Постанова № 63512516, 14.12.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
813/4119/16
Номер документу
63512516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2016 року справа № 813/4119/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретаря судового засідання Бугари М.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Стрийської місцевої прокуратури до Сколівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

До суду надійшла позовна заява Першого заступника керівника Стрийської місцевої прокуратури до Сколівської міської ради Львівської області в котрій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Сколівської міської ради щодо не вжиття заходів до розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, незабезпечення проведення робіт з винесення меж історичного ареалу м. Сколе Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах до земель історико-культурного призначення;

- зобовязати Сколівську міську раду ідентифікаційний номер 04056262, 82600 Львівьска область, м. Сколе, майдан Незалежності, 1 вжити відповідних до законодавства України заходів щодо розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, забезпечити проведення робіт з винесення меж історичного ареалу м. Сколе Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах до земель історико-культурного призначення.

Заявлені вимоги обґрунтовує, тією обставиною, що відповідач всупереч законодавчого встановленого у нього обовязку не прийняв жодних рішень щодо віднесення історичного ареалу м. Сколе до земель історико-культурного призначення, а також ним не ведеться робота із виготовлення документації із землеустрою на обєкти культурної спадщини, у тому числі щодо винесення в натурі меж історичного ареалу та його зони регульованої забудови. Додатково зазначає, земельні ділянки в межах історичного ареалу м.Сколе, а також їх охоронні зони належать до земель історико-культурного призначення, розпорядження міською радою земельними ділянками в межах згаданих обєктів культурної спадщини до винесення та закріплення їх меж натурі (на місцевості) суперечить чинному законодавству з огляду на те, що землі історико-культурного призначення відносяться до особливо цінних земель, Земельним кодексом України встановлено особливий порядок їх вилучення.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала надала пояснення аналогічні позовній заяві, просить позов задоволити.

Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06. 2000 року за №1805-III, з наступними змінами та доповненнями, до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території та погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Частиною 1 ст. 34 даного Закону визначено, що землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Як передбачено ч.1 ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Згідно з вимог ч.1 ст.22 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року за № 858-IV, з наступними змінами та доповненнями, землеустрій здійснюється на підставі, зокрема рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.

З метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України, на виконання статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», м. Сколе Львівської області внесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 року за №878.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року за №318 затверджено Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць.

Пунктом 2 зазначеної постанови доручено Міністерству культури і мистецтв, Державному комітетові будівництва, архітектури та житлової політики:

- разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування забезпечити протягом 2002 - 2004 років визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць;

- затвердити до 2005 року правила охорони та використання історичних ареалів населених місць.

У відповідності до вимог п.16 вищезгаданого Порядку, для кожного історичного ареалу визначаються режим використання та конкретні обмеження господарської діяльності на його території, які встановлюються правилами охорони та використання історичних ареалів населених місць. Правила охорони та використання історичних ареалів населених місць повинні враховуватися під час розроблення місцевих містобудівних програм, містобудівної документації.

Розроблення містобудівної документації є першочерговим для міст, що включені до Списку історичних населених місць України, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Як передбачено ч.1 ст. 35 Закону України «Про землеустрій» з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, проводиться інвентаризація.

З долученого до матеріалів справи листа від 13.09.2016 року за №627/02-07 видно, що Сколівською міськрадою історико-архітектурний опорний план м. Сколе не розроблений, рішення щодо віднесення історичного ареалу м. Сколе до земель історико-культурного призначення не приймалось, інвентаризація земель в м. Сколе в межах історичного ареалу не проведена, документація із землеустрою на обєкти культурної спадщини, в тому числі щодо встановлення та закріплення на місцевості меж історичного ареалу та його зони регульованої забудови не розроблялись.

Зважаючи на таке, суд констатує факт не виконання відповідачем цілого ряду вимог вищенаведених нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території, а саме не встановлення меж земельних ділянок та історичного ареалу на місцевості та віднесення земель межах історичного ареалу до земель історико-культурного призначення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач доказів в спростування вищенаведених обставин не представив.

Відтак встановлених з матеріалів справи обставин є більш чим достатньо для висновку, що бездіяльність відповідача щодо невиконання вищенаведених нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території є протиправною, а тому останнього слід зобовязати вжити відповідно до вимог чинного законодавства України заходів щодо виконання вимог таких актів.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України такі витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Сколівської міської ради щодо не вжиття заходів до розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, незабезпечення проведення робіт з винесення меж історичного ареалу м. Сколе Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах до земель історико-культурного призначення.

3. Зобовязати Сколівську міську раду ідентифікаційний номер 04056262, 82600 Львівьска область, м. Сколе, майдан Незалежності, 1 вжити відповідних до законодавства України заходів щодо розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, забезпечити проведення робіт з винесення меж історичного ареалу м. Сколе Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах до земель історико-культурного призначення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 19.12.2016 року.

Суддя Братичак У.В.