Головуючий у 1 інстанції - Озеров В.О.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року справа №431/3654/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м.Краматорськ, вул.Марата, буд.15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 31 серпня 2016 року у справі №431/3654/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганської області), в якому просив:
визнати неправомірною відмову ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65765,64 грн.;
зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок пенсії з врахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65765,64 грн. з 07.11.2015 року, тобто з моменту її призначення та виплатити її заборгованість (а.с. 1-6).
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 31 серпня 2016 року зазначений позов ОСОБА_2 задоволений повністю, а саме:
визнано неправомірною відмову ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65765,64 грн.
зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65765,64 грн. з 07 листопада 2015 року, тобто з моменту її призначення та виплатити її заборгованість (а.с. 44-47).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність фактичним обставинам справи та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що на час призначення позивачеві пенсії Головне управління не мало жодних документів, які були б підставою для розгляду питання про розрахунок пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції. 07.06.2016 ОСОБА_2 звернувся до відповідача письмово з наступним питанням: «надати мені копію пенсійної справи завіреної належним чином та довідку щодо обчислення та нарахування мені пенсії, в якій вказати чи враховувалась грошова винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції при її обчисленні, якщо ні, то прошу обчислити, нарахувати та здійснити виплату не начислену різницю з моменту отримання пенсії». При цьому будь-яких довідок або інших документів, які б містили інформацію про грошову винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції позивачем на адресу ГУ ПФУ в Луганській області не було надано. Крім того, відповідач стверджує, що грошова винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції не може бути включена до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки такі виплати не входять до переліку додаткового грошового забезпечення, зазначених у статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992, пункті 1 та Додатку №26 до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (а. с. 59-61).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги з врахуванням письмових заперечень на неї позивача, і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 06.11.2015 №402 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України з 06.11.2015 за пунктом 64 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 12).
Довідкою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 22.01.2015 №ВДЗ/1500/А підтверджується участь позивача в період з 20.05.2014 в антитерористичній операції (а.с. 13).
З 07.11.2015 позивачеві призначено пенсію за вислугу років згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестату №36 від 24.12.2015 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 06.11.2015 №11/13-44, виданих Управлінням Державтоінспекції ГУМВС України у Луганській області (а.с. 24-27).
06.06.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання копії пенсійної справи завіреної належним чином та довідки щодо обчислення та нарахуванні йому пенсії, в якій вказати чи враховувалась грошова винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції при її обчисленні, якщо ні то просив обчислити, нарахувати та здійснити виплату ненараховану різницю з моменту отримання пенсії (а.с. 15).
Листом від 14.06.2016 №251/Д-11 пенсійний орган повідомив позивача про те, що розмір його пенсії обчислено згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 06.11.2015 № 11/13-44, виданої Управлінням Державтоінспекції ГУМВС України у Луганській області, з урахуванням таких його видів: надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 50%; премії - 210%. Винагорода за безпосередню участь в АТО до зазначеної довідки не включена. До встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. З огляду на вищезазначене, підстави для перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО відсутні (а.с. 16).
Відповідно до довідки без дати без номеру, підписаної головою ліквідаційної комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_3 та членом ліквідаційної комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_4, позивачеві нараховано та виплачено винагороду за безпосередню участь в АТО за період з травня 2014 року до листопада 2015 року в загальній сумі 65765,64 грн. (а.с. 14).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві 07.11.2015 року за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги керувався Постановами КМУ №1294 від 07.11.2007, №889 від 22.09.2010 і зазначив, що з аналізу зазначених норм вбачається, що щомісячна грошова винагорода, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну вислугу років, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такий висновок суду першої інстанції є помилковим.
Спірні відносини врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 (далі - Постанова №393) та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294), в редакція, чинних на момент виникнення спірних відносин.
Згідно ч.3 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Постанови №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом першим Постанови №1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком №26 «Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» до Постанови №1294 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, до яких належать:
-підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, відсотків посадового окладу;
-надбавка за кваліфікаційну категорію медичним працівникам з числа начальницького складу, відсотків посадового окладу;
- надбавка за особливості проходження служби у приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, в ізоляторах тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, у спецприймальниках для тримання осіб, підданих адміністративному арешту, відсотків посадового окладу;
- надбавка за роз'їзний характер роботи (замість добових), відсотків посадового окладу;
- доплата за особливі умови служби, відсотків посадового окладу;
- доплата за службу в нічний час, відсотків посадового окладу;
- надбавка за кваліфікаційну категорію, відсотків посадового окладу;
- підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії, відсотків посадового окладу;
- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відсотків посадового окладу.
Таким чином, перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ є вичерпним.
На підставі аналізу змісту п.1 Постанови №1294 та Додатку №26 до цієї постанови колегія суддів дійшла висновку, що такий вид грошових виплат як винагорода за безпосередню участь в АТО в даному випадку, не належить до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом №2262.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання неправомірною відмову ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65765,64 грн. не підлягають задоволенню, внаслідок чого також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги про визнання неправомірною відмову пенсійного органу в перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок порушення норм матеріального права, суд першої інстанції невірно вирішив справу за суттю вимог, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.197 ч.1 п.1, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити.
Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 31 серпня 2016 року у справі №431/3654/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді А.В. Гайдар
Р.Ф. Ханова