Постанова № 63513326, 19.12.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
826/14956/16
Номер документу
63513326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 грудня 2016 року № 826/14956/16

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., суддів Данилишина В.М., Келеберди В.І. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом і Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕРІТАТІС», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, про визнання неправомірним наказу та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Афродіта» з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач-1, ДАБІ України), Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області (далі - відповідач-2), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕРІТАТІС», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати Наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт»;

- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести до реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформацію про зареєстровані Декларації про початок виконання будівельних робіт № KC083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № KC083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).

В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що оскаржуваний наказ є протиправний та таким що підлягає скасуванню, з огляду на те що, відповідач-2 при винесені наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» порушив норми чинного законодавства. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник Відповідача-1 та третьої особи-2 у судове засідання не з'явились, про дату час місце судового засідання були належним чином повідомлені, свою позицію щодо заявлених позовних вимог не висловив.

Представник відповідача-2 у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав документи, що витребувались судом.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність подальшого розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи та показань, наданих свідком.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне

Фактичні обставини справи свідчать, що на підставі договору оренди земельної ділянки від 8 вересня 2016 року (з подальшими змінами і доповненнями від 26.10.2007 року та 16.12.20109 року) укладеного між Броварською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АФРОДІТА» (орендар), останнє отримало в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:00:057:0062, площею 26,8450 гектара, що розташована: на території другого житлового району міста Бровари в районі вулиці Богунської та вулиці Маяковського.

В подальшому, Товариством з обмеженою відповідальністю «АФРОДІТА» (далі - Довіритель) було видано довіреність Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕРІТАТІС» (далі - Повірений), відповідно до якої довіритель доручає повіреному здійснювати всі функції замовника будівництва житлових будинків, об'єктів соціальної та інженерної інфраструктури (надалі - об'єкт) на земельній ділянці, яка перебуває в оренді Довірителя на підставі Договору оренди земельної ділянки, укладеного із Броварською міською радою Київської області і посвідченого приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Базир Н.М. за реєстраційним номером 3120 від 08.09.2006 року, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 22 лютого 2006 року за №040633800366 із змінами та доповненнями, площа якої становить 26,8450 гектара, місце розташування - на території другого житлового району міста Бровари в районі вулиці Богунської та вулиці Маяковського, з цільовим призначенням - для будівництва, обслуговування та експлуатації індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури - землі житлової забудови.

На підставі вищевказаної довіреності, ТОВ «ПРОСПЕРІТАТІС» в Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області було зареєстровано Декларацію на початок виконання будівельних робіт за № КС083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), Декларацію на початок виконання будівельних робіт за № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та Декларацію на початок виконання будівельних робіт № КС083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).

12 вересня 2016 року з інформації наявної на офіційному інтернет-сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України, позивачу стало відомо про відсутність записів про зареєстровані Декларації на початок виконання будівельних робіт № КС083153642677 від 30.12.2015 року, Декларації на початок виконання будівельних робіт за № КС083153591173 від 25.12.2015 року та Декларації на початок виконання будівельних робіт № КС083153591157 від 25.12.2015 року.

З даного приводу, позивач звернувся до ТОВ «ПРОСПЕРІТАТІС», щодо наявності у останнього інформації про виключення з єдиного реєстру інформації щодо зареєстрованих декларацій про початок виконання будівельних робіт.

Листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 15 вересня 2016 року за вих. № 40-30216/9103 ТОВ «ПРОСПЕРІТАТІС» було повідомлено, що підставою для скасування реєстрації вищевказаних декларацій про початок виконання будівельних робіт, став Наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області від 22.08.2016 року № 6 «Про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт», яким на підставі встановлених будівельних норм, державних стандартів і правил, щодо об'єкта будівництва на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського, було скасовано Декларації про початок виконання будівельних робіт за № КС083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), Декларацію на початок виконання будівельних робіт за № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та Декларацію на початок виконання будівельних робіт № КС083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) та направлено Наказ на виконання до Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Вважаючи Наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області від 22.08.2016 року № 6 «Про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт» протиправними, а відтак і дії Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо внесення інформації про скасування реєстрації декларацій про початок будівельних робіт - протиправними позивач звернувся до суду для захисту своїх законних прав та інтересів.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Згідно вимог вказаного Закону, управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом: контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п. 1, 3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.

Згідно із статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» - для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

В п. 4 ч. 4 статті 41 цього Закону визначено, що посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Порядок проведення перевірок регулюється Постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року, якою затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 16 Постанови КМУ № 553 передбачено, що «За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком».

Відповідно до п. 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Крім того, ч. 7 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт;

2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;

3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Рішенням Броварської міської ради Київської області від 24.09.2015 року № 1565-58-06 було утворено Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області.

Цим же Рішенням було затверджено Положення про відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області.

П.п. 1 п. 4 Положення про відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області передбачено, що Відділ держархбудконтролю відповідно до покладених на нього завдань надає, отримує, реєструє, повертає документи що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію».

Як вбачається з наданого Відділом Державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 02.08.2016 року начальником відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області Мельниченком Богданом Миколайовичем, на підставі звернення гр. ОСОБА_3 (вх. 0807/1 від 08.07.2016 р.), що надійшло від ДАБІ України проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів правил Товариства з обмеженою відповідальністю «Просперітатіс», м. Київ, бульв. Івана Ленсе, 6.

Перевіркою, встановлено, що ТОВ «Просперітатіс» порушено вимоги ст. 31, ст. 34, ст. 37 Закону України про «Про регулювання містобудівної діяльності» при реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт, позаяк об'єкт будівництва - багатоквартирний житловий комплекс (ЖК - Скандія) на території II житлового району міста Бровари в районі вулиці Богунська та вулиці Маяковського Київської області належить до V категорії складності.

При цьому суд зазначає, що зазначений акт не скеровувався на адресу ТОВ «Просперітатіс» чи ТОВ «Афродіта», як вбачається з самого акту перевірки від 02.08.2016 року, наданого відповідачем.

Крім того, відповідно до матеріалів справи, відділом державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області за результатами перевірки було складено лише акт, при цьому доказів складання протоколу разом з приписом щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт до суду не надано.

В ході судового розгляду справи позивачем було надано листи від ДП «Укрдержбудекспертиза» від 13.09.2016 року, відповідно до яких за результатами розгляду представлених матеріалів, встановлено, що категорія складності зазначених об'єктів будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку (позиція №27,№28, №29 ) на території II житлового району м. Бровари, в районі вул. Богунська та вул.. Маяковського» може бути визначена як ІІІ за умови, що вказаний об'єкт будівництва не є частиною комплексу у розумінні положень ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», а також пункту 4.2 ДСТУ-Н Б 8.1.2-16:2013.

Таким чином, висновки відповідача, що зазначені у акті перевірки не ґрунтується на фактичних обставинах.

Між тим, позивачем жодних заяв про скасування зазначених вище декларації не подавалось, підприємство в стадії припинення не знаходиться, що не заперечувалось сторонами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області було протиправно видано наказ від 22.08.2016 року № 6 «Про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт», з огляду на те, що підстави для видання зазначено наказу були відсутні.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної архітектурно-будівельну інспекцію України вчинити дії, суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №92 від 24.06.2011 року затверджено Порядок ведення реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Пунктом 15 Порядку ведення реєстру визначено, що у разі прийняття наказу органом державного архітектурно-будівельного контролю про скасування реєстрації повідомлень чи декларацій, анулювання дозволу, набрання рішенням суду законної сили про скасування документа декларативного або дозвільного характеру посадові особи вносять відомості до реєстру про їх скасування або анулювання».

У відповідності до п. 8 Порядку ведення реєстру «Підставами для внесення Держархбудінспекцією поданих органом державного архітектурно-будівельного контролю даних до реєстру є отримання цим органом: повідомлення; повідомлення про зміну даних у цьому повідомленні; декларації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт або декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація); повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях, внесення змін до них у зв'язку з виявленими технічними помилками; скасування реєстрації повідомлення або декларації; прийняття рішення про видачу або анулювання дозволу, видачу сертифіката, повернення декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків; прийняття рішення про відмову у видачі дозволів чи сертифікатів.

Таким чином, враховуючи, що в ході судового розгляду визнано протиправним наказ від 22.08.2016 року № 6 «Про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт», а тому з метою відновлення порушених прав позивача підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Державної архітектурно-будівельну інспекції України внести до реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформацію про зареєстровані Декларації про початок виконання будівельних робіт № KC083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № KC083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).

Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно з вимогами ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачами як суб'єктами владних повноважень не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності винесення спірного рішення.

Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати Наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт».

3. Зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести до реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформацію про зареєстровані Декларації про початок виконання будівельних робіт № KC083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № KC083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).

4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756, 00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень).

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. А. Качур

Судді В.М. Данилишин

В.І. Келеберда