не можуть бути присуджені з позивача на користь відповідача.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Лисичанської міської ради Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 09 листопада 2016 року у справі № 415/1883/16-а, - задовольнити.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 09 листопада 2016 року у справі № 415/1883/16-а, - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Лисичанської міської ради Луганської області, міського голови м. Лисичанська Шиліна Сергія Івановича, третьої особи: Лисичанське міське відділення "Спілка ветеранів Афганістану" організації Української спілки ветеранів Афганістану про оскарження дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Постанова у повному обсязі складена 19 грудня 2016 року.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Суддів: С.В. Жаботинська
Е.Г. Казначеєв