Справа № 815/4994/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Атестаційної комісії № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, ОСОБА_2 атестаційна комісія Південного Регіону №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Національної поліції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування рішень, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 29 вересня 2016 року звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом та 02 грудня 2016 року з уточненим адміністративним позовом до Атестаційної комісії № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, ОСОБА_2 атестаційна комісія Південного Регіону №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Національної поліції в Одеській області:
- про визнання протиправним та скасування рішення (висновок) атестаційної комісії № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області, що оформлене протоколом ОП № 15.00004088.0025044 від 29.02.2016 року в якому зазначено в розділі VI Результати атестуванпя (висновок атестаційної комісії) атестаційного листа, а саме: «4 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1,
- про визнання протиправним та скасувати рішення (висновок) апеляційної атестаційної комісії Південного регіону №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області , що оформлене протоколом ОП 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач в адміністративному позові зазначив, що з 07.11.2015 року позивач був призначений на постійній основі на посаду заступника командира взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Одеській області. 29.01.2016 року т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції України в Одеській області виданий наказ №133 «Про організацію проведення атестування поліцейських ГУ НП в Одеській області». Наказом головного Управління Національної поліції в Одеській області від 18.02.2016 року №285 відповідно до вимог ст.57 Закону України «Про Національну поліцію», п.п.2 п.2 Розділу II Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.П .2015 року №1465, створена атестаційна комісія № 2 ГУНП в Одеській області та затверджений її персональний склад у кількості 4 осіб. Однак до складу атестаційної комісії № 2, не був включений представник профспілкової організації для забезпечення захисту прав поліцейських, з якою у МВС України укладена галузева угода. 20.02.2016 року відбулось тестування на загальні здібності та навички в ході якого позивач набрав загалом 71 бал. 20.02.2016 тестування на доброчесність (тести «MIDOT») результати проходження якого оголошені не були. 29.02.2016 року позивач пройшов співбесіду, яка проводилась атестаційною комісією №2 ГУНП в Одеській області. 04 березня 2016 року, позивача було ознайомлено зі змістом атестаційного листа та висновком атестаційної комісії «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність». Висновок атестаційної комісії є необгрунтованим, упередженим та таким, що не відповідає дійсності, тому що складений з порушенням вимог п.1 розділу 1 Інструкції, п.п. 10.15,16 розділу 4 Інструкції та ч.1 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», а саме без проведення глибокого і всебічного вивчення ділових, професійних, особистих якостей позивача. 09.03.2016 року позивач подав Голові апеляційної атестаційної комісії південного регіону скаргу на висновок атестаційної комісії Національної Поліції України. Відповідь на скаргу, стосовно прийнятого рішення ОСОБА_2 атестаційної комісії, не отримано. 23.09.2016 року на запит адвоката отримано копії індивідуальних протоколів атестації, з яких стало відомо, що апеляційна скарга відхилена, відповідне рішення оформлено протоколом № 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року. А також, стало відомо, що в протоколі ОП № 15.00004088.0025044 від 29.02.2016 засідання Атестаційної комісії № 2 ГУНП в Одеській області не відображений перелік питань, які були поставлені позивачу атестаційною комісією під час проведення співбесіди та на які питання він не надав чи уник відповіді. 24.02.2016 року перед початком проведення атестації не був повідомлений персональний склад атестаційної комісії № 2, що не давало можливості скористатись своїм правом на відвід голові, секретарю чи членам атестаційної комісії. Інформація про склад вказаної атестаційної комісії оприлюднена не була. Як вбачається з атестаційного листа, за висновком прямого керівника від 12 лютого 2016 року позивач характеризується позитивно відповідає займаній посаді; водночас, згідно з висновком атестаційної комісії від 29 лютого 2016 року, позивач вже займаній посаді не відповідаю та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Про те в рішенні атестаційної комісії, та в атестаційному листі атестаційною комісією не вказано з яких підстав комісія дійшла висновку, що позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність та не зазначено якими критеріями вона керувалася приймаючи таке рішення. Відповідно до даних атестаційного листа від 29.02.2016 року, атестація проводилась за відсутності посилання на жодну з підстав проведення атестації поліцейського, які визначені у ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію». В атестаційному листі зазначено, що позивач проходить службу в органах поліції з 07.11.2015 року та у займаній посаді атестується вперше. Проведення атестації протягом першого року проходження служби після призначення на посаду є незаконним. Отже, підстав, визначених ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію», для призначення атестації позивача станом на 15.02.2016 року не було. Членами атестаційної комісії не враховано повноту виконання функціональних обовязків позивача, показники службової діяльності, результати раніше проведеного тестування, яке визначили теоретичну та практичну підготовленість, компетентність , здатність якісно та ефективно реалізовувати на службі потенційні можливості. Також членами атестаційної комісії не врахувала, що за період роботи з 2007 року в міліції та в подальшому в поліції у позивача відсутні дисциплінарні стягнення, лише має нагороди. Зазначені обставини свідчить про необґрунтованість та невідповідність прийнятого рішення атестаційному листу та наданим комісії матеріалам, зміст яких в протоколі не спростований. Пунктом 12 розд. VI Інструкції передбачено, що апеляційна атестаційна комісія на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, шляхом відкритого голосування приймає рішення про відхилення скарги поліцейського або скасовує висновок відповідної атестаційної комісії та приймає новий висновок. Однак, зі змісту рішення ОСОБА_2 атестаційної комісії № 1 Південного регіону Національної поліції України у протоколі № 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року неможливо встановити, дотримання членами комісії вимог щодо всебічного та об'єктивного розгляду скарги, а зазначені в причинах висновку словосполучення мають загальний характер та не узгоджуються із результатами тестування. Комісіями фактично констатовано невідповідність позивача займаній посаді - без вдавання до будь-якого аналізу чи оцінювання вихідних даних для таких висновків, і без відповідного обґрунтування, яке повинно базуватись на фактах та обставинах та із застосуванням чітких та зрозумілих критеріїв.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, просила суд позов задовольнити.
Представники відповідачів - Атестаційної комісії №2 ГУНП в Одеській області та ОСОБА_2 атестаційної комісії Південного регіону № 1 у судове засідання не зявилися, належним чином та завчасно повідомлені про день час та місце розгляду справи відповідно до ч.11 ст. 35 КАС України, письмових заперечень до суду не надали (а.с. 161-163, 171-173).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління національної поліції в Одеській області у судове засідання не зявився, відповідач належним чином та завчасно повідомлений про день час та місце розгляду справи. Представником ГУНП в Одеській області до суду подано заяву про розгляд справи без участі представника ГУНП в Одеській області (а.с.180).
28 листопада 2016 року представником ГУНП в Одеській області подано до суду письмові пояснення (а.с. 118-121), де, з посиланням на приписи Закону України «Про Національну поліцію», наказ МВС України від 17.11.2015 року, № 1465, наказ ГУНП в Одеській області «Про організацію проведення атестування» від 29.01.2016 року № 133, наказ ГУНП в Одеській області «Про затвердження персонального складу атестаційних комісій від 18.02.2016 року № 285, доручення ГУНП в Одеській області «Про реєстрацію поліцейських для проходження атестації від 05.02.2016 року № 53, зазначено, що позовні вимоги безпідставні та необґрунтовані нормами права та письмовими доказами.
Відповідно до приписів ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з квітня 2007 року до 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджено атестаційним листом (а.с. 103)
02 липня 2015 року прийнятий Закон України «Про Національну поліцію». В преамбулі Закону визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Зазначений закон набрав чинності 07.11.2015 року.
Відповідно до п.9 та п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Націоналу поліцію», працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції (п. 9). Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань (п.12).
Згідно ч.1 ст.59 Закону України «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Приписами ч.1, ч.2 ст. 49 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою. Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
Частиною 1 ст. 58 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обовязків.
З 07.11.2015 року на підставі заяви позивача, відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» призначено з присвоєнням спеціального звання поліції в порядку переатестування та установлення посадового окладу згідно зі штатним розписом ОСОБА_1, заступником командира взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Одеській області, присвоївши йому спеціальне звання капітан поліції, що підтверджено наказом ГУНП в Одеській області № 275 о/с від 19.11.2015 року.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри (ч.1). Атестування поліцейських проводиться:1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність (ч.2). Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками (ч.3). Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами (ч.4) Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України (ч.5).
У відповідності до ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», розроблена Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, яка затверджена наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465 (зареєстрована в Міністертсві юстиції України 18.11.2015 року за № 1445/27890) (далі Інструкція № 1465).
В п.3 розділу І Інструкція № 1465 визначено, що атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Отже ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» та п. 3 розділу І Інструкція № 1465 визначено вичерпний перелік підстав для проведення атестування поліцейських.
Наказом Національної поліції України від 20.11.2015 року № 210 о/с з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» було призначено проведення атестації поліцейських апарату Національної поліції України та підпорядкованих структурних підрозділів.
23 листопада 2015 року в Національній поліції України видано наказ № 102 «Про організацію заходів з тестування особового складу Національної поліції України». Зазначеним наказом Національної поліції України, наказано керівникам структурних підрозділів Національної поліції України: забезпечити реєстрацію всіх без винятку осіб, які виявили бажання пройти атестування у єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній мережі (ЄЦВТМ) за адресою: http//10.0.1.105/attestat/form.php у період з 24 до 26 листопада 2015 року; проінформувати особовий склад про те, що особи, які не зареєстровані у ЄЦВТМ, не будуть допущені до участі в атестуванні та не зможуть продовжити службу в поліції.
Отже в п.п. 3 п.1 наказу Національній поліції України № 102 визначені додаткові умови проходження служби в поліції, які не передбачені Законом України «Про Національну поліцію», а саме реєстрація у єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній мережі (ЄЦВТМ), так як вбачається з вказаного наказу не здійснення поліцейським реєстрації в ЄЦВТМ перешкоджає продовженню служби в поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 29.01.2016 року №133 з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, можливості вирішення питання щодо призначення на вищу посаду, переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, відповідно до ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465, було призначено проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Одеській області та підпорядкованих йому підрозділів, починаючи з 19.02.2016 року (а.с25).
Відповідно до приписів ч. 2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» та п.3 розділу І Інструкція № 1465, ГУНП в Одеській області повинні були бути визначені передумови для проведення атестування позивача, а саме чи то атестування призначається для вирішення питання про призначення позивача на вищу посаду чи для вирішення питання про переміщення чи звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність тобто з урахуванням конкретного підпункту ч. 2 ст.57 вказаного Закону та Інструкції. Також повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав для призначення позивача на вищу посаду чи для вирішення питання про переміщення чи звільнення зі служби, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби.
З дослідженого в судовому засіданні наказу ГУНП в Одеській області від 29.01.2016 року №133, вбачається, що в наказі наявне посилання на мету проведення атестації, яка визначена в частині 1 ст.57 Закону та в наказі відсутні підстави для проведення атестування позивача, визначені ч.2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» та п.3 розділу І Інструкція № 1465, а відповідно такі підстави повинні бути визначені відносно конкретного поліцейського по даній справі відносно позивача.
Відповідачами до суду не надано жодного належного доказу існування підстав для проведення атестування позивача.
Положеннями Закону України «Про національну поліцію» та в розділі ІV та V Інструкції № 1465 визначений порядок організації, підготовки, проведення атестування та тестування.
Приписами п.6, п.7 розділу V Інструкції № 1465, передбачено, що оголошення про проведення тестування оприлюднюється на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції (п.6). В оголошенні про проведення тестування зазначаються такі відомості: 1) персональний склад осіб, які мають проходити тестування; 2) дата, час та місце проведення тестування; 3) перелік законів та нормативно-правових актів, які є предметом питань, винесених на тестування; 4) вимоги, які визначено цим розділом.
До суду не надано жодного доказу на виконання приписів п.6, п.7 розділу V Інструкції № 1465 відносно позивача.
Відповідно до п.3, п.5 наказу ГУНП в Одеській області №133, який прийнятий, як зазначено в наказі на виконання Інструкції № 1465, наказано: ВК (ОСОБА_3В.) довести до поліцейських інформацію про проведення атестування шляхом розміщення на офіційному веб-сайті ГУНП інформації про час та місце проведення атестування (п.3); керівникам структурних підрозділів скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню (п.5).
Однак, до суду не надано доказів розміщення на офіційному веб-сайті інформації про час та місце проведення атестування, а також доказів, що позивач виявив бажання проходити атестування та сам реєструвався в ЄЦВТМ, як особа, що бажає пройти атестування. Також відповідачами до суду не надано доказів направлення та отримання позивачем повідомлення про атестування.
Виконання посадовими особами ГУНП в Одеській області певних пунктів наказу №133 не є свідченням правомірності дій ГУНП та атестаційної комісії № 13 ГУНП в Одеській області щодо віднесення позивача до поліцейських, які підлягають атестуванню та проведення йому атестування при відсутності на це встановлених Законом підстав.
Суд при вирішенні даної справи, застосовуючи приписи ст. 244-2 КАС України, враховує, що постановою Верховного Суду України від 05.03.2012 року по справі №21-42а12 встановлено, що питання, пов'язані із прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням із неї (її припиненням), урегульовані спеціальним законодавством, зокрема, Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ «Про міліцію», Законом України від 2 грудня 1990 року №509-XII «Про державну податкову службу», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР. Тому, за загальним правилом, під час вирішення справ цієї категорії пріоритетними є норми спеціальних законів. Трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних правовідносин, або коли про це йдеться у спеціальному законі. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у своїй постанові від 17.02.2015 року по справі №21-8а15.
Оскільки положеннями спеціального законодавства з питань проходження служби в поліції, а саме Законом України «Про Національну поліцію» не врегульоване питання визначення кола осіб, які не підлягають атестації, суд, з урахуванням наведених рішень Верховного Суду України, вважає за можливим застосувати до спірних правовідносин окремі положення Закону України «Про професійний розвиток працівників».
Статтею 12 Закону України «Про професійний розвиток працівників» визначені категорії працівників, які не підлягають атестації. Згідно ч.1 цієї статті не підлягають атестації працівники, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року.
Судом встановлено, що позивач проходить службу в органах поліції з 07.11.2015 року та призначений на посаду заступника командира взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Одеській області в порядку переатестування, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що підстав, визначених ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» для призначення та проведення атестації ОСОБА_1, протягом першого року проходження ним служби в поліції у відповідачів не було.
Відповідно до п.п. 2 п.2 Розділу ІІ Інструкції №1465, у Національній поліції України створюються атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України.
Підпунктом 2 п. 3, п.4 Розділу ІІ Інструкції №1465, визначено, що до складу атестаційних комісій органів поліції входять: голова комісії та секретар комісії визначаються керівником органу поліції за погодженням із Головою Національної поліції України (п.3). До зазначених вище атестаційних комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також за згодою народні депутати України, працівники МВС, громадських, правозахисних організацій, представники проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації. Кандидати з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації включаються до складу атестаційних комісій за пропозиціями, які були отримані після розміщення відповідних оголошень на офіційних сайтах МВС чи органів поліції, та за наявності їхньої згоди (п.4).
Пунктом 2 Наказу ГУНП в Одеській області від 29.01.2016 року №133 утворено атестаційні комісії ГУНП № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10 (а.с. 12).
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.02.2016 року № 285 «Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ГУНП в Одеській області» затверджено персональний склад атестаційної комісії № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області:
- голова комісії майор поліції ОСОБА_4, головний оперуповноважений, інспектор Департаменту карного розшуку Національної поліції України;
- члени комісії: ОСОБА_5, представник ГО «ВО Автомайдан»; ОСОБА_6, представник МБФ «Материнської слави ОСОБА_7»; ОСОБА_8, представник Громадського формування з охорони громадського порядку «Нічна варта»;
- секретар комісії: ОСОБА_9, інспектор батальйону 2 Управління патрульної поліції у м. Одеса, Департаменту патрульної поліції Національною поліцією України (а.с. 26).
В порушення п.п. 2 п.2 Розділу ІІ Інструкції №1465 до суду відповідачами не надано належних доказів щодо погодження із Національною поліцією України персонального складу атестаційної комісії № 2 ГУНП в Одеській області.
Приписами п.п.4 п.1 розділу ІV Інструкції 1465, визначено, що при здійснені організаційних заходів з підготовки та проведення атестування наказами відповідних керівників оголошуються і передбачають: розміщення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідних органів поліції оголошень про набір до атестаційної комісії.
Відповідно до п.4 розділу 4 ІV Інструкції 1465, особи, щодо яких атестаційна комісія може прийняти рішення, можуть заявити відвід члену комісії якщо є інформація про конфлікт інтересів або обставини, що викликають сумнів у його безсторонності.
Судом встановлено, що в оголошенні від 01.02.2016 року, що розміщене на сайті ГУНП в Одеській області http://www.od.npu.gov.ua/uk/publish/article/296355 повідомлялося про отримання в термін до 6 лютого 2016 року пропозицій щодо кандидатів до атестаційних комісій Головного управління Національної поліції в Одеській області та апеляційних атестаційних комісій південного регіону будуть прийматися від громадських, правозахисних організацій, народних депутатів, міжнародних проектів технічної допомоги та засобів масової інформації, а також визначені вимоги до кандидатів, а саме мотивація; бажання зробити свій внесок у процес реформування правоохоронних органів України; знання в галузі правоохоронної діяльності/юриспруденції; знання Наказу № 1465 Про затвердження Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських; аналітичні здібності та логічне мислення; поміркованість та політична незаангажованість; обєктивність та неупередженість у прийнятті рішень; готовність до роботи в режимі ненормованого робочого часу; бажаний досвід роботи в правозахисній сфері/журналістиці/сфері управління персоналом; досвід проведення співбесід.
Однак до суду не надано жодного доказу за якими критеріями:
ОСОБА_5, представник ГО «ВО Автомайдан»; ОСОБА_6, представник МБФ «Материнської слави ОСОБА_7»; ОСОБА_8, представник Громадського формування з охорони громадського порядку «Нічна варта», були включені Головним управлінням Національної поліції в Одеській області до складу членів атестаційної комісії № 2 ГУ НП в Одеській області.
В адміністративному позові позивач зазначив, що до початку співбесіди йому не було повідомлено склад атестаційної комісії, чим порушено його право на відвід члену атестаційної комісії.
Відповідачами не надано до суду жодного належного доказу щодо ознайомлення позивача зі складом атестаційної комісії № 2 ГУ НП в Одеській області.
Відповідно до п. 3 розділу IV Інструкції №1465 атестаційні листи на поліцейських складають безпосередні керівники. Безпосередній керівник складає атестаційний лист на підлеглого за умови спільної служби в одному підрозділі з ним не менше 3 місяців.
Зі змісту пунктів 7-9 Розділу ІV Інструкції №1465, вбачається, що керівники, які складають атестаційний лист, зобов'язані: 1) ознайомитися з вимогами цієї Інструкції; 2) проаналізувати проходження служби, професійну та спеціальну підготовку, а також конкретні показники служби поліцейського; 3) вивчити матеріали (характеристики) на осіб, які відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції; 4) на підставі всебічного вивчення особистих, професійних та ділових якостей поліцейського, який атестується, заповнити атестаційний лист за формою, визначеною в додатку 1 до цієї Інструкції.
В атестаційному листі зазначаються такі відомості про поліцейського, який атестується: 1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; 2)дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; 3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; 4) володіння іноземними мовами; 5) культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів; 6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; 7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; 8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого; 9) результати проходження підвищення кваліфікації. Прямі керівники зобов'язані всебічно розглянути зміст атестаційного листа, з'ясувати відповідність викладених у ньому даних дійсному стану справ у службовій діяльності поліцейського, який атестується, та внести до відповідного розділу атестаційного листа один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4)займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Атестаційний лист після розгляду прямими керівниками передається на розгляд до атестаційної комісії.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що 12.02.2016 року відносно позивача складений атестаційний лист (а.с. 27) де зазначено, що ОСОБА_1, службу в органах внутрішніх справ проходив з квітня 2007 року, в органах поліції працює з листопада 2015 року. За період служби в органах внутрішніх справ та в органах поліції зарекомендував себе з позитивного боку, дисциплінованим, добросовісним, ретельним, професійно грамотним та досвідченим співробітником. З початку року особовий склад взводу, під його керівництвом займався забезпеченням безпеки дорожнього руху, наданням допомоги учасникам дорожнього руху, здійснював супроводження. Порушень дисципліни та законності не припускає. У вирішені службових питань проявляє принциповість, уміє будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі. Здатний своєчасно виправити допущені помилки, постійно працює над їх усуненням. Має досвід практичної роботи та уміло використовує свої знання. Володіє добрими організаторськими здібностями, високим почуттям відповідальності за доручену справу. Має авторитет у колективі та серед населення. Прагне до вдосконалення службової діяльності, приймає вірні рішення в складних, екстремальних ситуаціях. Сумлінно ставиться до дорученої справи, службові інтереси ставить вище за особисті, Постійно підвищує свій професійний рівень. Вміло організовує роботу та постійно турбується про підвищення результатів службової діяльності. Вміє відстояти свою точку зору, наполегливий у досягненні поставлених завдань. У стройовому відношенні підтягнутий, фізично розвинений, добре володіє табельною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони. Здатний переносити психофізичні навантаження та труднощі по службі. Державну та службову таємницю зберігає. У спілкуванні з громадянами ввічливий, тактовний. У побуті скромний та товариський.
Атестаційний лист підписаний командиром взводу роти ДПС ГУНП в Одеській області ОСОБА_10 Висновок прямого керівника (розділ ІІ атестаційного листа), підписаний начальником УПД ГУНП в Одеській області ОСОБА_11, «займаній посаді відповідає».
Відповідно до п.10 Розділу ІV Інструкції №1465 з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
З атестаційного листа ОСОБА_1, вбачається, що за результатами тестування він отримав: 34/60 балів за тестування загальних навичок; 37/60 балів за професійне тестування (а.с. 27).
Приписами Розділу ІV Інструкції №1465 визначено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (п.15). Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7)результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження) (п.16).
Згідно з пунктами 20, 21, 23 Розділу ІV Інструкції № 1465 усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення (п.20). У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу (п.21). Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії (п.23). За результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції (п.24).
З аналізу вищевказаних положень Розділу ІV Інструкції № 1465, вбачається, що приймаючи рішення стосовно атестованого працівника поліції, атестаційна комісія повинна прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням усіх критеріїв, визначених пунктом 16 Розділу ІV Інструкції №1465.
Згідно з протоколом ОП №15.00004088.0025044 від 29.02.2016 року атестаційної комісії №2, вбачається, що атестаційною комісією у складі ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_12, ОСОБА_13 під час проведення атестації було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел (а.с. 29).
Однак до суду не надано належних та допустимих доказів які б містили інформацію в відкритих джерелах стосовно позивача, яка була використана атестаційною комісією, також відсутні посилання на будь-які відкриті джерела в протоколі.
Відповідачами до суду не надано належних доказів, щодо включення до складу атестаційна комісія №2, ОСОБА_12, і ОСОБА_13 які проводили атестацію позивачу.
У зазначеному протоколі вказано, що членами атестаційної комісії №2 особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди атестаційна комісія №2 прийняла рішення що ОСОБА_1, займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (а.с. 29).
З результатами атестування зазначеними у розділ ІV атестаційного листа, ОСОБА_1, ознайомлений 04.03.2016 року (а.с. 27).
Копії документів відносно позивача, які були предметом перевірки атестаційної комісії № 2 надані та досліджені судом. Вказані документи не містять: будь-яких фактів щодо неповноти виконання функціональних обов'язків позивачем; низьких показників службової діяльності; негативні оцінки з професійної і фізичної підготовки; недбалого відношення позивача до службових обов'язків, а навпаки позивач характеризується з позитивної сторони, у тому числі і щодо виконання службових обов'язків.
Протокол, це документ, в якому фіксуються записи, що передають зміст та хід обговорення питань виступів учасників засідання, всі висловлені думки, які прозвучали питання та репліки, зауваження, позиції і рішення, прийняті колегіальним органом.
Враховуючи відсутність запису технічними засобами засідання, а також тієї обставини, що відповідно до п.17 Інструкції атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення та голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, суд вважає, що протокол повинен відображати підстави прийнятого рішення «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність» з зазначенням яким саме критеріям, встановленим законодавством, не відповідає поліцейський, який проходив атестацію.
В протоколі атестаційної комісії №2 щодо атестації ОСОБА_1, не відображений перелік питань, які були поставлені позивачу атестаційною комісією під час проведення співбесіди та на які питання позивач не надав чи уникав відповіді, а також відсутні обґрунтування та мотиви прийнятого рішення, що позивач «займаній посаді не відповідає підлягає звільненню зі служби через службову невідповідність».
Також з дослідженого протоколу атестаційної комісії № 2 вбачається, наявність суперечливих даних, так в протоколі зазначено, що за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою ГУНП в Одеській області, атестаційною комісією прийнято рішення.
Однак в даному протоколі не вказано, що голова ГУНП в Одеській області був присутній при проведені атестації позивача, а також приписами Інструкції № 1465 не передбачено, що атестаційна комісія за результатами розгляду матеріалів та проведення співбесіди здійснює обговорення з головою ГУНП в Одеській області.
До суду ГУНП в Одеській області надано додаток № 1 до ВідомостіПротоколу засідання атестаційної комісії № 2 ГУНП в Одеській області № 00004088 від 29.02.2016 року (а.с. 128), де підстава для прийняття рішення щодо невідповідності займаній посаді ОСОБА_1, зазначено : «Признався що збирав у людей гроші».
Однак, до суду не надано ВідомістьПротокол засідання атестаційної комісії № 2 ГУНП в Одеській області № 00004088 від 29.02.2016, а лише надано додаток № 1 до вказаної Відомості. З дослідженого додатку № 1 не вбачається на яке питання позивачем надана відповідь про збір коштів. Також не зазначено у кого з людей збиралися кошти та яка мете збору коштів.
З письмових пояснень позивача вбачається, що під час проходження співбесіди членами атестаційної комісії ставилися питання щодо ремонту та заправлення службового автомобілю, на що позивачем подано відповідь, що ремонт та заправляння автомобілю здійснювалися за власні кошти, оскільки на протязі пяти років не видавалися паливно-мастильні матеріали. Також позивачем в письмових поясненнях вказано, що за весь період служби в ОВС він до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався.
Враховуючи вищевикладене, а також відсутність у протоколі: переліку питань, які були поставлені позивачу атестаційною комісією; обґрунтувань та мотивів прийнятого рішення при наявності атестаційного листа, в якому позивач характеризується з позитивної сторони, у тому числі і щодо виконання службових обов'язків, що свідчить про необґрунтованість та не відповідність прийнятого рішення атестаційному листу та наданим комісії матеріалам, зміст яких в протоколах не спростований.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що рішення атестаційної комісії №2 від 29.02.2016 року, що ОСОБА_1, «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність» є протиправним та необґрунтованим.
Відповідно до п.5. п.6 розділу VІ Інструкції №1465, поліцейський, щодо якого центральною атестаційною комісією чи атестаційною комісією органу поліції прийнято висновок, визначений підпунктом 3 або 4 пункту 15 розділу IV цієї Інструкції, за умови набрання ним загалом за професійний тест та тест на загальні здібності та навички 60 балів і більше має право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції результатів атестування подати скаргу на висновок відповідної атестаційної комісії (п.5). Скарги, подані з порушенням строку чи установленого порядку, не приймаються і не розглядаються (п.6).
Не погодившись з вказаним висновком атестаційної комісії позивач оскаржував рішення атестаційної комісії № 2 до апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 1 (а.с.28).
Як вбачається з атестаційного листа, позивач за результатами тестування набрав 71 бал. На виконання п. 5 розділу 6 Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських затвердженої наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465, 09.03.2016 року позивачем подано скаргу на висновок атестаційної комісії (а.с. 15-20).
19 лютого 2016 року наказом Національної поліції України № 149 затверджено персональний склад апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 1 у складі: голова майор поліції ОСОБА_14, заступник начальника управління Департаменту карного розшуку; секретар лейтенант поліції ОСОБА_15, командир роти № 3 батальйону № 3 Управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції; члени комісії: підполковник поліції ОСОБА_16, головний інспектор Департаменту кадрового забезпечення; ОСОБА_17, представник громадської організації «ВО Автомайдан» (за згодою); ОСОБА_18, представник громадської організації «Асоціація народних волонтерів України» (за згодою); ОСОБА_19, представник громадської організації «Варта 700» (за згодою), (а.с. 132).
З протоколу ОП № 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року, ОСОБА_2 атестаційної комісії Південного регіону №1, вбачається, що комісія досліджувала атестаційний лист та інші матеріали на поліцейського, який подав скаргу, були поставлені питання які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інші питання. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою апеляційної атестаційної комісії Південного регіону №1, виходячи з наступного: «розкрив корупційні схеми за участю керівництва у яких особисто брав участь, не досконало володіє законодавством, не мотивований», прийнято рішення про відхилення скарги (а.с. 28). З висновком апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 2 позивач не ознайомлений про що свідчить відсутність відмітки в 5 розділі атестаційного листа позивача, та повідомлення МВС України (а.с. 130).
ОСОБА_2 атестаційною комісією Південного регіону №1 зазначено в протоколі від 11.03.2016 року підставою для відхилення скарги те, що позивач «розкрив корупційні схеми за участю керівництва у яких особисто брав участь», однак, в дослідженому протоколі (а.с.28), не зазначено про які корупційні схеми зазначав позивач. В письмових поясненнях ОСОБА_1, заперечував вищевказане та зазначив, що така інформація не відповідає дійсності.
До суду відповідачами чи третьою особою не надано доказів участі позивача у «корупційних схемах».
У вказаному протоколі не відображено, з яких мотивів виходила апеляційна атестаційна комісія, підтримуючи рішення атестаційної комісії про невідповідність позивача займаній посаді, та вважаючи за необхідне звільнити позивача зі служби в поліції.
Суд вважає, що відповідачем ОСОБА_2 атестаційною комісією Південного регіону №1 не доведена правомірність оскаржуваного рішення, прийнятого стосовно позивача, та не надано належних доказів, щодо правомірності та обґрунтованості рішення комісії, що оформлено протоколом ОП№15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року, а тому це рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.55 Конституції України, кожному гарантоване право на оскарження до суду рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових й службових осіб.
Приписами ч.1 ст.6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Зазначені приписи Конституції України та КАС України надають право особі звернутись до суду, якщо рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкту владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.
Згідно положень п.15 Розділу ІV Інструкції № 1465, результати проходження атестації поліцейським оформлюється відповідним висновком, який може бути: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до п.24 Розділу ІV Інструкції № 1465, за результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського та звільнення з посади або зі служби в поліції (п.24).
Приписами п.5 розділу VІ Інструкції № 1465 встановлено, що поліцейський щодо якого центральною атестаційною комісією або атестаційною комісією органу поліції прийнято висновок, визначений пунктами 3 та 4 пункту 15 Розділу ІV Інструкції, має право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення з висновком або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції результатів атестування подати скаргу на висновок відповідної атестаційної комісії.
Законодавством передбачено два шляхи оскарження такого висновків атестаційної комісії - згідно п.5 Розділу VІ Інструкції така скарга може бути подана поліцейським до відповідно створених апеляційних комісій або згідно положень ст.55 Конституції України та ч.1 ст.6 КАС України безпосередньо до суду.
Закон не пов'язує звернення до суду попереднім обов'язковим розглядом цієї скарги відповідною апеляційною атестаційною комісією, до того ж норми ст.55 Конституції України є нормами прямої дії для забезпечення права особи на доступ до суду, який гарантований особі ч.1 ст.6 Європейської Конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, яке є гарантоване державою Україна та не може бути звужено або обмежено нормами національного законодавства.
Конституційний Суд України в рішенні від 25.12.1997 року по справі №9-зп/1997, зазначив, що частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Також Конституційний Суд України в рішенні від 25.11.1997 року по справі №18/1148-97 щодо офіційного тлумачення ч.2 ст.55 Конституції України та ст.248-2 ГПК України, роз'яснив, що частину 2 статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дії чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді. Такі скарги підлягають безпосередньому розгляду в судах незалежно від того, що прийнятим рішенням міг бути встановлений інший порядок їх розгляду (оскарження до органу, посадової особи вищого рівня по відношенню до того органу і посадової особи , що прийняли рішення, вчинили дії або допустили бездіяльність. Подання скарги до органу, посадової особи вищого рівня не перешкоджає оскарженню цих рішень, дій чи бездіяльності до суду.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що рішення атестаційної комісії №2 ГУНП в Одеській області від 29.02.2016 року, яке оформлене протоколом ОП№15.00004088.0025044 про невідповідність ОСОБА_1, займаній посаді та звільнення зі служби в поліції, через службову невідповідність, а також рішення апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 1 яке оформлене протоколом ОП№15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року про відхилення скарги ОСОБА_1, є такими що безпосередньо порушують його права з питань проходження публічної служби, а тому може бути оскаржене позивачем до суду згідно положень ч.1 ст.6 Європейської Конвенції з прав людини її основоположних свобод 1950 року, ст.55 Конституції України, ч.1 ст.6 КАС України та суд позбавлений права відмовити йому у доступі до правосуддя, тобто розгляді цих позовних вимог по суті.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищевикладеного, відповідачем - атестаційною комісією № 2 ГУНП в Одеській області не доведено суду правомірність оскаржуваного рішення (висновку), прийнятого стосовно позивача, та не надано належних доказів, щодо правомірності та обґрунтованості рішення комісії, що оформлене в протоколі ОП № 15.00004088.0025044 від 29.02.2016 року, щодо ОСОБА_1, а також відповідачем - апеляційною атестаційною комісією Південного регіону № 1 не доведено суду правомірність оскаржуваного рішення (висновку) про відхилення скарги, прийнятого стосовно позивача, та не надано належних доказів, щодо правомірності та обґрунтованості рішення комісії, що оформлене в протоколі ОП № 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року щодо ОСОБА_1, тому дані рішення (висновок) є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 69-71, 128, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 29.02.2016 року, що оформлено протоколом ОП№15.00004088.0025044 та зазначено в розділі ІV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, яким ОСОБА_1 визнаний таким, що займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність».
Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 1 що оформлено протоколом ОП № 15.00004621.0025044 від 11.03.2016 року про відхилення скарги ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.