ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
19 грудня 2016 рокусправа № 808/6117/14 (ПРДО/808/14/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.09.2015 р. в справі № 808/6117/14 за позовом Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий флот Донбасу» про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток та інших показників податкової звітності,
ВСТАНОВИВ:
Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецької області (далі - Маріупольська ОДПІ) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий флот Донбасу» про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток та інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін та на підставі акту документальної позапланової виїзної перевірки № 310/05-19-22-01/32255274 від 29.05.2014 р. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Маріупольською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р., якою встановлено порушення приписів податкового законодавства в частині застосування ТОВ «Торговий флот Донбасу» звичайних цін. За результатами перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення про збільшення підприємству суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, податку на додану вартість, а також донараховано податкові зобов'язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та порушення вимог валютного законодавства, за завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та зменшено від'ємне значення з податку на додану вартість.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.09.2016 р. в задоволенні позову відмовлено.
Позивач Маріупольська ОДПІ в апеляційній скарзі просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про задоволення позову. Апелянтом зазначено про неврахування судом першої інстанції приписів п. 39.12 ст. 39, а також пп. 20.1.36 п. 20.1ст. 20 Податкового кодексу України, які прямо надають контролюючому органу право на звернення до суду з позовами про нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін. Дана норма є чинною та підлягає застосуванню. Відмовивши у задоволенні позову, суд першої інстанції фактично обмежив контролюючий орган у реалізації повноважень, передбачених Податковим кодексом України.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Маріупольською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Торговий флот Донбасу» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р., за результатами якої складений акт від 29.05.2014 р. № 310/05-19-22-01/32255274. Перевіркою, зокрема, встановлено порушення ТОВ «Торговий флот Донбасу» п. 1.32 ст. 1, пп. 1.20.1 п. 1.20 ст.1, п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135, пп. 153.2.1, 153.2.3 п. 153.2 ст. 153, пп. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток всього в сумі 2050871 грн., в тому числі за 1 квартал 2011 р. - на 12437 грн., за 2 квартал 2011 р. - на 145167 грн., за 3 квартал 2011 р. - на 101468 грн., за 4 квартал 2011 р. - на 50904 грн., за 1 квартал 2012 р. - на 36367 грн., за 2 квартал 2012 р. - на 16148 грн., за 3 квартал 2012 р. - на 16244 грн., за 4 квартал 2012 р. - на 1670171 грн., за 1 квартал 2013 р. - на 1965 грн.; пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, пп. 138.10.2 ст. 138 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 2013 р. на 238627 грн.; п. 188.1 ст. 188, п. 189.1 ст. 189, п. 186.3 ст. 186 Податкового кодексу України в частині заниження податку на додану вартість всього на суму 1817479 грн., в тому числі за червень 2011 р. - на 281369 грн., за жовтень 2012 р. - на 1536110 грн.
Підставою для вказаного висновку контролюючого органу зазначено порушення податкового законодавства при застосуванні ТОВ «Торговий флот Донбасу» звичайних цін.
За результатами перевірки Маріупольською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 17.06.2014 р. № 0000832201 про збільшення відповідачу суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1920138 грн., в тому числі за основним платежем - 1536110 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 384028 грн.; від 17.06.2014 р. № 0000842201 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2016145 грн., в тому числі за основним платежем - 1612916 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 403229 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.06.2015 р. у справі № 805/187/15-а скасовано податкові повідомлення-рішення Маріупольської ОДПІ № 0000812201 від 17.06.2014 р., № 000822201 від 17.06.2014 р., № 0000832201 від 17.06.2014 р., № 0000842201 від 17.06.2014 р., № 0000852201 від 17.06.2014 р. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.05.2015 р. постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності у контролюючого органу з 01.09.2013 р. компетенції на звернення до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.
Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Підпунктом 20.1.36 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.09.2013 р.) визначено право контролюючих органів звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.
Як встановлено п. 1 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України, стаття 39 Податкового кодексу України «Методи визначення та порядок застосування звичайної ціни» набрала чинності з 1 січня 2013 року.
Приписами пункту 39.15 зазначеної статті у редакції до 01.09.2013 р. встановлено, що визначені із застосуванням звичайних цін база, об'єкт оподаткування та інші показники податкового обліку використовуються контролюючими органами для проведення розрахунку податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності за результатами проведення перевірки. За результатами цієї перевірки приймається відповідне податкове повідомлення-рішення. У разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження цього податкового повідомлення-рішення, або несплати відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених цим Кодексом податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник контролюючого органу зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
Тобто, даною правовою нормою визначалась послідовність дій контролюючого органу, які включали обов'язкові етапи: проведення перевірки та прийняття за її результатами окремого податкового повідомлення-рішення, у якому визначається сума грошових зобов'язань внаслідок використання звичайних цін; звернення керівника контролюючого органу з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності як завершення законодавчо встановленої послідовності дій контролюючого органу із застосування звичайних цін.
При цьому, обов'язковою передумовою для звернення із відповідним позовом є відкликання податкового повідомлення-рішення, прийнятого контролюючим органом на підставі пункту 39.15 статті 39 Податкового кодексу України.
Законом України від 04.07.2013 р. № 408-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» статтю 39 викладено у новій редакції, яка набула чинності з 01.09.2013 р.
Редакція статті 39 Податкового кодексу України «Трансферне ціноутворення», яка діє з 01.09.2013 р., не містить приписів щодо компетенції контролюючого органу на звернення до суду з позовом про нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.
Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що з 01.09.2013 р. звернення контролюючого органу до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін, не ґрунтується на приписах чинного податкового законодавства, оскільки на час прийняття позивачем податкових повідомлень-рішень (17.06.2014 р.) та на час звернення позивача до суду з позовом (26.09.2014 р.) відсутній законодавчо встановлений порядок, який був врегульований попередньою редакцією статті 39 Податкового кодексу України в період його дії з 01.01.2013 р. до 01.09.2013 р.
Крім того, судовими рішеннями, які набрали законної сили (постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.06.2015 р. в справі № 805/187/15-а та ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.07.2015 р.) встановлено не підтвердження порушення ТОВ «Торговий флот Донбасу» податкового законодавства при застосуванні звичайних цін.
Доводи апелянта щодо наявності у контролюючого органу права на звернення з таким позовом до суду в силу приписів п. 20.1.36 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки Податковим кодексом України не встановлений порядок, який був врегульований попередньою редакцією статті 39 Податкового кодексу України в період його дії з 01.01.2013 р. до 01.09.2013 р.
Судом апеляційної інстанції клопотання позивача про здійснення заміни первісного позивача належним - Маріупольською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області залишається без задоволення.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.09.2015 р. в справі № 808/6117/14 залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.09.2015 р. в справі № 808/6117/14 за позовом Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий флот Донбасу» про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток та інших показників податкової звітності залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко