Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 грудня 2016 р. №820/6368/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- стягнути податковий борг з розрахункових рахунків комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" у банках, обслуговуючих такого платника податків шляхом стягнення коштів в сумі 655 231,03 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" має податковий борг перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість у загальній сумі 655 231,03 грн. У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Ізюмською ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області було направлено на адресу відповідача податкову вимогу, проте у встановлений податковим законодавством суму податкового боргу у розмірі 655 231,03 грн. відповідачем не було не сплачено. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених законодавством України, а тому наявні підстави для звернення до суду із позовом та стягнення суми боргу у судовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений відповідно до норм процесуального законодавства. Клопотань, заяв про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження до канцелярії суду від представника позивача не надходило.
Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений відповідно до норм процесуального законодавства. Проти задоволення вимог адміністративного позову заперечував з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, зазначивши, що комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, збиранню, транспортуванню та захороненню побутових відходів, послуг з благоустрою м. Балаклія. За результатами господарської діяльності підприємства станом на 30.10.2016 року підприємство не мало змоги у повному обсязі провести погашення суми податку на додану вартість, оскільки підприємством здійснюється оплата нарахування до фондів, пов'язаних з нарахуванням заробітної плати.Окрім того, також зазначено, що 18.07.2016 року на вимогу Балаклійського відділення Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області було надано у податкову заставу майно на загальну суму 250 000,00 грн. Крім того, у податковій заставі вже перебуває майно підприємства на суму 1 005 901,33 грн. А тому, як зазначено відповідачем, загальний податковий борг підприємства забезпечений заставним майном. За таких підстав, просив суд відмовити в задоволенні вимог позову у повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на достатність наявних в матеріалах справи доказів, які повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними документами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності зазначає наступне.
Як зазначено позивачем в позовній заяві та підтверджено матеріалами справи, що відповідач - Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" (код - 35659347, адреса:64200, Харківська область, м. Балаклія. вул. Жовтнева, 81), зареєстрований в якості юридичної особи Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області від 16.10.2008 року за № 1 447 102 0000 000577, та перебуває на податковому обліку в Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області як платник податків що підтверджується копіями Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А 00 та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 24 - 26).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі рішення Балаклійської районної ради від 03 грудня 21010 року № 18-VI "Про делегування Балаклійській районній держаній адміністрації окремих повноважень Балаклійської районної ради", районна державна адміністрація здійснює повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району (а.с. 18).
Тобто, наразі Балаклійська районна держана адміністрація здійснює повноваження щодо управління майном Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс".
Зі змісту облікової картки платника податків (її зворотнього боку) а також розрахунку заявленого податкового боргу перед бюджетом (а.с. 29) судом встановлено, що у відповідача рахується заборгованість з податку на додану вартість у загальному розмірі 655 231,03 грн. (а.с. 30 - 34).
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом направлялися ряд письмових листів до Балаклійської районної ради Харківської області, та Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області з вимогами вирішення питання щодо погашення податкового боргу підприємств підпорядкованих органам місцевого самоврядування в т.ч. щодо Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" (а.с. 18 - 23).
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що комунальним підприємством Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" до контролюючого органу подано наступні податкові декларації з податку на додану вартість:
- податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2016 року №9100003702 від 16.06.2016 року, в якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до державного бюджету 131 615,00 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2016 року №9119537276 від 14.07.2016 року, в якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до державного бюджету 108 370,00 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2016 року №9146453826 від 16.08.2016 року, в якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до державного бюджету 115 832,00 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9168847895 від 15.09.2016 року, в якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до державного бюджету 112 701,00 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість за вересень 2016 року №99193526650 від 17.10.2016 року, в якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до державного бюджету 111 664,00 грн. (а.с. 35 - 49).
Таким чином, внаслідок несплати боржником (відповідачем) у встановлені податковим законодавством строки узгодженої суми податкового зобов'язання, згідно даних облікової картки платника податків (зворотній бік) відповідач має новостворений податковий борг у загальному розмірі 655 231,03 грн.
Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Податковим органом на адресу відповідача було надіслано податкову вимогу форми "Ю" № 125 від 24.11.2011 року, в якій вказано загальну суму податкового боргу відповідача по справі за узгодженими грошовими зобов'язаннями, та яка станом на 24.11.2011 р. становить 2 497,77 грн., яка була направлена відповідачу рекомендованою кореспонденцією (а.с. 7), ним не оскаржувалася, а відтак сума є повністю узгодженою.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до облікової картки, розрахунку суми податкового боргу (а.с. 29 - 34) податковий борг добровільно відповідачем не сплачений та на момент розгляду справи складає 655 231,03 грн.
Положеннями п.89.1 ст. 89 ПК України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.89.3 ст. 89 ПК України).
Згідно Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 08.12.2012 року № 34832226, згідно акту опису № 14 від 31.01.2012 року майно відповідача знаходиться у податковій заставі до 08.02.2017 року (а.с. 9).
Також, змістом копій Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 08.05.2013 року № 3286845, №3287601, № 3286042, від 06.08.2013 року № 7624473, від 07.08.2013 року №766124, на підставі рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень майно, реєстраційною службою Балаклійського районного управління юстиції Харківської області здійснено державну реєстрацію обтяження відповідного майна боржника - КП Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс", а саме взято у податкову заставу з забороною його відчуження (а.с. 10-14).
Згідно акту опису майна №1 від 12.07.2013 року, складеного податковим керуючим ДПІ у Балаклійському районі, на підставі рішення від 12.07.2013 року № 1 про опис майна у податкову заставу платника податків - Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс", було проведено опис майна боржника у кількості 8 од. на загальну вартість 422 278,00 грн. (а.с. 15).
Також, згідно акту опису майна №10/19-031 від 10.047.2013 року, складеного податковим керуючим ДПІ у Балаклійському районі, на підставі рішення від 10.04.2013 року № 5 про опис майна у податкову заставу платника податків - Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс", також було проведено опис майна боржника у кількості 3 од. на загальну вартість 179 780,33 грн. (а..с 16 - 17).
Згідно підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п.96.1 ст. 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 ст.95 ПК України).
Згідно ідентифікаційних даних, відповідач - Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" (код 35659347), має відкриті розрахункові рахунки в установах банків (а.с. 8 - 9).
На час розгляду справи, доказів сплати вказаної суми боргу відповідачем у добровільному порядку , матеріали справи не містять.
Твердження відповідача щодо того, що загальний податковий борг підприємства забезпечений заставним майном, оскільки 18.07.2016 року на вимогу Балаклійського відділення Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області було надано у податкову заставу майно на загальну суму 250 000,00 грн., крім того, у податковій заставі вже перебуває майно підприємства на суму 1 005 901,33 грн. (заперечення відповідача на а.с. 55 - 57), суд не приймає до уваги, оскільки вказані суми не мають відношення та не впливають на передбачений законодавством обов'язок погашення відповідачем нового податкового боргу за деклараціями з податку на додану вартість за травень - вересень 2016 року у розмірі 655 231,03 грн.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" про стягнення податкового боргу правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 41, 94, 128, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути податковий борг з розрахункових рахунків комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" (код 35659347, адреса:64200, Харківська область, м. Балаклія. вул. Жовтнева, 81) у банках, обслуговуючих такого платника податків на користь Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39799097) шляхом стягнення коштів в розмірі 655 231,03 грн. (шістсот п'ятдесят п'ять тисяч двісті тридцять одна) грн. 03 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полях Н.А.